Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Adrian, świetna robota. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że zaliczysz 100%. Też bawię się w coś takiego pod nazwą "Zdobyć Messiera"  ale mi brakuje jeszcze około 25 obiektów.

Powodzenia.

  • Thanks 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10", SYNTA 12" Goto
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Napisano
17 godzin temu, szdom1 napisał:

Adrian, świetna robota. Trzymam kciuki i mam nadzieję, że zaliczysz 100%. Też bawię się w coś takiego pod nazwą "Zdobyć Messiera"  ale mi brakuje jeszcze około 25 obiektów.

Powodzenia.

To nie tak dużo, najgorzej jest z nisko położonymi obiektami w Wężowniku, Skorpionie i Strzelcu oraz z gromadą galaktyk w Pannie. Można dodać do tego jeszcze M83. U mnie byłoby znacznie mniej obiektów, ale sporo braków było wyciagane z szerszych kadrów (przydałoby się zrobić z większej ogniskowej) i tak większość ze Strzelca jest z jednego kadru ze zlotu w Bieszczadach. Galaktyki w Pannie też są z jednego kadru poza 3 (bo fociłem osobno Łańcuch Merkaliana), bo nie wiedziałem jak to ugryść to wziałem wszystkie naraz - tak jak się okazało, M61 jest mocno oddalona od reszty, dlatego nie ma jej w kadrze,. Problem też był, że cześć galaktyk była zbyt blisko siebie, więc musiałem robić resize 150 a nawet 300%,, aby były osobno na zdjeciach. M52 wyciągnięta ze starego kadru, gdy łapałem gwiazdę nową w Kasjopei, M101 na jasnym niebie z okazji supernowej. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

  • 4 miesiące później...
  • 4 tygodnie później...
Napisano

A masz może jakąś większą fotkę M16? Ciekawi mnie jak widać Filary Stworzenia na twoim teleskopie.

MAK 90/1250

Napisano
W dniu 7.05.2026 o 15:44, Patkall napisał:

A masz może jakąś większą fotkę M16? Ciekawi mnie jak widać Filary Stworzenia na twoim teleskopie.

Nie. Nie mam innych fotek. Wizual to inna bajka, M16 to szara mgiełka, na szczegóły trzeba dużego teleskopu. ale koloru i tak nie będzie. 

W dniu 7.05.2026 o 14:42, Mirek napisał:

Piąkna sprawa. Czekam na pozostałe brakujące.

Niestety zostały tylko 3 gromady kuliste Strzelca i Wężownika nisko nad horyzontem. M19 jeszcze ujdzie, za to pozostałe 2 już naprawdę nisko. Chyba, że z południa Polski. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Napisano
21 godzin temu, Charon_X napisał:

Nie. Nie mam innych fotek. Wizual to inna bajka, M16 to szara mgiełka, na szczegóły trzeba dużego teleskopu. ale koloru i tak nie będzie. 

Niestety zostały tylko 3 gromady kuliste Strzelca i Wężownika nisko nad horyzontem. M19 jeszcze ujdzie, za to pozostałe 2 już naprawdę nisko. Chyba, że z południa Polski. 

Czyli będzie wycieczka w Bieszczady?

MAK 90/1250

Napisano
6 godzin temu, Patkall napisał:

Czyli będzie wycieczka w Bieszczady?

Chyba nie, z tego co pamietam to od siebie widzialem 108 obiektów poza M6 i M7, które właśnie zaliczylem w Bieszczadacjh parę lat temu. 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

  • 3 tygodnie później...
Napisano

Jak fotografowałeś te obiekty kilka stopni na horyzontem, M6, M7, M30, M54, M55 ?

Ja też próbuje nieśmiało 🙂 ale dużo wody upłynie do ukończenia.

Katalog_Messiera.thumb.jpg.26707563eda15e19f22b73f0a7f7fa30.jpg

  • Like 3

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ5, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.