Skocz do zawartości

DSLR i filtr Ha?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wprawdzie jestem w trakcie poszukiwan uzywanej kamerki CCD, ale mam pytanie odnosnie sensu, lub jego braku, stosowania filtra Ha z modyfikowanym DSLR`em. Naczytalem sie troche opinii na ten temat i juz nic nie wiem :) Jedni pisza, ze ma to sens i prezentuja fajne fotki, a inni ze to strata czasu i pieniedzy. No wiec jak to jest?

 

Dla przykladu dwie fotki znalezione na astrobinie:

 

NGC7000, 4h materialu

 

post-3139-0-73564400-1435423791_thumb.jp

 

NGC1499, 2.2h materialu

 

post-3139-0-50206300-1435423900_thumb.jp

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

sam próbuje robić fotki modyfikowanym 450D i uważam, że warto :)

Trzeba tylko zbierać więcej klatek, no i wynikowe zdjęcie jest mniejsze z racji używania tylko czerwonego kanału.

 

Surowa klatka Ha 600s przekonwertowana tylko do jpg wygląda tak:

 

post-3256-0-91863200-1435434460_thumb.jp

 

a połącznie 31 klatek po 600s   tak: (prosto z dss, tylko konwersja do jpg)

 

post-3256-0-30027900-1435434133_thumb.jp

 

 

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Lukthor za wstawke :)

 

Widze, ze focisz z Łodzi, czyli masz pewnie, tak jak ja, duzo LP. Jak oceniasz dzialanie filtra jako blokade LP, i czy testowales jakos jak wyglada porownanie zdjecia z tą iloscia materialu wykanana bez filtra Ha?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Lukthor za wstawke :)

 

Widze, ze focisz z Łodzi, czyli masz pewnie, tak jak ja, duzo LP. Jak oceniasz dzialanie filtra jako blokade LP, i czy testowales jakos jak wyglada porownanie zdjecia z tą iloscia materialu wykanana bez filtra Ha?

Zwykle focę, albo z okolic Działoszyna 105km od Łodzi, albo pod miastem. 

Jako blokada LP sprawdza się lepiej niż UHC-s, ale nie można go traktować jako filtr LP, bo bierzemy ze zdjęć tylko kanał czerwony- reszta GB tylko zaśmieca zdjęcie, poza tym jest dużo ciemniejszy od UHC-sa.

Te fotki które wstawiłem były robione 4,5,6 czerwiec więc chwilkę po pełni (2.06) więc jak widać daje rade :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz,to kup kamerę mono. Jak nie,to śmiało szukaj Ha Eos Clip. Ja miałem takie same pytania jakiś czas temu i wiem,że to działa,tylko trzeba naprawdę dużo więcej czasu naświetlać. A jak chcesz kupić dobrą kamerę mono,to daj znać,bo być może będę sprzedawał majego Sbiga 8300 z kołem i kompletem filtrów LRGBHaOIIISII. 

 

Wstawiam moje wypociny z 350D mod z Ha Baadera i ED80

post-3643-0-24972300-1435446367_thumb.jp

post-3643-0-51525100-1435446375_thumb.jp

post-3643-0-06259400-1435446383_thumb.jp

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrix, a jakiego filtra używałeś. Pytam o nm.

Baader Eos Clip 7nm.

Uważam,że dla osób,których nie stać na dedykowane kamery mono,ten filtr to strzał w dziesiątkę. Wiele osób mi go odradzało i mówiło,że to nie ma sensu. Wg mnie,w czasach kiedy nie miałem jeszcze CCD to rozwiązanie było naprawdę dobre. Tylko jest jeden problem-ten filtr zbiera jedynie wąskie pasmo kanału czerwonego. Podczas obróbki,najpierw w Irisie musiałem odseparowć kanał czerwony,zarówno w lightat,jak i darkach i biasach,a dopiero potem to stakowałem. Kanał zielony i niebieski to tylko szum. Zatem roboty jest naprawdę dużo,ale efekty są warte tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przeraża mnie obróbka. Z tego co piszesz roboty jest naprawdę sporo. No ale efekty też widać.

A może tak jak w tutku ?? Nie zdążyłem sprawdzić bo kupiłem okazyjnie kamerkę, ale jak by nie patrzył to fachowcy :)

Składanie materiału z kolorowej matrycy z filtrem H-alpha.pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez dla darkow i biasow mozna to zautomatyzowac - otwieramy wszystkie klatki za pomoca Camera Raw w PS. Jedna klatke obrabamiamy tak jak ma byc, a reszte lecimy za pomoca opcji "synchronize". Dla Lightow tez tak mozna robic, tylko trzeba byc ostrozniejszym i kontrolowac to co ten automat robi :)

 


post-3139-0-65092500-1435494529_thumb.jp

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)