Skocz do zawartości

ES 4,7 czy 6,7?


eM.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie:-) Pilnie chcę kupić okular z przeznaczeniem głównie na planety. Po przeczytaniu kilku opinii słyszałam, że ES to bardzo dobry wybór. Myślałam o 6,7 ale sprzedawca zasugerował 4,7 jako godną uwagi alternatywę. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Ktoś ma, wie, używał? Czy może macie jakąś lepszą alternatywie w tej klasie cenowej? (+- 600zł)Teleskop Synta 8''.

 

Z góry dzięki za pomoc, Martyna

 

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem obydwa okulary. Jak dla mnie 6,7 był nieco wygodniejszy (er). A jeśli chodzi o powiększenie to ja bym brał też 6,7 bo 4,7 to już duży power i trzeba super warunków, zeby obraz był satysfakcjonujący. To moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Syntę 8'' i okular ES4,7 Kupił mi go znajomy z USA, niestety nigdzie nie było 14mm więc żeby "nie tracić okazji" poprosiłem o 4.7mm okular bardzo zacny ale w naszych warunkach tak uczciwie w ciągu niecałego roku wystarczająco dobry seeing był jeden raz, fakt wycieczki po Księżycu to bajka jednak w tej chwili mądrzejszy obstawiałbym jednak  6,7. Osobiście szczerze sobie ząbki na ES 14mm co z barlowem da mi te 7mm.

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Syntę 8'' i okular ES4,7 Kupił mi go znajomy z USA, niestety nigdzie nie było 14mm więc żeby "nie tracić okazji" poprosiłem o 4.7mm okular bardzo zacny ale w naszych warunkach tak uczciwie w ciągu niecałego roku wystarczająco dobry seeing był jeden raz, fakt wycieczki po Księżycu to bajka jednak w tej chwili mądrzejszy obstawiałbym jednak  6,7. Osobiście szczerze sobie ząbki na ES 14mm co z barlowem da mi te 7mm.

No tak samo właśnie kombinuję żeby z nadzieją na dobre noce kupić coś na porządnego kopa, a jak świnka skarbonka ponownie się zapełni kupić 14mm i Barlowa:-)

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy okazji mam może głupie pytanie - kiedy używa się okularów 2'' a 1,25''? To samo z filtrami

To juz tylko zalezy glownie od ogniskowej okularu i jego pola widzenia. Srednice okularu mozna przyjac tu za diafragme czyli fizyczne ograniczenie pola widzenia. Dla okularow 1.25'' diafragma wynosi 27mm i jezeli polaczenie ogniskowej i pola widzenia da mniejsza wartosc to wystarczy przelot 1.25''. Np ES 24 z polem 68 stopniowym ma diafragme 27mm i obudowa 1.25 go nie ogranicza. Jezeli wynikowa diafragma jest wieksza to zeby nie bylo ograniczenia pola widzenia stosuje sie obudowy 2''. 

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)