Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Mam Newtona 150/750 i najczęściej obserwuję z balkonu w mieście. Newton wchodzi na balkon na styk, z okularem 9mm z barlowem lub okularem 4mm planetki są bardzo ładne, ale to jednak sztuczne wydłużanie ogniskowej. Najczęściej obserwuję planety z powiększeniem ~180x, na więcej seeing lokalny chyba mi nie pozwoli, miasto i budynki robią swoje. Mak 127 jest bardziej "zgrabny".  Natomiast mak 150 ma większą rozdzielczość a ogniskowa 1800 była by idealna (Pentax 10mm, ortho 10 i 9 mm...) - byłbym w punkt z moim powiększeniem planetarnym (i z źrenicą wyjściową). Jest jednak pytanie, co zyskam względem Newtona, o ile w ogóle coś zyskam...

Czy Mak będzie lepszym rozwiązaniem od Newtona? 127 czy od razu 150 ? 
 

Napisano (edytowane)

Miałem Maka 127 i mam 150,  pierwsze co należy powiedzieć to że różnica gabarytów jest znaczna , żeby było komfortowo potrzebny jest co najmniej EQ5. Oczywiście wychładza się dłużej , mój dodatkowo jest wyczerniony więc jeszcze dłużej, oczywiście czas zależy od różnicy temperatur, ale to jasne dla Ciebie .

Nie wiem czy zejście aperturą w dół to dobry pomysł chociaż sam to rozważam , powrót do Maka  127 z tym , że u mnie seeing jest zwykle fatalny, do tego stopnia , że w ogóle mam już coraz bardziej dość walki na US i jak tak dalej pójdzie to chyba zostanę tylko z achro  Vixen 90f11 (jako sprzęt na US w sensie , bo tak to ja typowy "DeeSiarz Newtoniarz" jestem 😅)serio więcej mam frajdy robić DS z miasta nawet lornetka jak oglądać te roztrzęsione rozdygotane mdłe planety.

Dobra bo frustracja wzięła górę i lecę w offtop 🫣

Moja rada , jak masz warunki na Newtona 150 to bym szedł w Maka 150 ,  ominiesz Barlowa , z orciakiem 9 pięknie wychodzi x200 a ER jeszcze ludzki, wyciąg z tyłu tuby to też większa wygoda jak z Newtonem . Może zapragniesz bino to mak tylko na to czeka . Trochę korzyści jest , nowe doświadczenie jakieś sprzętowe to też coś , nowy etap 😉

Ewentualnie jakieś ED czy APO 5"

 

Edit : no i jak przyjdzie ochota coś z głębokiego nieba obejrzeć a powinna 😉 to lepiej mieć ten cal więcej 😃

 

 

Edytowane przez Koszy89
  • Like 2

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano (edytowane)
17 godzin temu, Koszy89 napisał:

pierwsze co należy powiedzieć to że różnica gabarytów jest znaczna , żeby było komfortowo potrzebny jest co najmniej EQ5.

Cześć,

Z tymi gabarytami N150/750 vs MAK 150 to chyba nie jest tak źle. Newtona wieszają fabrycznie na Eq 3-2. Miałem taki zestaw i jak dla mnie sprawowało się to wystarczająco stabilnie do powiększeń x125. Skoro Andy twierdzi że ogląda planety przy pow. x180 oznacza to, że jego montaż nie wpada w jakieś katastrofalne drgania. Tuba newtona i maka w Skywatcherze ważą tyle samo. Do tego N150 ma dłuższą rurę. Tak na logikę nie trzeba od razu zmieniać Eq3-2 na Eq5 (choć w dłuższej perspektywie na pewno warto). Gdzieś na jednym z forów ktoś sprzedaje teraz Maka 150, także ja bym tego pomysłu nie przekreślał.

edit:

Andy, jeszcze odpowiedź co zyskasz z maczkiem 6":

+ Bardziej zwartą konstrukcję, bardziej odporną na rozkolimowanie i minimalnie bardziej mobilną

+ Większy kontrast na planetach

+ Prawdopodobnie wyższe powiększenie maksymalne przez mniejszą obstrukcję

+ Lepszą jakość obrazu w tańszych okularach

minusy:

- Trzeba dokupić kątówkę

- Dłużej będzie się chłodził (przy czym jak masz balkon to problem znika bo wystarczy tylko sprzęt wcześniej wystawiać)

- Trochę lipa z szerokimi polami (ale jak jesteś planeciarzem to Ci to niepotrzebne)

Edytowane przez Polarkowy
  • Like 1

Biały boiler GSO 12" f/5 i kilka Hyperionów + Nikon EX 10x50 + stary N114/900

Napisano
37 minut temu, Polarkowy napisał:

Cześć,

Z tymi gabarytami N150/750 vs MAK 150 to chyba nie jest tak źle. Newtona wieszają fabrycznie na Eq 3-2. Miałem taki zestaw i jak dla mnie sprawowało się to wystarczająco stabilnie do powiększeń x125. 

 

Hej ale mi chodziło o znaczna różnicę gabarytów mak127 vs mak 150 😉

Dobrze wypunktowane rzeczy +/-

PS. Nie wyobrażam sobie Maka 150 na eq3.2 ale @andy_2000 nie napisał nic o tym jaki ma montaż .

 

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano (edytowane)
9 minut temu, Koszy89 napisał:

PS. Nie wyobrażam sobie Maka 150 na eq3.2

Od biedy chyba udźwignie. Powinno być podobnie jak z Newtonem bo gabaryty i waga podobne, nawet lekko na plus dla maczka. Pytanie jak przy dużych powiększeniach, bo - tak jak napisałem wcześniej - jak obserwowałem przez newtona z pow. x125 to już było tak na granicy jeśli chodzi o chybotliwość montażu. Z drugiej strony autor wątku obserwuje przy x180 i jak rozumiem daje radę. Wiadomo że kolejny wydatek to montaż, ale z partyzanta na tym EQ3 też jakoś uciągnie przez parę miesięcy 😄

Edytowane przez Polarkowy

Biały boiler GSO 12" f/5 i kilka Hyperionów + Nikon EX 10x50 + stary N114/900

Napisano

Koledzy bardzo dziękuję za odpowiedź.

Montaż mam EQ3-2. Nieco "zadbany" i na stalowych nogach. Nie ma źle z drganiami, jeśli umieć nad nimi panować. Z Newtonem działa poprawnie, choć AZ-EQ6 (lub większy) jest w odległych planach, bardzo odległych.
Mam też AZ-4.

Koszy, co do zejścia z aperturą to gdzieś usłyszałem, że tak do 80/90mm wpływ seeingu jest mniejszy. Więc jakiś wybitny refraktor rodem z kraju kwitnącej wiśni (tak jak Twój) jest super, tyle że przy tym f na balkon mi nie wejdzie 😞

DSO mam w górach raz na jakiś czas (rzadko), i tam widziałbym duże lustro z GoTo lub właśnie na AZ-EQ lub podobnym, większym montażu.

Co do frustracji, to ja już jestem po. Obserwuję, kiedy się da, czyli bardzo rzadko i się z tym pogodziłem. Nawet z księżycem ostatnio jest problem 🙂

W mieście planetki, stąd pomysł z tym makiem, no chyba, że jakiś pier wysunięty poza barierkę i wtedy długi refraktor ED/APO/fluoryt 80/90mm?

Polarkowy minusami się nie martwię, po części mam to już rozwiązane, z plusów widzę większy kontrast na planetach i zwartą konstrukcję. I tu właśnie może być sens tego Maka, tylko pytanie, jak duży to przeskok będzie (czy w ogóle).
 

  • Like 1
Napisano
Godzinę temu, andy_2000 napisał:

z plusów widzę większy kontrast na planetach i zwartą konstrukcję. I tu właśnie może być sens tego Maka, tylko pytanie, jak duży to przeskok będzie (czy w ogóle).
 

Bardzo trudno na to odpowiedzieć...

Powiem tak , konstrukcja Maka predysponuje go do posiadania przewagi nad Newtonem zwłaszcza jasnym , ale kluczowy będzie jak zawsze seeing . Przy kiepskim różnice będą małe , im lepszy tym większe .

Albo popatrzeć z kimś gdzieś u kogoś makiem albo kupić i się przekonać.

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.