Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 22.07.2015 - omikron i omega Łabędzia


Rekomendowane odpowiedzi

Wspaniały opis :)

Omikrony Łabędzia faktycznie mają w sobie jakiś magnetyzm, nie sposób nie zahaczyć o nie chociaż na moment. I mimo wielokrotnego ich oglądania, ciągle nie mogę nadziwić i nasycić się intensywnością ich barw.

A z nieco innej beczki - dobrym ćwiczeniem dla oka jest rozdzielenie omikronu1 i 30 Cygni bez wspomagania się optyką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na nocne niebo zachowujemy się często jak ów naukowiec, próbujący zdobyć coraz szerszą wiedzę na coraz węższy temat. Im słabszy, mniejszy, bardziej ulotny obiekt dojrzymy, tym bardziej się cieszymy. Na pewno jest to radość uzasadniona, jednak czy przy takim podejściu coś nam czasem nie umyka? Moim zdaniem tak, nawet wiele. Pomijamy, lekceważymy lub zapominamy o jasnych, rozległych i pięknych układach barwnych gwiazd.

Oj tam, od razu umyka. Nic nie wiedziałem o Twoich planach obiektotygodniowych, a rzeczone omikrony podziwiałem nie dalej jak w poniedziałek, traktując je jako przystanek podczas starhoppingu w kierunku planetarnej NGC 6884, rozległej DWB 111 i duszka skatalogowanego przez Minkowskiego pod numerem 4-17.

Na koniec sesji przyładowałem im (znaczy omikronom, bo cała - wymieniona wyżej - reszta na widok lornety roześmiałaby mi się w twarz) z 15x70, wychodząc ze słusznego założenia, że w obserwacjach amatorskich najlepsza jest różnorodność obiektów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz w stół...  :P

Łukasz, ale to, co pisałem, nie dotyczy przecież Ciebie!  Tobie nic nie umknie! 8)

 

Edycja:

O, o widzisz?

To było do Pawła :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

A jeszcze nigdy nie oglądałem omikronów (świadomie) i muszę czym prędzej zmienić ten stan rzeczy. Dzisiejszej nocy na przykład  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio fotografowałem ten obszar: (zdjęcie powyżej)

 

Maćku, wprawdzie nie znam się na astrofotografii lecz i bez tego widzę, że jest to  zdjęcie genialne. Te proporcje, te barwy, ten rytm! To nie fotografia, to Sztuka i nikt mi nie powie, że jest inaczej.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z nieco innej beczki - dobrym ćwiczeniem dla oka jest rozdzielenie omikronu1 i 30 Cygni bez wspomagania się optyką :)

Śmiało mogę powiedzieć że wczorajszej nocy, bez problemu udało mi się rozdzielić obie gwiazdy gołym okiem. Pewnie to zasługa nowych okularów korekcyjnych :D

  • Like 1

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało mogę powiedzieć że wczorajszej nocy, bez problemu udało mi się rozdzielić obie gwiazdy gołym okiem. Pewnie to zasługa nowych okularów korekcyjnych :D

Wstyd przyznać, ale sam tego nie próbowałem.

Może w ten weekend (jak Tlaloc pozwoli).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janko,

 

Omikrony Łabędzia to świetny wybór. Ja "odkryłem" je blisko 20 lat temu lornetką 10x50, jeszcze na początku mojej przygody z astronomią - ich kolory są naprawde niesamowite. Od tamtej pory wracam do nich (z różną częstotliwością) każdego roku.

 

A z nieco innej beczki - dobrym ćwiczeniem dla oka jest rozdzielenie omikronu1 i 30 Cygni bez wspomagania się optyką :)

A masz może jeszcze inne ciekawe propozycje tego typu ćwiczeń (najlepiej coś nieznacznie ciaśniejszego niz epsilony Lutni ;))?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


       Panasmaras, dnia 22 Lip 2015 - 09:37 AM, napisał: 


 
       A z nieco innej beczki - dobrym ćwiczeniem dla oka jest rozdzielenie omikronu1 i 30 Cygni bez wspomagania się optyką :)
 

     pguzik, dnia 22 Lip 2015 napisał:
   

      A masz może jeszcze inne ciekawe propozycje tego typu ćwiczeń (najlepiej coś nieznacznie ciaśniejszego niz epsilony Lutni ;))?

 

To jest właśnie cały Maras, cały On ;)

PS

Ja dałem się podpuścić na rozdział Omikron 1 i 30 Cygni gołym okiem. Skutek wiadomy :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może jeszcze inne ciekawe propozycje tego typu ćwiczeń (najlepiej coś nieznacznie ciaśniejszego niz epsilony Lutni ;))?

Oprócz wspomnianych omikronów i epsilonów Lutni, do głowy tak z marszu przychodzi mi tylko Plejone i Atlas w M45.

Poszukam, czy jest tego więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wspomnianych omikronów i epsilonów Lutni, do głowy tak z marszu przychodzi mi tylko Plejone i Atlas w M45.

 

No tak, tylko Plejone i Atlas dzieli 5'. W podobnej odległości sa też thety Byka (5.7') i alfy Koziorożca (6.4'). Miałem jednak ochotę sprawdzić coś trudniejszego niż epsilony Lutni (3.5') :P.

 

Jest w sumie parka gwiazd w Smoku (nu Dra), ale one są chyba za ciasne - dzieli je tylko 62". Fajnie byłoby znaleźć coś pośredniego pomiędzy nimi a epsilonami Lutni, ale chyba niestety takiej parki na naszym niebie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą strony Stelle Doppie znalazłem takie pośrednie (no, może poza ostatnią, ale ze względu na różnicę jasności może być ciekawa; wszystkie jasności i separacje zaokrągliłem):

 

STFA 30 AC (17 Dra): mag 5.4 + 5.5; sep. 90"                       RA: 16 36.2 Dec: +52 55.5 (A będzie nieco jaśniejszy, bo to tak naprawdę para AB 5.38 + 6.42 o sep. 3.2")

STFA 17 AD (43 Ori; Theta 2 Ori): mag 5 + 5; sep. 135"        RA: 05 35.4 Dec: -05 25 (zdaje się, że to w M42)

SHJ 186 AB (9 Lib; Alpha2 Lib): mag 2.7 + 5.2; sep. 231"     RA: 14 50.9 Dec: -16 02.5

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nieśmiało dodam, że Albireo (Beta Cygni) z ogona też jest pięknym dwubarwnym układem  o separacji  34.7" który potrafi zachwycić i świetnie widoczym przy powiększeniach x75. Dodatkową jego zaletą jest, że powinien być osiągalny do większości "miejskich" balkonowców, tych z widokiem na południe (tak jak ja). W moim przypadku Deneb jest już za wysoko by sięgniąć do niego nawet małym (150/750) Newtonem.

Przy słabszym seeing'u  dwubarwna podświata między gwiazdami daje ciekawe impresje kolorystyczne.

 

Chętnie do niego wracam.

 

Łabędź jest piękny nie tylko na ziemi....

 

 

Pozdrawiam,

Robert

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą strony Stelle Doppie znalazłem takie pośrednie (no, może poza ostatnią, ale ze względu na różnicę jasności może być ciekawa; wszystkie jasności i separacje zaokrągliłem):

 

STFA 30 AC (17 Dra): mag 5.4 + 5.5; sep. 90"                       RA: 16 36.2 Dec: +52 55.5 (A będzie nieco jaśniejszy, bo to tak naprawdę para AB 5.38 + 6.42 o sep. 3.2")

STFA 17 AD (43 Ori; Theta 2 Ori): mag 5 + 5; sep. 135"        RA: 05 35.4 Dec: -05 25 (zdaje się, że to w M42)

SHJ 186 AB (9 Lib; Alpha2 Lib): mag 2.7 + 5.2; sep. 231"     RA: 14 50.9 Dec: -16 02.5

 

Dzięki!

Najciekawsza jest 17 Dra - trzeba kiedyś sprawdzić, czy da się ją rozdzielić gołym okiem ;). Żeby jednak były jakiekolwiek szanse, próbę trzeba przeprowadzić w miejscu, gdzie gołym okiem na wprost widać gwiazdy do około 5.5 - 6.0 mag, czyli z dala od miast, bo tylko przy patrzeniu na wprost oko ma na tyle dużą rozdzielczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko nieśmiało dodam, że Albireo (Beta Cygni) z ogona też jest pięknym dwubarwnym układem ..

Toż to głowa Łabędzia, nie ogon! 

Ogon to Deneb. Nawet jego nazwa ma właśnie takie znaczenie :D

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Najciekawsza jest 17 Dra - trzeba kiedyś sprawdzić, czy da się ją rozdzielić gołym okiem ;). Żeby jednak były jakiekolwiek szanse, próbę trzeba przeprowadzić w miejscu, gdzie gołym okiem na wprost widać gwiazdy do około 5.5 - 6.0 mag, czyli z dala od miast, bo tylko przy patrzeniu na wprost oko ma na tyle dużą rozdzielczość.

 

Daj znać, jeżeli uda Ci się je rozdzielić.

 

Ostatnio gdzieś pisałem, że zawsze po tym jak zerkaniem dostrzegę Alkora (z Poznania) i po chwili udaje mi się go widzieć cały czas na wprost, to zaskakuje mnie jak jest jasny i jak daleko od Mizara. Nie napisałem tam, że zaskakuje mnie to ponieważ niedalekiego Megreza widzę w zasadzie dobrze tylko zerkaniem, widoczność na wprost jest bardzo ulotna, a przecież Alkor ma jasność 4 Vmag, a Megrez 3.3 Vmag. Być może pobliski Mizar pozwala mi "zakotwiczyć" wzrok na właściwym miejscu i dlatego Alkor staje się tak łatwy.

 

Kilka dni temu, kiedy ostatnio na niego patrzyłem, to zastanawiałem się, jak ciasno położone gwiazdy potrafiłbym rozdzielić. Wyobraziłem sobie Alkora dwa razy bliżej Mizara (czyli w separacji około 350") i wydawało mi się, że jeszcze miałbym zapasik - mniej lub bardziej solidny. Ale rozdzielić gwiazdy oddalone o zaledwie 135"? Bardzo wątpię czy byłbym w stanie, ale coś takiego na pewno dałoby sporo satysfakcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wielokrotnie łapię się na tym, że określam Albireo jako Łabędzi zadek. ;)

Widzę, że Kolega, taki mocny w astronomii, w ornitologii jest cieniutki i dziób Mu się z zadkiem myli ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wstawiając fotkę po twórczości Maćka jestem z góry skazany na porażkę, ale co mi tam. Moje Omegi Łabędzia w otoczce Ha. 
Podobnie jak Alien, zaczynam się zastanawiać, czy się nie uwsteczniam w obróbce. Coraz gorzej przychodzi mi uzyskać zadowalający efekt.

technikalia:
Ha = było 32*10min, ale coś się skitrało i zostało 5*10min; RGB 8*5min
hardware: TSAPO906+WOflatIV / f 5.3, Atik383+ mono, Atik Titan mono +StarGuider 50 , HEQ5Pro SynScan, niebo miejskie
software; DSS, Nebulosity, Ps CS6

OmCyg.jpg

  • Like 3

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Wczoraj odwiedziłem tytułowe obiekty w lornetce 15x70, bardzo ładny widok ?  Potem zawitałem jeszcze do Delty Lutni Stephenson 1 ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)