Skocz do zawartości

Adapter AZ-EQ6


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Czy ktos moze gdzies widzial schemat  adaptera  ("pier adapter" sie takie cudo chyba w angielskim nazywa, nie wiem jak "na nasze" sie to oficjalnie tlumaczy) do montazu AZEQ6? Wiem, ze zasadniczo moge sobie sam pomierzyc wszystko, ale pomyslalem, ze moze jest juz gdzis jakis szablon dostepny. Jezeli komus wpadlo cos takiego w oko i zechce sie podzielic informacja  - bede wdzieczny.

 

Pozdrawiam,

 

Marcin

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy wymiary mocowania AZEQ6 do statywu są takie same jak EQ6, masz tutaj szablon i sprawdź suwmiarką czy się zgadza. Koniecznie napisz jaki jest wynik pomiarów, będzie dla potomności ;)

eq6_dimensions.pdf

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Juz prawie jestem gotowy do budowy swojego "slupka", i wszystko mam w miare "opanowane" poza tym nieszczesnym adapterem. I tak sie zastanawiam, czy nie byloby prosciej kupic cos gotowego.

 

Czy ktos moze polecic miejsce gdzie mozna kupic (moze w Polsce?) taki gotowy adapter  do mojego teleskopu (przypomne: Skywatcher (Synta) AZEQ6. Lub kogos kto moglby takie cos dla mnie zrobic? Z tym, ze musialaby to byc osoba, ktora jest nieco rozeznana w temacie. Nie mam mozliwosci tego osobiscie kontrolowac, wiec musialoby byc zrobione po protu dobrze za pierwszym razem :) 

 

Pozdrawiam,

 

Marcin

 

 

Marcin

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Marcinie, z ostatniego postu wynika iż kolega jest bardzo pedantyczny,lub nie potrafi miary obsługiwać,bez urazy proszę. Wystarczy wziąć oryginalną podstawę i podjechać do zakładu tokarskiego, pomierzą i zrobią. A jeśli kolega ma zamiar kupić, to gotowe słupki ma np.Uniwersał. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, ze zakladu tokarskiego nie mam w okolicy. Z miara jakos sie tam lubimy i gdybym mial mozliwosc to bym przeciez nie pytal bez sensu na forum:) To nie jest tak, ze koledzy staraja sie mi pomoc, a ja niczego nie czytam tylko zadaje kolejne pytania. Wszystko czytam, analizuje, wymiary obdyskutowalem z kilkoma osobami, ktore mam w poblizu i ktore cos tam w metalu robia. Slupek damy rade sobie wyciac i pospawac,  beton wyleje, ale nad mocowaniem montazu do slupka sie ciagle zastanawiamy. Jak pisalem, nie mam tokarza w okolicy. Albo inaczej - kogos tam pewnie bym i znalazl, ale wstepny "wywiad srodowiskowy" pokazuje, ze bedzie smiesznie drogo i brak gwarancji, ze bedzie dobrze. Mam opcje albo sie szarpac i kombinowac, albo kupic gotowe. Bo moze byc szybciej i taniej. Znalazlem gotowe adaptery w UK - i gdybym tam mieszkal to bym tez na forum nie pytal. Po prostu bym kupil. Nie mieszkam. Tu gdzie mieszkam, nie znalazlem jeszcze miejsca, gdzie moglbym kupic. Ciagle jednak szukam (jak tylko znajde to jak najszybciej wszystkich przeprosze za zawracanie glowy ;)) . Pomyslalem wiec, ze moze w miedzyczasie, zapytam kogos na forum. Jest szansa na to, ze oszczedzi mi to troche czasu. No i pytam gdzie najlepiej taki adapter kupic. Ot proste w sumie. Moze ktos wie. Dodam jeszcze, ze gdybym sam wiedzial gdzie w Polsce to kupic to bym tez nie pytal:) Jak wszyscy wiemy, jest mnostwo ciekawszych rzeczy do robienia niz zadawanie glupawych pytan na forum. Mam wiedze na pare innych tematow i innym przyslowiowej dupy nie zawracam ;) Ogolnie to raczej proste, wiec nie wiem skad ten maly przytyk. 

Pozdrawiam,

Marcin

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi tarczami samochodowymi to mi sie nawet rzucil jakis watek w oczy na forum Stargazers Lounge. Nawet mnie zaciekawilo przez chwile. W weekend podjade pewnie do sklepu i popatrze. Dziekuje za zwrocenie uwagi,ze tak tez mozna.

Za namiar na kolege Mitka (teraz jeszcze szerzej znanego, bo przyznam, ze wczesniej nie znalem ;) dziekuje. Podpytam.

Marcin

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No material na slupek mam - to nie byl problem. Tylko z tym adapterem tam nieco utknalem nie majac pewnosci czy lepiej kombinowac czy gotowe kupic ;) ciagle zreszta pewnosci nie mam. Poko co jednak zabieram sie za kopanie dziury...

Marcin

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomyslalem, ze wrzuce - tak, aby juz ostatecznie rozwiaz wszelkie watpliwosci (jezeli jeszcze ktokolwiek ma, bo potwierdzil to juz kolega 'swobodny").

 

Email od Skywatcher US (kiedy pisza "diagram" nawiazuja dop pliku zalaczonego przez uzytkownika "Zarek"

 

"The diagram is correct, except for the central most pillar. For our current model this part is 8mm in depth. However, your model may be an older version and could be 15.2mm"

 

Czyli zalaczony schemat jest jak najbardziej poprawny. W nowych modelach montazu zmieniono tylko dlugosc .... hmmm, jak to nazwac ... tego "czegos" (kolumna?) najbardziej wystajacego od spodu. Na rysunku ma to wymiar 15.2 mm, w nowych modelach 8mm. 

 

Pozdrawiam,

 

Marcin 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma zasadniczej różnicy? Kwestia długości śruby mocującej. Jeżeli chcesz odsprzedam ci mój krążek, brakuje tylko otworu do zamocowania pręta do regulacji azymutu. Napisz na PW czy jesteś zainteresowany

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)