Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, cyberboss napisał:

Hej.

Podczerwień dałeś jako luminancję?

Sporo detalu siedzi w tym paśmie. Szkoda, że moja ASI120 z automatu wycina tę długość fali.

Pokazałbyś jak wygląda samo IR? 

Tak, zwykle w IR siedzi najwięcej detalu - zwłaszcza na Jowiszu i Marsie. No i ten kanał jest najmniej zniekształcany przez atmosferę. W kanale R też jest zwykle dość ostro ale IR jest zawsze trochę lepsza. Poniżej porównanie.

5a9db7c128351_kanay.thumb.jpg.93ffd4310dad8945927fba011d2d9477.jpg

BTW - twoja ASI 120MM  chłonie podczerwień jak gąbka. Tam jest przecież wstawione szkiełko/filtr które przepuszcza zarówno część UV jak i całe IR

https://astronomy-imaging-camera.com/products/filterfilter-wheel/d21-ar-protect-window/

AR-clear-window.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

BTW - twoja ASI 120MM  chłonie podczerwień jak gąbka. Tam jest przecież wstawione szkiełko/filtr które przepuszcza zarówno część UV jak i całe IR

Rzeczywiście tak jest. Byłem przekonany, że dają szybkę odcinającą podczerwień w całości, ale potem doczytałem, że takie szkiełko jest w wersji kolorowej:

image.png.13f98fc87a9c41fffb97149fa8de338f.png

Trochę Wam pozazdrościłem jak się na ostatnie fotki w tym temacie napatrzyłem. Wygląda na to, że muszę się z Makiem przeprosić i Jowisza też pofocić!

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pietroo napisał:

 Ładny Jupiterek. Jakich parametrów użyłeś?

 

Dzięki. Parametry: Canon 550D i crop środka matrycy 640/400, 50kl/s, 1/60s, ISO 800, długość filmu 2,5 mn co daje ponad 7000 klatek. Wybrane 30% najlepszych klatek w AutoStakkert. Wydaje mi się że można było zejść z ISO do 400, byłby mniejszy szum. Następnym razem spróbuję zrobić kilka filmów zarówno w ISO 800 jak i 400 i porównam. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem Canona 550D - chciałem zrobić test z teleskopem, ale przy przejściu na avi wyskoczył błąd że nie ma obiektywu (z obiektywem oczywiście kręci). Trzeba będzie coś w ustawieniach popatrzeć.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2018 o 14:31, Charon_X napisał:

Też kupiłem Canona 550D - chciałem zrobić test z teleskopem, ale przy przejściu na avi wyskoczył błąd że nie ma obiektywu (z obiektywem oczywiście kręci). Trzeba będzie coś w ustawieniach popatrzeć.

To jest prawidłowy komunikat, ponieważ aparat nie widzi wtedy obiektywu. U mnie jest to samo za każdym razem jak filmuję z teleskopu. Trzeba po prostu nacisnąć jeszcze raz przycisk nagrywania i jest OK. Następnie ustawisz sobie opcję wielkość nagrywania 640x480, ustawisz planetę w centrum kadru,  następnie wielkość nagrywania 640x400 kadrowanie i już możesz nagrywać. 

Pozdrawiam i życzę udanych avi planet i Księżyca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2018 o 23:26, Paweł 025 napisał:

To jest prawidłowy komunikat, ponieważ aparat nie widzi wtedy obiektywu. U mnie jest to samo za każdym razem jak filmuję z teleskopu. Trzeba po prostu nacisnąć jeszcze raz przycisk nagrywania i jest OK. Następnie ustawisz sobie opcję wielkość nagrywania 640x480, ustawisz planetę w centrum kadru,  następnie wielkość nagrywania 640x400 kadrowanie i już możesz nagrywać. 

Pozdrawiam i życzę udanych avi planet i Księżyca 

W sumie to sam do tego doszedłem po 2 próbie. Nagrałem jakiś avik Słońca przez PST, wiele z tego nie wyszło (mętne niebo), ale dobrze wiedzieć przynajmniej, ze PiPP może konwertować z formatu mov do avi.  Ciekawe czy da się jakiś dodatkowe parametry ustawiać.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Jowisz z księżycami z wczorajszej nocy. ? Nie powala jak Wasze wspaniałe fotki, ale mój sprzęt bardzo skromny ( MTO 100/1000 + Barlow 2x, Canon 40D) i trochę kiepski seeng. ?

IMG_6890-1-1.jpg

  • Like 6

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego powiekszenia użyłeś bo coś mikry wyszedł Tobie Krzyś Jowisz. U mnie w SW PZO 64/400 w 45x jest większy a w 100x przy dobrym seeingu paski postrzępione na brzegach, widok zacny mimo tak mikrej apertury. Pozdrawiam!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 2 zdjęcia z ogniska głównego MTO z telekonwerterem 2x. Jedno planety a drugie księżyców i złożone. Seeing bardzo kiepski, wiaterek powiewał, także obraz bardzo niestabilny, falował. ? W wizualu, (pow. 55x i 100x) momentami było ładnie widać pasy i na brzegu tarczy planety ciemną kropkę Ganimedesa. Jakość optyki MTO, nie jest już pierwszej młodości. Niestety ? http://www.urania.edu.pl/node/35

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)