Skocz do zawartości

Do trzech razy sztuka?


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 6888 to nie Stożek tylko Półksiężyc lub Rożek i raczej jej nie widziałeś :)

Rzeczywiście, wkradł się błąd. W sumie, to też wątpię żeby ona wylazła w 15x70, ale chciałem trzymać się faktów, a są one takie, że albo coś tam majaczyło, albo zwidy, albo jakiś inny obiekt albo już nie wiem co  ;)

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polarisie, polemizowałbym.

Półksiężyc jest ciężki do wyłuskania, ale głównie z powodu gwiazd-przeszkadzajek tworzących romb obramowujący mgławicę. Gdyby nie te gwiazdy, byłby znacznie popularniejszym celem lornetkowców.

Sam obiekt, przy uważnej obserwacji jest w zasięgu 15x70, szczególnie najjaśniejszy fragment zewnętrznego łuku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje słowa: "gwiazdki tworzące trójkąt wspomagane poświatą Drogi Mlecznej" korespondują z Twoim opisem przeszkadzajek, więc myślimy o tym samym. Wielokrotnie widziałem przez lornetkę w tym miejscu coś, co mógłbym wziąć za poświatę (glow, hint, cokolwiek) NGC 6888, ale raczej nigdy nie zaryzykowałem stwierdzenia, że widziałem tę mgławicę przez lornetkę.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale raczej nigdy nie zaryzykowałem stwierdzenia, że widziałem tę mgławicę przez lornetkę.

Ja tam ryzykowałem. A co mi tam!

>:D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncentrując wzrok trochę bardziej na południe, jednak ciągle mając ?eMkę? w tym samym polu, dostrzegłem również bardzo ładne zbiorowisko gwiazd, z którym jednak mam problem interpretacyjny. Powinienem, bowiem widzieć NGC 7082, i myślę że ją poprawnie zidentyfikowałem, ale do końca nie jestem pewien. Jest ona raczej jasna i sporych rozmiarów (+7,2mag, 25?) ale bardzo trudno było mi określić jej granice i jakby tego było mało, ciągle tym samym kadrem, powinienem być w stanie objąć również NGC 7062. Gapiłem się tam kilka minut, ale mrowie gwiazd nie zdradzało żadnych wyraźnych dla mnie granic. Odpuściłem, pierwszy i jak się okaże, nie ostatni raz tej nocy.

 

Co prawda podchodziłem do tych gromad ponad rok temu i jak mam zapisane długo tam nie zabawiłem ale może moja krótka notatka chodz trochę coś pomoże:

 

''Zaplanowałem kilka gromad wokół M39 i wyszedłem około 3. W pośpiechu zlokalizowałem gromady nie poświęcając im dużo czasu gdyż niebo było piękne a za niedługo miało się rozjaśniać. NGC 7062 była słaba i mała. NGC 7082 widoczna jako pojaśnienie na tle gwiazd. NGC 7039 jawiła się jako rozjaśniony obszar na tle jakby miniaturowego gwiazdozbioru Kasjopei. Odnalazłem jeszcze IC 1369 jako słaby nie duży ślad.''

 

Stellarium pokazuje, że rejon ten wznosił się wtedy niewiele ponad 30 stopni nad horyzontem. Posługiwałem się wtedy chyba głównie tym programem i NGC 7082 jest w nim zaznaczona w miarę dokładnie i podobnie jak między innymi w Sky-map.org czy na szkicu z poniższego artykułu:

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=104

 

No i gratuluję zakupu :) Ja również chciałbym w tym roku nabyć 15/70 z tej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda podchodziłem do tych gromad ponad rok temu i jak mam zapisane długo tam nie zabawiłem ale może moja krótka notatka chodz trochę coś pomoże:

 

''Zaplanowałem kilka gromad wokół M39 i wyszedłem około 3. W pośpiechu zlokalizowałem gromady nie poświęcając im dużo czasu gdyż niebo było piękne a za niedługo miało się rozjaśniać. NGC 7062 była słaba i mała. NGC 7082 widoczna jako pojaśnienie na tle gwiazd. NGC 7039 jawiła się jako rozjaśniony obszar na tle jakby miniaturowego gwiazdozbioru Kasjopei. Odnalazłem jeszcze IC 1369 jako słaby nie duży ślad.''

 

Stellarium pokazuje, że rejon ten wznosił się wtedy niewiele ponad 30 stopni nad horyzontem. Posługiwałem się wtedy chyba głównie tym programem i NGC 7082 jest w nim zaznaczona w miarę dokładnie i podobnie jak między innymi w Sky-map.org czy na szkicu z poniższego artykułu:

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=104

 

No i gratuluję zakupu :) Ja również chciałbym w tym roku nabyć 15/70 z tej półki.

Dzięki Damian,

To co bardzo mnie zmyliło, to wielkość i jasność NGC 7082 (25', +7,2mag). Oczywiście widziałem ją bardzo dobrze, ale myślalem, że ten obiekt bedzie jednak jakoś bardziej charakterystyczny.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj a właściwie dziś w nocy, kiedy miałem już iść spać, skusiłem się na ten ''cały'' Półksiężyc. Po kilkunastominutowej adaptacji w ciemnym pokoju, wyszedłem po północy na dwór. Widziałem różne znane obiekty ale głównym celem był Crescent. To było w sumie pierwsze moje podejście do 6888 takie na poważnie. Mimo zmęczenia i chęci pójścia do łóżka, walczyłem wystarczająco długo jak na pierwszy raz. Obiekt w 15/70 wydaje się być trudny i prawdę mówiąc szybko zrozumiałem cały problem dotyczący tej mgławicy. Pojaśnienie było oczywiste. Skupiłem się głównie na rombie z gwiazd i tam też było ono najsilniejsze. W środku rombu wyrazna poświata, możliwe, że podłużna ale zdjęcia pokazują, że jest tam grupka gwiazdek, które także mogą generować to pojaśnienie. Wypatrywałem również długo łuku przy dwóch gwiazdach rombu od strony gwiazdy Sadr ale czy go widziałem? Być może to wyobraznia ukazała mi zaledwie trzy może cztery razy w przeciągu pół godziny jakiś ślad owego łuku. Czasem ukazywał mi się jakby zarys mgławicy ale ze względu na jaśniejsze tło i gwiazdy, możliwe, że widziałem to co chciał mózg. Uznać obiekt za zaliczony było by trochę na siłę lub też nie na 100 procent. Ale kto powiedział, że ma się poddać za pierwszym razem jeśli w ogóle. Wczoraj mój samochód był w naprawie więc jeszcze nie raz przyjrzę się temu regionowi pod lepszym niebem. Być może trzeba najpierw wspomóc się filtrami albo większą lornetką bo bez tego można nie być pewnym czy pojaśnienie należy do mgławicy, do gwiazd czy może po trochę z obojgu.
Warunki wydawały się przyzwoite. M33 dostrzegalna gołym okiem na wysokości niecałych 30 stopni nad horyzontem. Gwiazda w głowie Smoka 6.6mag widoczna. Byłem zmęczony i śpiący.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze dorzucę , że również wczoraj zaglądałem tam, w tym samym celu. Mój wniosek jest taki, że to co widziałem na pewno nie było mgławicą, gdyż było zbyt jasne. Ale... Myślę, że dobra metodologia w tym przypadku, to zabrać 2 lornety, jakąś naprawdę dużą, np. 28x110 z filtrami i zaraz po określeniu jak "to" wygląda, próbować łapać w 70 mm.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, bardzo się cieszę, że  obserwacje lornetkowe stały się tak popularne i zyskały tylu zaawansowanych zwolenników a nawet koneserów. A jeszcze niedawno...

Grzesiek, Twój artykulik  bardzo mi się podoba. Obserwacje nie tylko ciekawe, ale jeszcze świetnie opisane i to bez żadnego "lukrowania".

 

Polaris, jeszcze się policzymy! :-[ O:-) >:D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, bardzo się cieszę, że  obserwacje lornetkowe stały się tak popularne i zyskały tylu zaawansowanych zwolenników a nawet koneserów. A jeszcze niedawno...

Grzesiek, Twój artykulik  bardzo mi się podoba. Obserwacje nie tylko ciekawe, ale jeszcze świetnie opisane i to bez żadnego "lukrowania".

 

Polaris, jeszcze się policzymy! :-[ O:-) >:D

 

Sam nie wiem jak to sie stało. Kilkanaście lat temu, jako dzieciak, marzyłem o teleskopie. Skończyło się tylko na bazarowej lornetce. Pamiętacie zresztą dostępność i ceny sprzętu astro ok. roku 2000?   ;) Uwielbiałem tę lornetkę, choć jej jakość pozostawiała bardzo wiele do życzenia. Później była przerwa od astronomii i na powrót kupiłem sobie lornetkę. A później jeszcze jedną   :P . Cieszę się, że moje wypociny ktoś czyta. Ja czytam wszystkie relacje obserwacyjne, bo dla mnie to sedno tego "fachu".

 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)