Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

Jako dopiero "młodzik" w materii fotografii planetarnej zapytam fachowców: Jak "ostrzycie" na planecie przy kiepskim seeingu? Czy wybieracie może inny obiekt do ustawienia ostrości ?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby Jowisza w kolorze. Kolory są fałszywe (patrz filtry) a ogólny wynik kiepski jak i seeing.

 

L - UV/IR-Cut

R - filtr barwny czerwnoy #23A

G - filtr barwny zielony #56

B - filtr barwny niebieski #80A

 

Stacki po 10% klatek z klipów 3000kl.

Firefly MV, Ru-MAK 150 f/12, GM-8

 

AS!2, AI4, PS, Fitswork, WinJupos.

 

post-3584-0-79398100-1431380256.png

  • Like 3

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już sobie odpuściłem Jowisza w tym sezonie nawet nie wystawiałem sprzętu. Już sporo po opozycji i nic ciekawego nie da się wycisnąć. Fotka jak na jego położenie bardzo fajna :)

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 + kompaktówa przybliżona do okularu TS HR 7mm i kitowego barlowa.

Czas na Jowisza powoli się kończy i szkoda się z nim rozstawać. Ale jeszcze udało się na przełomie tego miesiąca zrobić 3 zdjęcia - w tym ostatnie z przed chwili. :)

 

Pierwsze już wcześniej przedstawiałem i przedstawia padający na tarczę cień księżyca:

post-1200-0-98630600-1431898027.jpg

 

Drugie lepiej przedstawia struktury pasów:

post-1200-0-82049200-1431898032.jpg

 

Trzecie przedstawia oczywiście WCP ( i jakimś cudem księżyc się załapał):

post-1200-0-29129900-1431898037.jpg

 

 

Pozdro! :)

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avik Jowisza.

 

 

Teleskop Maksutov 150mm, barlow 2x + kamerka SPC900nc. Narazie moje najlepsze wideo. Wiem że amatorka ale jest lepiej jak było rok temu :)

 

Teraz kamerka ASI120mm pojdzie w ruch. Zastanawiam się czy Barlow x3 np powermate + MAK150 to juz nie przesada ?. Załózmy ze seeing bedzie super. Matematyka podpowiada ze Barlow 2,5x będzie idealny do tej apertury teleskopu ?

 

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

  • Like 3

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę się pochwalić ;) Pierwsza pogodna noc od zakupu napędu w jednej osi do eq 3-2 i kamerki PointGrey Firefly mono (oj naczekałem się praktycznie cały maj na ten moment), mój pierwszy Jowisz z taką obróbką na gorąco. Z danych technicznych których wczoraj zapomniałem wpisać to będzie tak: teleskop Newton 150/750, kamerka Firefly mono, filtr planetarny czerwony #23A, barlow Sky-Watcher x2. Składane w Registax 5 i PIPP.

post-3921-0-15772800-1432937031.jpg

  • Like 7

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę się pochwalić ;) Pierwsza pogodna noc od zakupu napędu w jednej osi do eq 3-2 i kamerki PointGrey Firefly mono (oj naczekałem się praktycznie cały maj na ten moment), mój pierwszy Jowisz z taką obróbką na gorąco.

 

 

 

No gratulacje. Napęd na jedną oś do planet całkowicie wystarcza. Domyślam się ze teraz to dopiero jest przyjemność w obserwacji oraz rejestracji Planety . Szkoda że już po sezonie . Na pewno na przyszły dasz czadu i będziemy podziwiać Twoje wypocinki. Proponuję zapolować na Saturna być może Seeing będzie łaskawy

:)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę się pochwalić ;) Pierwsza pogodna noc od zakupu napędu w jednej osi do eq 3-2 i kamerki PointGrey Firefly mono (oj naczekałem się praktycznie cały maj na ten moment), mój pierwszy Jowisz z taką obróbką na gorąco.

No to jak na pierwszą fotkę na szybko to jest pięknie, widzę że FireFly robi swoje :) Napisz jeszcze trochę więcej szczegółów technicznych, czym robiłeś, filtry, itp. Takiego Firefly warto mieć i się go nie pozbywać bo żadna nawet najnowsza kamerka nie jest tak czuła w podczerwieni jak ta.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa. Uzupełniłem szczegóły techniczne. Szkoda, że już po sezonie. Nie mogę doczekać się aż Jowisz znowu będzie wyżej :)) . Zebrałem wczoraj troche materiału więc będe miał się na czym uczyć obróbki :P Chociaż przydałby by się teleskop z większą ogniskową, może w przyszłości pokuszę się o jakiegoś Schmidta-Cassegraina. A ten Jowisz to wina AstroLutka bo mi sprzedał kamerkę ;)

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......Chociaż przydałby by się teleskop z większą ogniskową, może w przyszłości pokuszę się o jakiegoś Schmidta-Cassegraina......

 

 

 

Ognisko można zwiększyć soczewką barlowa . Twój teleskop ma światłosiłę f-5 . Można spróboeać barlow x2 co już ognisko wzroście do 1500. Większy barlow przy tej średnicy zwierciadła może nie przynosić zysku. Ale próbowac jak najbardziej można :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj nagrałem kilka avików Jowisza. I to jest Jowisz z wczoraj, sprzęt Newton 150/750, barlow x2, kamera Point Grey Firefly mono. Obróbka w registax 5, AS!2 i WinJupos (poradniki Aliena są fenomenalne  ;)  )

Ale w Poradnikach mam pewną ścieżkę (jakiego programu użyć, które opcje są warte by je włączyć itp), wyostrzanie muszę dobrać do materiału który mam. Powiedzcie mi na co zwracać uwagę. Jak nie przedobrzyć przy obróbce. Z góry dziekuję za wszystkie porady.

post-3921-0-87229700-1433173162.jpg

  • Like 2

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba przedobrzyłeś z gainem. Lepiej zrobić klipy z dłuższą ekspozycją bo nadmierny gain to dodatkowy szum ktory tu wyraznie widać. Nagrywaj klipy max po 180s. Jak masz ich dużo to każde wynikowe zdjecie ze stacku z klipu składaj w winjuposie z oznaczeniem czasu, wtedy bedziesz miał ładnie równiutko.

 

Możesz troche tło stonować. Szum zniknie, na wykresie poziomów w programie graficznym dojechac do pierwszego słupka (pozwoliłem sobie na Twoim jupku).

 

post-3584-0-22308100-1433188824.jpg

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w juposie z oznaczeniem czasu klipu. Będziesz miał jeszcze ostrzejsze zdjęcie bo w tym czasie planeta juz się sporo obróciła a winjupos to uwzględnia i robi derotacje.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego zderotowałem tak jak mówiłeś w WinJupos, stack 4 najlepszych klatek z 31.05. Obróbka w WinJupos, AS!2, Registax 5. Jest chyba lepiej?

post-3921-0-55265100-1433492290.jpg

  • Like 2

Orion SkyQuest XT8, TS Optics MX Marine 10x50,. Okulary: Orion Sirius plossl 25mm, GSO plossl 12mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy Jowisz.

Fotka robiona z domu przez okno,oczywiście otwarte.

 

  post-1110-0-95019000-1433886849_thumb.jp

 

Jak wiele jeszcze przede mną.

  • Like 3

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy Jowisz.

Fotka robiona z domu przez okno,oczywiście otwarte.

 

  attachicon.gif_MG_6168.JPG

 

Jak wiele jeszcze przede mną.

Zasłużone polubienie za chęci  :) . Jednak focenie zza okna nigdy nie będzie przynosić korzyści . Staraj się unikać takich sesji . Zawsze będą różnice temperatur  a to mocno degraduje całą akcję .  

  • Like 2

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasłużone polubienie za chęci  :) . Jednak focenie zza okna nigdy nie będzie przynosić korzyści . Staraj się unikać takich sesji . Zawsze będą różnice temperatur  a to mocno degraduje całą akcję .  

To była spontaniczna akcja,raczej aby spróbować,następne fotki będę robił już przygotowany.

Dzięki za radę.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)