Skocz do zawartości

New Horizons - kierunek Pluton


Rekomendowane odpowiedzi

Pluton przechwycony czy nie ,z orbitą taką czy owaką ,ale jest ,istnieje ,krąży wokół słońca i jest nie mniej ciekawy od pozostałych pełnoprawnych planet. Myślę że autor pomysłu, żeby go z kreślić z listy  planet ,milczy i jest  mu głupio. Nie wiedzieli co czynią. :P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto przegapił, choć jeszcze trwa.

To zaprezentowane nowości może zobaczyć i zassać sobie tutaj - WARTO 8)  http://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem, ze jestem troche zawiedzony jakoscia tych zdjec... Kurna... Mamy XXI wiek, Amerykanie potrafia przeciez robic zdjecia pojedynczych budynkow z orbity. Wiem, ze to jeszcze nie koniec, ze wieksza odleglosc, itd. itp., ale jednak spodziewalem sie czegos wiecej niz pikselozy...

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może chcieli to szybko przesłać, dlaego poszło z komprechą taką mega...

Nie wydaje mi sie. Dzis na konferencji mowili ze sciagneli dopiero ok. 1.5% zebranych danych. Wiec po co marnowac czas na kompresje, a potem sciagac to znowu w docelowej rozdzielczosci?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nastoletnia technika nie dzisiejsza.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi sie. Dzis na konferencji mowili ze sciagneli dopiero ok. 1.5% zebranych danych. Wiec po co marnowac czas na kompresje, a potem sciagac to znowu w docelowej rozdzielczosci?

Już tak na poważnie, bez pól uprawnych dopalaczy, które jeszcze mają kanały nawadniające ;) na Plutonie, to to musi być kompresja, wg mojej dotychczasowej wiedzy wszystko na to wskazuje, miejsca podobne kompresuje mocno, a tam gdzie są jakieś większe szczegóły to stara się to pokazać, taka całkiem typowa kompresja jpg.

  • Like 1

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem, ze jestem troche zawiedzony jakoscia tych zdjec... Kurna... Mamy XXI wiek, Amerykanie potrafia przeciez robic zdjecia pojedynczych budynkow z orbity. Wiem, ze to jeszcze nie koniec, ze wieksza odleglosc, itd. itp., ale jednak spodziewalem sie czegos wiecej niz pikselozy...

To technologia 9 lat wstecz :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To technologia 9 lat wstecz :)

9,5 roku leci a sama technologia ma tyle lat co canon 300d
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są kiepskiej jakości, może dlatego, że koszt misji nie był zbyt wysoki?

 

Krótka przypominajka kosztów NASA (wybiórczo):

 

post-1302-0-75700600-1437243280_thumb.jp

 

Żródło: Forbes: http://www.forbes.com/sites/alexknapp/2015/07/14/how-do-new-horizons-costs-compare-to-other-space-missions/

 

Nadmienić trzeba, że przy tak odległej misji, gros kosztów to rakieta nośna i jej wystrzelenie.

 

Do tego trzeba dodać najdroższą nieudaną misję NASA (od Ruskich niczego się nie dowiemy, a trzeba przyznać, że są pionierami w kilku kategoriach), czyli Mars Observer, wystrzelony w 1992 roku, z którym stracono kontakt w sierpniu 1993, przed wejściem na orbitę Marsa - kosztował ok. $ 820 mln.

 

Wszystkie ceny powyżej bez adjustacji w czasie.

 

Refleksja własna: wielu z nas nie lubi teorii pienieżnych, ale patrząć na poczynania Curiosity, ma się realne wrażenie, że to jest "performance related to the cost of the mission".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja będę wspierał swoją teorię kompresji :) 
Niekoniecznie są przecież tak kiepskiej jakości, na pozostałych, tych z górami - kompresja jest jakby o wiele mniejsza, lub nie widzimy jej tak mocno, ze względu na zróżnicowanie szczegółów, które algorytm kompresjii próbuje pokazać :)

Aż stworzyłem przykład z naszym najbliższym Kamulcem:

 

HQ: kompresja jpg jakość max

 

post-1318-0-50803800-1437244732_thumb.jp

 

LQ: kompresja jpg jakość trochę ponad najgorszą

post-1318-0-90301800-1437244770_thumb.jp

 

i mamy nasze pola uprawne :)

 

Sonda posiada procesor z PlayStation MIPS R3000, a już on portafił sporo, bez problemu generował zaawansowaną grafikę 3D (astrofani poniżej 20stki - nie czytajcie tego :D ) Zatem jestem zdania, że obrazy są dość mocno skompresowane, bo NASA wie, że my wszyscy czekamy, czekamy, czekamy... a pomimo kompresji widać bardzo dużo. Pomyślmy tak, przecież aparat nie wykonuje zdęcia skompresowanego, rejestruje światło, o wiele więcej danych niż finalny jotpeg i te dane muszą dojść do procesowa w celu interpretacji i przetworzenia na obraz, więc te dane są, muszą być. A skompresowali to, żeby szybko nam to przesłać. Powyższe zdjęcie fragmentu Księżyca w HQ jest 5,66 raza większe objętościowo od tego z niską jakością... 

A na koniec chyba moje dwa ulubione obrazki z sieci, a tymczasem idę z astroziomkiem na pifko - za Plutona! ("planetę" ;) - jestem po jego stronie :P )

 

post-1318-0-32009400-1437245479_thumb.jp

post-1318-0-62158200-1437245537_thumb.jp

  • Like 2

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zdjęcia są kiepskiej jakości, może dlatego, że koszt misji nie był zbyt wysoki?"

 

Zdjęcia są kompresowane stratnie. Na te nieskompresowane musimy poczekać dobrze rok.

LORRI bardziej rozmywa obraz niż kamera Cassiniego bo ma gorszy PSF. Jest bardzej kompaktowa, wynika to oczywiście ze stosunkowo niewielkich rozmiarów NH wzgledem Cassiniego.
 
Koszt misji 700 mln $, to koszt bez startu rakiety.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LORRI bardziej rozmywa obraz niż kamera Cassiniego bo ma gorszy PSF. Jest bardzej kompaktowa, wynika to oczywiście ze stosunkowo niewielkich rozmiarów NH wzgledem Cassiniego.
 
Koszt misji 700 mln $, to koszt bez startu rakiety.

 

Czyli mamy udowodnienie tezy jak w punkcie wyjścia. Start rakiety to niby z jakiego budżetu?

 

EDIT: Koszt wystrzelenia rakiety Atlas V (jedna z najdroższych na tle konkurencji), która wyniosła New Horizons poza atmosferę Ziemi, szacowany był na ok. $230mln dla satelity geostacjonarnego (2013). Wyniesienie w kosmos nawet prostej misji międzypanetarnej (jak New Horizons) kosztowało znacznie więcej. Niestety nie dotarłem do danych szczegółowych. Faktem jest, że koszty Atlas V rosły wykładniczo przez ostatnie dwie dekady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nasa.gov/image-feature/new-horizons-captures-two-of-plutos-smaller-moons

Mamy trochę lepszej jakości zdjęcia Hydry i Nix o rozdzielczości 1.2km. 

post-1260-0-30251300-1437566937_thumb.jp

 

http://www.nasa.gov/image-feature/nasa-s-new-horizons-finds-second-mountain-range-in-pluto-s-heart

Oraz pasma górskiego na południowo-zachodnim krańcu Regionu Tombaugh - góry mają wysokość około 1-1.5km.

post-1260-0-49300500-1437567084_thumb.jp

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mamy trochę lepszej jakości zdjęcia ....Nix

Jak wrzucą dokładniejsze to będzie napis Coca Cola widać ::) :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami malkontenci........... bo wreszcie mamy zdjęcia tej ostatniej planety.

Nieprawda - wszyscy przeżywają :)

Ale to od jakiegoś czasu już nie planeta :-[ W sierpniu minie 9 lat.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)