Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 • Odpowiedzi 235
 • Utworzony
 • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

Trochę wyższa rozdzielczość ;)

Na powierzchni Plutona niektórzy widzą serce, inni pieska Pluto ;)  

Nie wiem czemu u nas nie śledzimy tej misji. No chyba że nie znalazłem tematu. Najnowsze zdjęcie Plutona 2015-07-08 http://www.nasa.gov/feature/nasa-s-new-horizons-a-heart-from-pluto-as-flyby-

Dodane obrazy

Nie wiem czemu u nas nie śledzimy tej misji. No chyba że nie znalazłem tematu.

 

Śledzimy, śledzimy :)

Ale masz rację - co kilkadziesiąt głów to nie jedna... i wiele informacji można przeoczyć...

Przypomnę jeszcze w wątku z filmami dokumentalnymi - Discovery naszykował premierę pt. ,,Misja Pluton" - będzie wyemitowana we wtorek 14.07 o godzinie 21 :)

 • Like 6
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że przypomniałeś. Google znalazło od razu polski artykuł na ten temat z aktualną mapą Pluton:. http://www.focus.pl/kosmos/pluton-z-bliska-sa-kolejne-zdjecia-z-sondy-new-horizons-12693 .

Za tydzień sonda będzie u celu i uzyskamy lepsze zdjęcia.

 

Osobiście wydaje mi się, że będzie to coś podobnego do Trytona z lodowymi gejzerami, być może z jakaś rzadką atmosferą.

 • Like 4
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień sonda będzie u celu i uzyskamy lepsze zdjęcia.

 

Adrian - Ty chyba jesteś najbardziej zainteresowany misją ;)  Zobaczysz - bo pewnie bez nich się nie obejdzie porządne fotki Charona O0

 • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przededniu - chciałem z prędkością światła ;)  Przedstawić króciutką historię tego Wielkiego wydarzenia, aby zainteresować tych, którzy do tej pory misją nie byli zbyt zainteresowani.. Myślę jednak, że naprawdę warto 8)

 

 

         Zaczęło się w 2001 roku gdy NASA ogłosiła, że rozpoczyna projekt mający na celu zbadanie Plutona (a myślano o tym od lat).

 

Wystarczyły 4 lata aby w niebo poszybowała sonda o nazwie ,,New Horizons"

 

post-476-0-75772500-1436799421_thumb.jpg

 

post-476-0-63206800-1436799462_thumb.jpg

 

Przypomnę jako ciekawostkę, iż na pokładzie sondy oprócz aparatury badawczej znajduje się aluminiowy pojemnik, w którym są prochy odkrywcy Plutona Clyde'a Tombaugha,  oraz płyta CD z nazwiskami 435000 osób. Darmowa akcja zapisów prowadzona była w Internecie.

 

 

Jej podróż  trwa już niemal 10 lat.

 

Oto pierwsze fotografie Plutona i jego towarzysza Charona

post-476-0-02764100-1436799753_thumb.jpg

 

i kolorowe

post-476-0-36538100-1436799847.jpg

 

oraz z dzisiejszej nocy

post-476-0-65311200-1436799914_thumb.jpg

 

 

Jutro 14 lipca 2015r. o 13.49 naszego czasu nastąpi ,,zbliżenie" - przez dwie godziny sonda zrobi zdjęcia, zeskanuje powierzchnię, przeanalizuje atmosferę i zbada powłokę geologiczną Plutona – po 4,5 godzinach NASA będzie miała ,,najbliższe” fotografie i dane dotyczące Plutona.

 

Tu zostawiam miejsce na jutrzejsze fotografie :)

 

 

 

 

Jutro Live – od 17.20 do 19.00  można wraz z ekspertami na fanpage'u na Facebooku - Karola Wójcickiego z CNK  wspólne obejrzeć  historyczny przelot  sondy.  https://pl-pl.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach

 

Oraz na National Geographic Channel o 21.00 - Premiera pod tytułem ,,Misja Pluton”

 

Zapewne też  informacyjne stacje TV będą relacjonować wydarzenie – śledźcie więc i linkujcie.

 

Miłych wrażeń z PRZEŻYWANIA KOLEJNEGO HISTORYCZNEGO WYDARZENIA jakie nam dane jest przeżywać  :)

Licznik bije http://pluto.jhuapl.edu/

 • Like 8
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj okazało się, że średnica Plutona to ok. 2370 km, co oznacza, że jest większy niż Eris.

 

To samo, co powyżej, czyli Pluton z Charonem:

 

post-1302-0-68865600-1436817476_thumb.jp

 

Największe zbliżenie, w okolicy 12500km nastąpi jutro ok. 13:50 naszego czasu.

 

Więcej tutaj: http://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html

 • Like 7
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie zdięcia raptem  z 8" richey chrieteina  ;D

 

The LOng-Range Reconnaissance Imager (LORRI) is the high resolution imaging instrument for the New Horizons mission to Pluto, its giant satellite Charon, its small moons Nix and Hydra, and the Kuiper Belt, which is the vast region of icy bodies extending roughly from Neptune’s orbit out to 50 astronomical units (AU). New Horizons launched on January 19, 2006 as the inaugural mission in NASA’s New Frontiers program. LORRI is a narrow angle (field of view=0.29°), high resolution (4.95 μrad pixels), Ritchey-Chrétien telescope with a 20.8 cm diameter primary mirror, a focal length of 263 cm, and a three lens field-flattening assembly. A 1024 × 1024 pixel (optically active region), thinned, backside-illuminated charge-coupled device (CCD) detector is used in the focal plane unit and is operated in frame transfer mode. LORRI provides panchromatic imaging over a bandpass that extends approximately from 350 nm to 850 nm. LORRI operates in an extreme thermal environment, situated inside the warm spacecraft with a large, open aperture viewing cold space. LORRI has a silicon carbide optical system, designed to maintain focus over the operating temperature range without a focus adjustment mechanism. Moreover, the spacecraft is thruster-stabilized without reaction wheels, placing stringent limits on the available exposure time and the optical throughput needed to satisfy the measurement requirements

 • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście setup budżetowy, ercek jakich pełno na giełdach, flattener może trochę lepszy i kamerka od guidingu a do tego brak gałki do ustawiania ostrości. Za to miejscówka robi wrażenie ;)

 • Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę jako ciekawostkę, iż na pokładzie sondy oprócz aparatury badawczej znajduje się aluminiowy pojemnik, w którym są prochy odkrywcy Plutona Clyde'a Tombaugha,  oraz płyta CD z nazwiskami 435000 osób.

Z moim też,  z moim też 8) :) :D
 • Like 3
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co się kryje na sondzie New Horizons? Znajdziemy tam siedem osobnych modułów zbierających dane:
 • Alice. To czuły spektrometr działający w dalekim ultrafioletowym zakresie promieniowania (50-180nm). Będzie służył do zbadania składu i struktury atmosfery Plutona. 
 • Ralph. To główne „oczy” sondy. W skład tego urządzenia wchodzą trzy monochromatyczne oraz cztery kolorowe układy obrazujące i dodatkowo spektrometr działający w podczerwieni. Głównym zadaniem Ralpha jest stworzenie mapy powierzchni planety, określenia morfologii i składu oraz wyznaczenie temperatury powierzchni.
 • REX (Radio Science Experiment). To najmniejszy moduł badawczy sondy, waży zaledwie 100 gramów. Włączony jest w tor komunikacji radiowej sondy i na podstawie analizy sygnału wysyłanego pomiędzy sondą i Ziemią będzie w stanie określić temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, gęstość jonosfery oraz wykryć obecność atmosfery wokół Charona i innych obiektów KBO.
 • LORRI (Long Range Reconnaissance Imager). To „sokole oko” sondy - monochromatyczny moduł obrazujący wyposażony w instrument o średnicy 8.2 cala oraz matrycę CCD. Jego zadaniem jest rejestrowanie obrazów na długo przed i po momencie maksymalnego zbliżenia sondy do Plutona, a dodatkowo w trakcie największego zbliżenia uzyskamy dzięki niemu obrazy o bardzo dużej rozdzielczości. 
 • SWAP (Solar Wind Around Pluto). Zadaniem tego modułu będzie określenie zachowania wiatru słonecznego w okolicach Plutona oraz ucieczki cząsteczek z atmosfery.
 • PEPSSI (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation). To spektrometr cząsteczkowy, dzięki któremu sonda będzie w stanie zbadać gęstość, skład oraz rodzaj cząsteczek i plazmy opuszczających atmosferę Plutona. Dzięki PEPSSI sonda będzie w stanie zbadać cząsteczki o wiele większej energii, niż te analizowane przez SWAP. Oba te moduły uzupełniają się wzajemnie.
 • SDC (Venetia Burney Student Dust Counter). Moduł zaprojektowany i zbudowany przez studentów z University of Colorado. Jego zadaniem jest określenie gęstości cząsteczek pyłu w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego. 
 
post-1260-0-89425400-1436865967.jpg
 
Wszystkie wymienione moduły sondy pobierają w sumie około 28W (tyle co średniej wielkości kamerka, np Atik383) i zasilane są z radioizotopowego generatora termoelektrycznego (RTG), ponieważ w takiej odległości od Słońca baterie słoneczne dostarczałyby niewystarczającą ilość energii. Energia w takim ogniwie pochodzi z rozpadu substancji promieniotwórczej (dwutlenku plutonu). Ciepło wydzielane w tym procesie zamieniane jest bezpośrednio w energię elektryczną. Na pokładzie sondy znajduje się 11kg substancji promieniotwórczej. W momencie startu sondy temperatura w ogniwie wynosiła 245*C, a w momencie zbliżenia do Plutona spadła ona już do 208*C.
Sonda komunikuje się z Ziemią za pomocą anteny o średnicy 2.1m o dużym zysku i wąskim polu widzenia oraz mniejszej anteny o średnicy 30cm i niewielkiej sprawności, ale wymagającej mniejszej precyzji przy ustawianiu kierunku. Kiedy sonda będzie w okolicach Plutona sygnał z niej będzie podążał na Ziemię ponad cztery godziny, a prędkość transmisji będzie wynosiła około 1000 bitów na sekundę. Na pokładzie sondy znajdują się dwa banki danych o pojemności 8GB służące do zgromadzenia informacji z wszystkich modułów na sondzie podczas jej największego zbliżenia. Przesłanie całości zebranych informacji z sondy na Ziemię zabierze około 16 miesięcy czasu. A więc ciężko powiedzieć o transmisji na żywo :)
Do orientacji w przestrzeni sonda używa umieszczonych na pokładzie żyroskopów, układów śledzących położenie gwiazd, oraz czujnika Słońca. Układ pozycjonowania ma zapisaną w pamięci mapę 3000 gwiazd i 10 razy na sekundę szerokokątna kamera wykonuję fotografię nieba, która po przeanalizowaniu służy do określenia orientacji sondy w przestrzeni.  Korekty kursu oraz położenia wykonywane są za pomocą szesnastu niewielkich silników odrzutowych. W momencie startu na pokładzie sondy znajdowało się 77 kilogramów paliwa rakietowego (hydrazyny). 
Sonda New Horizon została zaprojektowana tak, aby w jej wnętrzu zachowana została temperatura 10-30 stopni Celsjusza, w której pracują wszystkie modułu sondy. Pokryta jest wielowarstwową izolacją termiczną, a odpowiednie czujniki i grzałki kontrolują temperaturę w różnych miejscach sondy.
 
 
 • Like 8
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mamy kosmiczne zbliżenie 8) 8) 8)

Za kilka godzin zaczną spływać dane i..FOTOGRAFIA.

Kto pierwszy wrzuci ją do tematu temu postawię kolację w Zatomiu :)  Dzień i pora dowolna - załatwię to u Pani Krysi ;)

 

post-476-0-01323300-1436874872_thumb.jpg

 • Like 4
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jak kuzyn Marsa :) Fotka kilka postów wyżej została zrobiona wczoraj, 16 godzin przed największym zbliżeniem sondy do Plutona z odległości 766 tysięcy kilometrów. Według rozpiski zdjęcia dużej rozdzielczości z maksymalnego zbliżenia będą pojawiały się jutro w ciągu dnia.

https://instagram.com/p/5HTXKMoaFL/

 

PS - na pewno będzie się pojawiało mnóstwo zdjęć i informacji w tym wątku - prosiłbym o wklejanie za każdym razem źródła, na pewno wątek dzięki temu wiele zyska.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2020)