Skocz do zawartości

Jaki teleskop dla początkującego w przedziale 1000-1200zł


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jestem tu nowy, od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu mojego pierwszego teleskopu. Szczerze jestem kompletnym laikiem dlatego chciałem poprosić o pomoc szanownych użytkowników tego forum.

Co moglibyście polecić z teleskopów w przedziale cenowym 1000-1200zł. Mieszkam w średniej wielkości mieście jednak obserwacje prowadziłbym przeważnie w plenerze, przemieszczanie się jak i gabaryty sprzętu nie stanowiłyby dla mnie problemu.

Co chciałbym obserwować? Głównie planety, naszego satelitę, obiekty, które na sprzęcie za te pieniądze widać byłoby w miarę dobrze. Ewentualnie, o ile byłoby to możliwe, od czasu do czasu chciałbym spróbować z obserwacjami DS.

Wiem, że to nieduże pieniądze jednak wierzę, że i za nie można kupić coś rozsądnego

Przeglądając aukcje trafiłem na taki:

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-prezent-i1698556894.html

Czy byłby to dobry wybór? Czy ewentualnie jest coś lepszego w podobnej cenie?

Co należałoby dokupić na starcie do takiego zestawu?

Będę wdzięczny za odpowiedzi

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic lepszego w tej cenie nie znajdziesz. 8" to pooglądasz dobrze i planety i DSy już nieźle widać.

W zestawie masz 2 okulary, nie są jakieś wybitne, ale na start jakoś wystarczą. Z czasem dokupisz sobie jakieś lepsze, ale to tez swoje kosztuje ;).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas w tym ja przerabiało tą syntę - i to na 100% strzał w dziesiątkę! Połączenie jakości i ceny!  Przejdź się po sklepach internetowych  i wybierz najtańszą...ofertę !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten sprzęt najprawdopodobniej padnie wybór, sporo osób go poleca jeśli chodzi o relację cena/jakość. Byłbym w stanie wydać do 1500zł, jednak chyba nic lepszego nie znajdę. Synta z tej aukcji kosztuje 1099zł, no i mógłbym odebrać ją osobiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co należałoby dokupić na starcie do takiego zestawu?

Astro-stołek tak żebyś mógł wygodnie obserwować ( najlepiej z regulowaną wysokością siedziska ). Pozdrawiam

LB 8" no i szkiełka, słoiki i inne butelki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co należałoby dokupić na starcie do takiego zestawu?

W zestawie otrzymasz niskiej jakości Kellnery, kity 10 i 25mm wymień na mniej ekonomiczny chociaż jeden z nich. Proponuję wymień tą 10tkę na 13-tkę 8 elementową SWA SW. Na wstępie dokupił bym też dłuższy okular 2" rzędu 30-40mm (SWAN, Hyperion itp) ktory pozwoli na szersze penetrowanie nieba w mniejszym powiększeniu oraz okular planetarny rzędu 6mm. Może być szerokokątny (58stopni) Super Plossl np. TMB, SW itp. 

Oczywiście filtr mgławicowy np.UHC-s 2" mile widziany !

Obowiązkowo kup też atlas nieba!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech najpierw kupi teleskop i niech wyjdzie parę razy na obserwacje, nie wiadomo jeszcze czy mu się to spodoba. W zestawie to dają raczej Ploosle, a nie Kellnery.

Z tych akcesoriów co Igni wymienił to wyjdzie spokojnie drugi tysiąc.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech najpierw kupi teleskop i niech wyjdzie parę razy na obserwacje, nie wiadomo jeszcze czy mu się to spodoba. W zestawie to dają raczej Ploosle, a nie Kellnery.

Z tych akcesoriów co Igni wymienił to wyjdzie spokojnie drugi tysiąc.

Niestety życie to nie-je-bajka  ;)

Synta zeszła na psy już chyba 2 lata temu i jako kity wkłada do 8" Dobs szerokokątne Kelnery pod marketingową nazwą: Super 10 i 25mm

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)