Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, cyberboss napisał:

Hej.

Podczerwień dałeś jako luminancję?

Sporo detalu siedzi w tym paśmie. Szkoda, że moja ASI120 z automatu wycina tę długość fali.

Pokazałbyś jak wygląda samo IR? 

Tak, zwykle w IR siedzi najwięcej detalu - zwłaszcza na Jowiszu i Marsie. No i ten kanał jest najmniej zniekształcany przez atmosferę. W kanale R też jest zwykle dość ostro ale IR jest zawsze trochę lepsza. Poniżej porównanie.

5a9db7c128351_kanay.thumb.jpg.93ffd4310dad8945927fba011d2d9477.jpg

BTW - twoja ASI 120MM  chłonie podczerwień jak gąbka. Tam jest przecież wstawione szkiełko/filtr które przepuszcza zarówno część UV jak i całe IR

https://astronomy-imaging-camera.com/products/filterfilter-wheel/d21-ar-protect-window/

AR-clear-window.jpg

• Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

BTW - twoja ASI 120MM  chłonie podczerwień jak gąbka. Tam jest przecież wstawione szkiełko/filtr które przepuszcza zarówno część UV jak i całe IR

Rzeczywiście tak jest. Byłem przekonany, że dają szybkę odcinającą podczerwień w całości, ale potem doczytałem, że takie szkiełko jest w wersji kolorowej:

image.png.13f98fc87a9c41fffb97149fa8de338f.png

Trochę Wam pozazdrościłem jak się na ostatnie fotki w tym temacie napatrzyłem. Wygląda na to, że muszę się z Makiem przeprosić i Jowisza też pofocić!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 godzin temu, Paweł 025 napisał:

Pierwszy w tym roku Jowisz z mojego małego refraktora Bresser 102/1000 mm + barlow x3 i Canon 550D.

MVI_2512_pipp_g3_ap5 stack x5_11.jpg

Ładny Jupiterek. Jakich parametrów użyłeś?

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, pietroo napisał:

Ładny Jupiterek. Jakich parametrów użyłeś?

Dzięki. Parametry: Canon 550D i crop środka matrycy 640/400, 50kl/s, 1/60s, ISO 800, długość filmu 2,5 mn co daje ponad 7000 klatek. Wybrane 30% najlepszych klatek w AutoStakkert. Wydaje mi się że można było zejść z ISO do 400, byłby mniejszy szum. Następnym razem spróbuję zrobić kilka filmów zarówno w ISO 800 jak i 400 i porównam. 

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Też kupiłem Canona 550D - chciałem zrobić test z teleskopem, ale przy przejściu na avi wyskoczył błąd że nie ma obiektywu (z obiektywem oczywiście kręci). Trzeba będzie coś w ustawieniach popatrzeć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 9.03.2018 o 14:31, Charon_X napisał:

Też kupiłem Canona 550D - chciałem zrobić test z teleskopem, ale przy przejściu na avi wyskoczył błąd że nie ma obiektywu (z obiektywem oczywiście kręci). Trzeba będzie coś w ustawieniach popatrzeć.

To jest prawidłowy komunikat, ponieważ aparat nie widzi wtedy obiektywu. U mnie jest to samo za każdym razem jak filmuję z teleskopu. Trzeba po prostu nacisnąć jeszcze raz przycisk nagrywania i jest OK. Następnie ustawisz sobie opcję wielkość nagrywania 640x480, ustawisz planetę w centrum kadru,  następnie wielkość nagrywania 640x400 kadrowanie i już możesz nagrywać. 

Pozdrawiam i życzę udanych avi planet i Księżyca 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W następnym podejściu do Jowisza zmieniłem telekonwerter na x2 , co zmniejszyło ogniskową do 2000 mm. Pozostały sprzęt taki jak wyżej. Warunki dużo lepsze, to i na tarczy widoczny cień księżyca Europa. :) 

Jowisz.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeszcze animacja obrotu Jowisza z 10 marca, pomiędzy godziną 04:03:55 a godz. 05:07:14. Nie wszystkie filmy były udane, ponieważ na niebie pojawiły się cirrusy, ale coś tam widać.

anigif.gif

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 11.03.2018 o 23:26, Paweł 025 napisał:

To jest prawidłowy komunikat, ponieważ aparat nie widzi wtedy obiektywu. U mnie jest to samo za każdym razem jak filmuję z teleskopu. Trzeba po prostu nacisnąć jeszcze raz przycisk nagrywania i jest OK. Następnie ustawisz sobie opcję wielkość nagrywania 640x480, ustawisz planetę w centrum kadru,  następnie wielkość nagrywania 640x400 kadrowanie i już możesz nagrywać. 

Pozdrawiam i życzę udanych avi planet i Księżyca 

W sumie to sam do tego doszedłem po 2 próbie. Nagrałem jakiś avik Słońca przez PST, wiele z tego nie wyszło (mętne niebo), ale dobrze wiedzieć przynajmniej, ze PiPP może konwertować z formatu mov do avi.  Ciekawe czy da się jakiś dodatkowe parametry ustawiać.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajsza próba uchwycenia Jowisza, jednak ciężko było uzyskać dobry rezultat  - planeta nisko nad horyzontem + seeing.

5ac8a6d8db4b6_jowiszjupiterastrofotkapl6042018.png.1fc8784ba157a1cfd442b9675ecdcedf.png

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzisiejsza noc przynajmniej u mnie nie jest na planety, seeing do tego co poniżej pleców. Gołym okiem widać jak światło Jowisza drży, a nie powinno. W okularze kicha kompletna, wieć zająłem się "podwójnymi", one dają dziś radę. Pozsrawiam!!!

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jakby zrobić kilka(naście?) fotek w jakichś odstępach czasowych i połączyć w gifa to fajnie byłoby widać ruch księżyców :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jowisz z księżycami z wczorajszej nocy. ? Nie powala jak Wasze wspaniałe fotki, ale mój sprzęt bardzo skromny ( MTO 100/1000 + Barlow 2x, Canon 40D) i trochę kiepski seeng. ?

IMG_6890-1-1.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jakiego powiekszenia użyłeś bo coś mikry wyszedł Tobie Krzyś Jowisz. U mnie w SW PZO 64/400 w 45x jest większy a w 100x przy dobrym seeingu paski postrzępione na brzegach, widok zacny mimo tak mikrej apertury. Pozdrawiam!!! 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To 2 zdjęcia z ogniska głównego MTO z telekonwerterem 2x. Jedno planety a drugie księżyców i złożone. Seeing bardzo kiepski, wiaterek powiewał, także obraz bardzo niestabilny, falował. ? W wizualu, (pow. 55x i 100x) momentami było ładnie widać pasy i na brzegu tarczy planety ciemną kropkę Ganimedesa. Jakość optyki MTO, nie jest już pierwszej młodości. Niestety ? http://www.urania.edu.pl/node/35

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta