Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

Z tym wyostrzaniem nie chcę szaleć, nie lubię przeostrzanych zdjęć. Muszę jeszcze pokombinować z % klatek i wybrać avika z najlepszym seeingiem, wtedy rezultat będzie lepszy. Pomimo że aviki miały maks. po 1 minucie, za bardzo widać ruch Europy z którym nie mogę się uporać i przez to księżyc ten ma brzydki, jajowaty kształt.

 

Dużo z tego nie wyciągnę bo to kolorowy sensor no i chyba jeszcze za duża światłosiła...

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak byś pojedyńczą klatkę chciał wyostrzać to też jestem sceptyczny ale tutaj masz stack i jego trzeba wyostrzyc zeby wyciagnąć detal. Nie przekłamujesz obrazu :) No ale z Twojego setupu więcej nie wycisniesz. Z tym PM 2,5x masz optymalną opcje do tej kamery.

 

Poszukaj opisu progrmu WinJupos. Tam można uwzględnić w stacku rotacje planety.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem pod wrażeniem bo wydawało mi się że o tej porze roku nie ma już co poświęcać zbyt wiele czasu na Jowisza...no cóż, widać się myliłem. Bardzo ładne zdjęcie

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend postaram się jeszcze poćwiczyć, lustro i kamera mają potencjał, a może trafię znów dobry seeing bo na 1 maja się zapowiada okienko pogodowe. :) Mam 2 pytania:

 

- jaką długość w minutach / ilość klatek na jeden avik robić?

- dla sensora z kolorową matrycą o pikselach 3,75um faktycznie jest najlepiej z PM 2,5x czy może zastosować 4x z lustrem F/5?

 

chcę się lepiej przygotować :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez weekend postaram się jeszcze poćwiczyć, lustro i kamera mają potencjał, a może trafię znów dobry seeing bo na 1 maja się zapowiada okienko pogodowe. :) Mam 2 pytania:

 

- jaką długość w minutach / ilość klatek na jeden avik robić?

- dla sensora z kolorową matrycą o pikselach 3,75um faktycznie jest najlepiej z PM 2,5x czy może zastosować 4x z lustrem F/5?

 

chcę się lepiej przygotować :)

Hej

 

Piękna fotka :). Dla sensora z taką matrycą maksymalną zdolność rozdzielczą uzyskasz dla F15. Wszystko powyżej to tylko powiększenie rozmiaru Jowisza bez dodatkowego detalu. Jowisza możesz nagrywać śmiało około 180 sekund. Takiego avika warto potem zderotować w WinJuposie, obraz będzie o wiele ostrzejszy. Możesz zrobić też 3 aviki po 180s a następnie zderotować je i połączyć w Winjuposie. Efekt będzie o wiele lepszy od pojedyńczego avika.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- dla sensora z kolorową matrycą o pikselach 3,75um faktycznie jest najlepiej z PM 2,5x czy może zastosować 4x z lustrem F/5?

To zależy z jakiej formuły korzysta się przy liczeniu i dla jakiego koloru :)

 

Tu jest fajny kalkulator:

http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CCD_Sampling

 

W dużym uproszczeniu można skorzystać ze wzoru przytaczanego przez Rika czyli rozmiar pix/0.275 (w Twoim przypadku 3.75/0.275 = f/13,63 - czyli bardzo blisko twojego PM 2.5x)

 

Ja korzystam z zasady podwójnej zdolności rozdzielczej na pixel. U Ciebie zdolność rozdzielcza teleskopu ~ 0.37''. Czyli trzeba dobrać skale 0,185''/pix. Twój teleskop z kamerką dadzą rozdzielczość 0.44''/pix a docelowe 0.185'' dostaniesz właśnie z barlowem 2.5x.

 

Tu też jest fajny kalkulator który od razu pokaże Ci czego możesz się spodziewac i jaka jest skala obrazu.

http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem jak udało Ci się tak fantastycznie wyostrzyć  ::) . Księżyce są perfekcyjnymi, ostrymi kuleczkami - cacuchno

Super

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym że przy tych zdjęciach praktycznie nic nie robiłem... :) Mam wrażenie że każda ingerencja w nie powoduje spadek ich walorów. Wolę pozostawiać je takimi, jakimi wyszły ze stacka i wyostrzania pod Astrostakkert. Registaxa póki co nie ogarniam, nie na wszystko da się znaleźć czas. ;) Spróbuję wziąć nim udział w majowym konkursie, choć trochę mi z nim wstyd w obliczu tylu pięknych dzieł jakie tam pojawiały się w ostatnich miesiącach.

 

Ok, oto już końcowo dopieszczona wersja, z tego materiału więcej nie wyciągnę:

 

post-1167-0-84862800-1430549474_thumb.jp

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka jak najbardziej na konkurs. AS!2 jest bardzo dobry i jego zautomatyzowanie jest naprawdę świetne. Choćby to że nie musisz szukać najlepszej klatki już wiele upraszcza. Świetna robota. Pełen *szacun* jak na pierwsze podejście :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężki jest powrót po roku przerwy do astrofoto planetarnego- to jednak w stosunku do DSów zupełnie inny świat obróbki i akwizycji. O ile Wenus wyszła jako tako o tyle wczoraj z Jowiszem - fatalnie. Zupełnie nie trafiłem z ostrością..ale dziś będzie powtórka :)

 

Celestron SCT C8 + Barlow 2 x, ASI 120 MC, EM-10. 1500 klatek .

 

post-3001-0-38736300-1430629246.jpg

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt rozkładaj gdy jeszcze świeci Słońce, a foty rozpoczynaj od razu gdy tylko zdołasz dostrzec Jowisza na jasnym niebie. Od paru dni obserwuję tendencję, przy której wczesno-wieczorny seeing jest perfekcyjny, po czym gwałtownie siada pół godziny - godzinę po zachodzie Słońca, kiedy wychładzająca się warstwa przyziemnego powietrza osiągnie miąższość (wysokość warstwy) większą niż wlot apertury teleskopu i zaczyna turbulentnie mieszać się z cieplejszym powietrzem popychanym przez wiatr powyżej.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego to się nie spodziewałem! :D

 

Synta 8, TS HR 7mm + kitowy barlow x2. Aparat kompaktowy przyłożony z ręki do okularu (czas nagrania około 30 sekund). Stack i obróbka w registrax 5 (z 6 mam problemy).

:D

 

W trakcie: 

post-1200-0-99365300-1430686721.jpg

 

 

Efekt końcowy:

post-1200-0-13806300-1430686729.jpg

 

 

 

Nawet przejście księżyca jest (jego cień) :D :D ;D

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje Jowisze z wczoraj.

Nie umywają się do Waszych ale od czegoś trzeba zacząć :)

 

teleskop 400/1800 f/4,5 + kamera DMK AU618 bez filtrów bo nie mam :)

 

 

- maleństwo

 

post-331-0-25387700-1430768627.jpg

 

i drizzle 1,5x

 

post-331-0-94652100-1430768610.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także raz jeszcze pokombinowałem w registrax.Robiłem już dużo kombinacji, ale chyba te zdjęcie wykonane było ze złączenia w VirtualDub wszystkich 30 sekundowych avi. Następnie wszystko ponownie zestackowałem i wyostrzyłem.

Wydaje mi się, że tym razem jest trochę więcej szczegółów :)

 

post-1200-0-67574800-1430812529.jpg

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc tadam... :) Mój pierwszy stack - Jupek z 29 kwietnia :)

 

Lustro 14,7", kamerka z sensorem ARO130 kolor, Powermate 2,5x, AS!2, stack 50% z 1000 klatek, trochę Fotoszopocudów.

 

attachicon.gifjupek2.jpg

Super fotka. Księzyc idealnie !

Jakos nigdy nie potrafie zrobic zdjęcia zeby uwidocznic księzyc i jowisz. Zawsze jest cos nie tak z ustawieniami i albo focus nie łapie na księzyc albo na jowisza itd itp. Super fotka

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)