Skocz do zawartości

Komfortowe obserwacje z 25x100


adam_bie

Rekomendowane odpowiedzi

Poświęciłem na nie kawałek piankowej wyściółki od starej torby fotograficznej, dobra, nie za miękka, nie za sztywna. Mam 'modele' do obu lornetek.

Porównywałem też czy faktycznie warto kupić drugi filtr - warto - komfort patrzenia rośnie nieprównywalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wyglądało w moim wykonaniu O0

Pilnuj tylko, by Ci  ta głowica kulowa nie "puściła" w plenerze, po schłodzeniu a zwłaszcza zaroszeniu. Mnie się to czasem zdarzało :)

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiele ATM-u tu nie ma, prawie wcale, jednak trochę inwencji własnej było.

 

Ja planuję w przyszłości wykonać coś takiego (na razie mam tylko taką samą lornetkę).

Komplet z lornetką właściciel sprzedaje na C-N za 1000$, czyli sam montaż lornetkowy z trójnogiem wycenia na 750-800$.

post-3958-0-02441400-1436875538_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jutomi: Ciekawa konstrukcja, ale na wyjazdy trochę miejsca w bagażniku zajmuje. No i ciężka - prawdziwy mocarz.

 

Wracając do pomysłu z głowicą kulową, zastanawiam się, czy miałoby coś takiego sens przy lornecie 28x110. Wygoda obserwacji byłaby o niebo lepsza, ale czy całość to udźwignie? Z tego, co podaje producent, Triopo nb-3s ma udźwig max ok. 12 kg, więc tutaj nie ma problemu, ale pewnie będzie trzeba dodać coś do żurawia z Astrokraka (mam taki sam, ten większy) żeby łapało wyważenie. Zastanawiająca sprawa.

 

Gratuluję inwencji - bardzo ciekawy pomysł i z pewnością wiele osób skorzysta. Świetna sprawa.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj z tym udźwigiem 12kg Triopo NB3S to bym uważał, moim zdaniem to przesadzone. Dla SM 25x100 wystarcza SPOKOJNIE ale 28x110 waży prawe dwa razy tyle (4 vs 7 kg chyba) , może dla większego komfortu lepiej rozważyć mocniejszy model Trioo chyba taki ma.

Co do żurawia: moim zdaniem na pewno przeciwwaga będzie za lekka na 28x110, trzeba by przesunąć środek ciężkości skracając ramię po stronie lornetki a nie o to nam chodzi.

Ja bym dodał przedłużkę np. pręt stalowy żeby wydłużyć ramię na którym będzie przeciwwaga.

 

Druga sprawa której na pierwszy rzut oka może nie widać to kłopot z manewrowaniem lornetką gdy ramię żurawia jest skierowane mocno w górę lub w dól. Popatrzcie na zdjęcia - trzeba kręcić głowicą w obu możliwych stopniach swobody - również tym odpowiadającym za panoramowanie. Trudno mi to słowami opisać.. W każdym razie jest to niewielka niedogodność, rozwiązaćto można tylko żurawiem równoległobocznym(?) o jakim Jutomi pisał.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

SW 150/750, EdgeHD 8", QHY163M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)