Skocz do zawartości

M 31 w Andromedzie


Rekomendowane odpowiedzi

Imię i nazwisko autora: Adam Tużnik
Nazwę i krótki opis obiektu: M 31 w Andromedzie
Miejsce obserwacji: Ożarów
Data wykonania: 03.07.2015r.
Sprzęt : Teleskop refraktor 50/600 pow. ok. 40 x
Programy użyte do obróbki GIMP 2.8

 

Dajcie znać czy się podoba :)

post-3313-0-63305800-1436006355_thumb.jp

  • Like 5

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic nie powiem, fajny, tylko kiedyś spoglądając przez taki teleskop jaki tym masz, nigdy M31 nie widziałem w takich szczegółach, w jakich ty ją naszkicowałeś. Nie wiem czemu, ale mam dziwne odczucie co do tego szkicu.... :huh:

  • Like 3

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic nie powiem, fajny, tylko kiedyś spoglądając przez taki teleskop jaki tym masz, nigdy M31 nie widziałem w takich szczegółach, w jakich ty ją naszkicowałeś. Nie wiem czemu, ale mam dziwne odczucie co do tego szkicu.... :huh:

Ale talent ma i za to moje lubię to :)  Jeszcze tylko troszkę realizmu i będzie git 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale zawsze myślałem, że astroszkic to twórczość realistyczna. Nie bez powodu początkującym poleca się zerknąć na szkice, by zweryfikowali swe wyobrażenia o tym, co widać w okularze. Ta praca to raczej realizm - hmmm..., magiczny? Takiej M 31 nie widziałem nigdy - nawet przez 16 cali w Bieszczadach. ;)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkic jest jak najbardziej prawdziwy i realistyczny niebo miałem wyśmienite i proszę nie snuć żadnych spekulacji , może trochę przesadziłem z tymi gwiazdami ale tylko trochę :)

 

No teraz to już mnie rozwaliłeś, napisałem delikatnie ,,jeszcze troszkę realizmu" - Kolego Szanowny, żyję troszkę na tym świecie i przez nie jeden teleskop spoglądałem ale tak jak Lukost napisał - nawet pod super niebem i przez 16": takiej Andromedy nie widziałem. A popatrz również na astrofotografie tej galaktyki na FA w dziale astrofotografia... też trudno tak szczegółowa znaleźć ....

A Ty to zobaczyłeś w ,,refraktor 50/600 pow. ok. 40 x" ::) ??? ???

Tak mniej więcej mogłeś ją widzieć tym sprzętem i młodym okiem:

post-476-0-61264100-1436019711_thumb.jpg

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostatnie noce, również Księżyc strasznie rozjaśnia niebo co wpływa na widoczność obiektów głębokiego nieba, przez co trudno mi pojąć jak dużo szczegółów zaobserwowałeś. ???

 

PS. W szkicowaniu chodzi głównie o to, aby jak najbardziej realistycznie przedstawić to co widać w okularze teleskopu. Dodawanie od siebie szczegółów których nie widać w teleskopie, czyni ten szkic mniej prawdziwy.

  • Like 3

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są szkice, są i symulacje. Te pierwsze są sztuką, te drugie mają odzwierciedlać widok wizualny na monitorze z największą precyzją i kropka. Jeśli M31 powyżej to szkic to nie widzę powodu, żeby się czepiać, nasza koleżanka Ola też naszkicowała M27, nawet z kolorem - nie ma to raczej wiele wspólnego z widokiem i z symulacjami.

 

BTW. Brakuje wg mnie właśnie symulacji widoków przez teleskopy. Moim zdaniem szkicując ręcznie na kartce itp. nie da się dokładnie odzwierciedlić widoku oka. Potrzeba do tego komputera i programów graficznych, a to z kolei nie podoba się części osób, bo jak to? Przecież to nie szkic, nie był robiony z teleskopem przy oku. Hehe, to nic. To ma odzwierciedlać widok, a nie da się tego narysować w ciemności, trzeba z pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mawiał prezes klubu sportowego " Tęcza" Ryszard Ochódzki - nie mieszajcie dwóch różnych systemów walutowych. ;)

To, co robi Ola, to nie astroszkic - ona po prostu maluje obrazy z motywami astro (notabene fajne).

Istotą astroszkicu jest możliwie wierne odwzorowanie widoku obiektu w danym sprzęcie i warunkach. Polecam zerknąć do NSOG-a: merytoryczna wartość tej pozycji opiera się między innymi na szkicach, dzięki którym człek wie czego się po danym obiekcie spodziewać.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

BTW. Brakuje wg mnie właśnie symulacji widoków przez teleskopy.

Są - właśnie w swoim zrzucie posłużyłem się jednym z nich, ustawiając parametry teleskopu i okularu aby wyszło w trybie real to co obserwator mniej więcej zobaczy :)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7516-dla-wizualizowcow-rowniez/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą astroszkicu jest możliwie wierne odwzorowanie widoku obiektu w danym sprzęcie i warunkach.

Czy ja wiem? Jest to na pewno istotą symulacji. A czy szkicu? Tutaj wg mnie w to pojęcie wpisuje się więcej elementów. Gdyby najwierniejsze odwzorowanie widoku było istotą szkicu to szkice byłyby po prostu bez sensu. Z prostej przyczyny. Nie dorastają do pięt symulacjom wykonanym w programach graficznych i przeróbkom zdjęć, jakie np. podesłał wyżej Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem? Jest to na pewno istotą symulacji. A czy szkicu? Tutaj wg mnie w to pojęcie wpisuje się więcej elementów. Gdyby najwierniejsze odwzorowanie widoku było istotą szkicu to szkice byłyby po prostu bez sensu. Z prostej przyczyny. Nie dorastają do pięt symulacjom wykonanym w programach graficznych i przeróbkom zdjęć, jakie np. podesłał wyżej Jacek.

 

A tu dla Tych, którzy kojarzą astroszkic z dowolną twórczością artystyczną, krótki cytat kolegi Piotra Rączki.. co rozumiemy pod pojęciem astroszkicu:

,,Otóż , bardzo częstym pytaniem pojawiającym się na astro-forach jest : co zobaczę w teleskopie o średnicy ... ,albo ; w moim nowym teleskopie nie widać kolorów ,co źle robię itd,itp.

Generalnie nowi adepci nie wiedzą jakich widoków należy się spodziewać w czasie obserwacji a jednocześnie wszyscy mają w pamięci zdjęcia z Hubble"a, Moim zdaniem porządnie zrobiony astroszkic najbardziej przypomina obraz w teleskopie i to jest wartość bazowa"

I moim zdaniem dalsza dyskusja jest zbędna :)

 

Szkic niema dorastać do pięt symulacją obrazów generowanych w programach, szkic ma mniej więcej je odzwierciedlać. Nie być szkicowaniem ,,portretu" astrofotografii Hubble'a. - To wszystko.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma mniej więcej odzwierciedlać to ok.

 

Natomiast wracając do M31 powyżej, kolego astro-sky coś podobnego jak na początku na tym filmiku widziałem w 10" teleskopie

 

 

I teraz popatrz na swój szkic i sam oceń czy on ma coś wspólnego z wizualem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)