Skocz do zawartości

New Horizons - kierunek Pluton


Rekomendowane odpowiedzi

Prosto ze strony projektu: http://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html

 

 

Charon:

 

post-1302-0-51951900-1436989480_thumb.jp

 

Zdjęcie z LORRI, późno 13 lipca 2015,  z odległości 466,000 km od powierzchni.

 

 

Pluton:

 

post-1302-0-78979700-1436989604_thumb.jp

 

Największe wzniesienia to ok. 3500m.

Zdjęcie wynonane na 1.5 godziny przed zbliżeniem - 770,000 km od powierzchni planety.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SĄ WIELCY   8)  8)  8)   - na tyle mnie w tej chwili stać .....

Nie myślałem, ze kiedyś to zobaczę

 

post-476-0-44427100-1436990774_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie gratulacje dla chłopaków z NASA :D Właśnie szukam szczęki, bo mi wypadła, jak te zdjęcia zobaczyłem. Dla odmiany Hydra:

nh-hydra_1_0.jpg?itok=-Ub5-NU9

Rozmiar tegoż księżyca oceniono na 33 km w najwęższym miejscu, a 43 km w najszerszym. Rozdzielczość zdjęcia to 3 km na piksel.

 

Czekam z jeszcze większą niecierpliwością na więcej zdjęć.

  • Like 3

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się zastanawiałem czy sonda zdążyła też zrobić jakieś zdjęcia tym mniejszym księżycom. Jak to trzeba było zaplanować precyzyjnie żeby zebrać

w krótkim czasie jak najwięcej cennych danych. Już samo trafienie i minięcie planety w tak małej odległości z taką prędkością to jest dopiero wyczyn.

Szacunek i piękna sprawa, teraz tylko cierpliwie czekać na dalsze dane i zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już wrzucałem zdjecie Hydry to mnie uprzedziłeś ;)

 

Ooo piramidy?

A pisałem na 6 stronie, że będą ;). Tylko NASA nie zdążyła wymazać.

Pojawiła się animacja zdjęć Plutona od starych do najnowszych.

 

 

http://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/full_width_feature/public/thumbnails/image/pluto-observations-through-the-years.gif?itok=A_WsMQ7f

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 . Tylko NASA nie zdążyła wymazać.

Adrian kilkanaście postów wyżej z dedykacja dla Ciebie masz Charona ode mnie - Zmień awatar na prawdziwy :)

 

17.07 - nasza godzina 19.00 - Kolejne fotki i wieści 8)  Na tutaj http://www.ustream.tv/nasahdtv

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem macie skrót z wczorajszej chyba ostatnio najbardziej oczekiwanej transmisji z NASA.

Nowości, fotografie, animacja i pierwsze dane w pigułce - wszystko w jednym :) http://pluto.jhuapl.edu/News-Center/News-Article.php?page=20150715

 

No i pamiętajcie o piątku :)

17.07 - nasza godzina 19.00 - Kolejne fotki, dane i wieści 8)  Na tutaj http://www.ustream.tv/nasahdtv

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się tak ;) Amerykanie zawsze mieli bzika na punkcie Plutona, bo to jedyna (była) planeta przez nich odkryta i mocną kultywują o nim pamięć. Teraz po zdegradowaniu go do rangi planety karłowatej muszą jakoś podbudować swoje ego

  • Like 5

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zobaczyłem wystąpienie jakiegoś dupka w krawacie który mówił, że to "My - Amerykanie - pierwsi dotarliśmy do Plutona" to dla mnie ta misja przestała istnieć.

Jakby na to nie patrzeć, to New Horizons jest misją prowadzoną przez NASA, a NASA = USA - to Ich agencja kosmiczna, więc nie rozumiem skąd to zbulwersowanie. Fakt, to wielka chwila w historii całej Ludzkości, ale póki mamy podział polityczny na mapie świata, Amerykanie będą mogli afiszować się ze swoimi osiągnięciami w ramach NASA, czy w innych dziedzinach życia, co czynią bardzo chętnie. To trochę tak jakby zbulwersować się zdaniem "Wygrana Sobieskiego pod Wiedniem to wielki sukces Polaków" - jest w tym dużo racji, bo znaczącą rolę miały w tej bitwie wojska polskie, ale ktoś mógłby uważać, że to był wielki sukces całej średniowiecznej katolickiej Europy. Polacy afiszują się ze zwycięstwem Sobieskiego, inni mogą patrzeć na sprawę bardziej globalnie. Tak samo w przypadku amerykańskiej NASA.

 

 

Amerykanie zawsze mieli bzika na punkcie Plutona, bo to jedyna (była) planeta przez nich odkryta i mocną kultywują o nim pamięć. Teraz po zdegradowaniu go do rangi planety karłowatej muszą jakoś podbudować swoje ego

Wiele osób w USA wciąż uważa Plutona za pełnoprawną planetę. Rozbawiła mnie foto-sonda wykonana w tym tygodniu w Space Coast na Florydzie, w której fotograf poprosił gości pewnej restauracji przy plaży, aby pozowali do zdjęcia z plakietką "Planeta" lub "Nie-planeta", w zależności od tego, jak sklasyfikowaliby Plutona. Oczywiście większość osób było za określeniem go jako pełnoprawnej planety, niektórzy zamiast znaku vicotry V, na rękach pokazywali 9 palców \IIII IIII , co hołduje Pluciowi jako 9-tej planecie Układu Słonecznego.

 

Nie wiem, czy ktoś w tym wątku poruszał już tę paradoksalną historię, ale najwyżej jeszcze raz ją przytoczę.

Pluton w 2006 r., w kilka miesięcy po starcie misji New Horizons, której pierwotnym celem było zbadanie "ostatniej planety Układu Słonecznego", przez głosowanie IAU został sklasyfikowany jako planeta karłowata. W USA odbywały się nawet protesty, w czasie których ludzie domagali się przywrócenia jedynej amerykańskiej planety do tego zaszczytnego grona, liczącego od tamtej chwili tylko 8 globów. Prawdę mówiąc, żaden Amerykanin większych szans w odkryciu wcześniejszych ośmiu nie miał - Uran został odkryty przez Herschela w 5 lat po Deklaracji Niepodległości w 1776, a Neptun 70 lat potem, jednak nikomu zza Oceanu się to nie udało - odkrycia dokonał wrocławianin.

No i dochodzimy do tego zapowiedzianego przeze mnie historycznego paradoksu: co w dużej mierze skłoniło IAU do wprowadzenia terminu "planety karłowatej" i umieszczenia w tym gronie Plutona? Właśnie kolejne odkrycie Amerykanów! Odkryta na początku 2005 r. Eris miała być bowiem większa od Plutona i reprezentować odległe obszary naszego układu - Pas Kuipera. Dane mówiące o jej wyższości nad Plutonem przetrwały kilka lat i ... właśnie niedawno zostały obalone dzięki misji New Horizons! Teraz, dosłownie od tygodnia, wiemy, że to Pluton jest większy i ma nad Eris ok. 40 km przewagi w średnicy, choć jest lżejszy. Pomijając fakt, że być może równie dokładne badania Eris jak te obecnie wykonywane przez New Horizons na Plutonie, mogłyby z większą precyzją określić rozmiary Eris i być może zmienić klasyfikację wielkości planet karłowatych. Niemniej jednak, obecnie to Pluton jest największą z nich i właśnie 2 dni temu go odwiedziliśmy :) .

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie rozmiar, ani domniemywany skład planety był czynnikiem deklasyfikującym Plutona. Najważniejszym były mocno ekscentryczne orbity, nachylone wyraźnie względem płaszczyzny ekliptyki - tak w przypadku Plutona jak i Eris, które przemawiały za deklasyfikacją tej pierwszej po odkryciu tej drugiej. Popiera to teorię przechwycenia przez Słońce dodatkowych obiektów na długo po uformowaniu się Planet z pierwotnego dysku protoplanetarnego.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie rozmiar, ani domniemywany skład planety był czynnikiem deklasyfikującym Plutona.

Nie sugeruję wcale, że rozmiar jest najważniejszy. Motywem przewodnim drugiej części mojej wcześniejszej wypowiedzi było ukazanie paradoksu: Amerykanie przez lata nie mogli odkryć "prawdziwej" planety, w końcu wielki sukces - Pluton. W 2005 kolejny amerykański sukces - Eris, jednak jak się później okazało, nikt nie zdecydował się na nadanie jej miana planety, a jedynie jej istnienie pogrzebało planetowość Plutona :) To paradoks, o który mi chodziło.

Co nie zmienia faktu, że do niedawna myśleliśmy, że to Eris jest największą planetą karłowatą. New Horizons dowiodła, że jednak to Pluton jest największy. Choć zaznaczam, że rozbieżność między dokładnością oceny wielkości Plutona i Eris jest bardzo duża, więc jeśli wystartuje, załóżmy New Horizons 2 i minie w bliskiej odległości Eris, przypuszczalnie możemy dowiedzieć się, że jest jeszcze większa niż sądziliśmy i być może większa niż Pluton, choć równie dobrze może być jeszcze mniejsza... 

 

Definicja planety myślę, że jest dobrze znana. No ale tak teraz (być może za duża dygresja do tego tematu), pomyślmy, że, przypuszczalnie, w dalekich zakątkach naszego Układu, odkryto słynne Nibiru - obiekt przynajmniej większy od Merkurego, ale niespełniający wymogu oczyszczenia orbity z mniejszych ciał, zawartego w definicji planety, to mimo swojej wielkości sklasyfikowalibyśmy go jako planetę karłowatą. Może bycie większym od Merkurego nie jest niczym nadzwyczajnym - Ganimedes mógłby się tutaj wypowiedzieć ;) Jeśli jednak potencjalnie nowoodkryta ogromna planeta, powiedzmy gazowa, w Pasie Kuipera nie spełniłaby warunku oczyszczenia swojej orbity, to wciąż nazywalibyśmy ją karłowatą - tak na opak mimo jej pokaźnych rozmiarów. 

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj - nie rozumiem Twojej wypowiedzi powyżej. Ciągle nawiązujesz do rozmiarów, ale to parametry orbit są czynnikiem decydującym. Nie widzę żadnego paradoksu w pierwszym akapicie powyżej, poza sugestią, że klasyfikacja planet to proces polityczny - właśnie nie.

 

EDIT: Chyba źle używasz słowa paradoks - najlepiej było napisać "niefortunny zbieg okoliczności podczas odkrywania (w domyśle: pełnoprawnych) Planet przez Amerykanów".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam - jakie tym razem elementy Plutonka czy Charonka zostaną odsłonięte? Jakie rewelacje z wyników przesłanych danych ??

 

Dzisiaj - 17.07 - nasza godzina 19.00  8)  Na tutaj http://www.ustream.tv/nasahdtv

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie nixa z 8,2" wow musi być maluszek.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)