Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Czołem

Wracam do podglądania nocnego nieba. Po kilku latach, poprzednio zatraciłem się w czytaniu różnych for (zamiast obserwować) I zastanawianiu się czy mnie na to wszystko stać. Skupiłem się na moim głównym hobby - strzelectwu defensywnym. Ale "do brzegu" - nie znalazłem w literaturze, artykułach nawet wzmianki o "przydatności" lornetki dachowej do obserwacji astro. Wszędzie tylko porro i porro.... Natomiast subiektywne odczucie są takie, że moją TS8×56 (dachowej) wyżej plasuję od serii United optics czyli wszystkie te Resoluxy, Extremy. Mimo, że na papierze lornetka porro z bak-4, 8 jest zwyczajnie lepsza, moje oczka odbierają to kompletnie inaczej. Jak myślicie, czym kierować się przy wyborze kolejnej lornety (prawdopodobnie 12×56) ? Nie zawsze da się "przymierzyć" a jeśli nawet się da, to w warunkach sklepowych będzie to skrajnie niemiarodajne - na co będę patrzył, na tramwaje przez szybę sklepu ? Jeszcze jedno - tu obecny użytkownik Janko to jedyny znany mi pieca lornetki dachowych w astro - "wywołany do tablicy" 😉

  • Haha 1
Napisano
Godzinę temu, tomaszzt napisał:

Czołem

Wracam do podglądania nocnego nieba. Po kilku latach, poprzednio zatraciłem się w czytaniu różnych for (zamiast obserwować) I zastanawianiu się czy mnie na to wszystko stać. Skupiłem się na moim głównym hobby - strzelectwu defensywnym. Ale "do brzegu" - nie znalazłem w literaturze, artykułach nawet wzmianki o "przydatności" lornetki dachowej do obserwacji astro. Wszędzie tylko porro i porro.... Natomiast subiektywne odczucie są takie, że moją TS8×56 (dachowej) wyżej plasuję od serii United optics czyli wszystkie te Resoluxy, Extremy. Mimo, że na papierze lornetka porro z bak-4, 8 jest zwyczajnie lepsza, moje oczka odbierają to kompletnie inaczej. Jak myślicie, czym kierować się przy wyborze kolejnej lornety (prawdopodobnie 12×56) ? Nie zawsze da się "przymierzyć" a jeśli nawet się da, to w warunkach sklepowych będzie to skrajnie niemiarodajne - na co będę patrzył, na tramwaje przez szybę sklepu ? Jeszcze jedno - tu obecny użytkownik Janko to jedyny znany mi pieca lornetki dachowych w astro - "wywołany do tablicy" 😉

Skoro dachówki ci odpowiadają, to kup dachówkę 🙂 Nikt ci nie zabrania, najważniejsze abyś sam miał z tego radość. Ja wolę porro z różnych względów, ale najważniejszy jest taki, że oferują 70mm 🙂 

  • Like 1

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano
2 godziny temu, tomaszzt napisał:

...Jak myślicie, czym kierować się przy wyborze kolejnej lornety (prawdopodobnie 12×56) ? Nie zawsze da się "przymierzyć" a jeśli nawet się da, to w warunkach sklepowych będzie to skrajnie niemiarodajne - na co będę patrzył, na tramwaje przez szybę sklepu ? Jeszcze jedno - tu obecny użytkownik Janko to jedyny znany mi pieca lornetki dachowych w astro - "wywołany do tablicy" 😉

😉

Czym się kierować? To proste - testami na Optyczne.pl

https://www.optyczne.pl/lornetki.html

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano (edytowane)

W astro dominują lornetki porro, bo ten typ pryzmatów działa na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia, dzięki czemu można łatwiej i taniej osiągnąć wysoką transmisję.
Do tego krawędź pryzmatu dachowego musi być bardzo dobrze wyszlifowana, bo inaczej generuje wyraźne spajki wokół jaśniejszych gwiazd, co może psuć wrażenia z obserwacji.

Dodatkowo nie ma zbyt wiele lornetek dachowych z dużymi obiektywami. Największe powszechnie dostępne to chyba 56 mm. Powyżej tego wybór robi się bardzo mały i zdecydowanie dominują porro. Powód jest prosty: przy dużych obiektywach zachodzi konieczność przesunięcia osi okularu względem osi obiektywu, żeby dopasować się do rozstawu oczu człowieka, a pryzmaty dachowe tego nie dają.

Mimo to istnieją lornetki dachowe, które możliwościami i jakością przewyższają większość porro o podobnych parametrach. Przyczyna jest prosta: od lat żaden producent wysokiej klasy optyki nie rozwija najwyższej klasy lornetek z pryzmatami porro, a dachówki poszły mocno do przodu. Największe różnice widać w polach widzenia okularów i jakości obrazu na brzegu tego pola. Serie Nikon WX, Swarovski NL Pure i Sky Rover Banner Cloud nie mają absolutnie żadnych odpowiedników porro. 

Moim zdaniem lornetki do astro można obecnie podzielić na 3 grupy: 
1. Szerokokątne do przeglądu nieba - tu dominują dachowe
2. Duże lornety z obiektywami od 70 mm wzwyż - zdecydowanie porro
3. Bino teleskopy z wymiennymi okularami - pryzmatów nie muszą mieć w ogóle. Często stosuje się lustra w różnych konfiguracjach, niekoniecznie dających obraz ziemski (przy astro ma to drugorzędne znaczenie). Wersje z pryzmatami też są.

Oczywiście zdarzają się wyjątki. Na przykład samoróbki 10x60 bez żadnych pryzmatów dające obraz odwrócony:

 

Co do testowania lornetek w sklepie: nie wiem jak w Krakowie, ale w Warszawie są sklepy, które bez problemu pozwalają wyjść z lornetką na zewnątrz w celu przetestowania (teleskopy.pl i Beafoto na przykład). Lepiej byłoby w okresie grudzień-styczeń, bo sklepy zamykały się długo po zmroku i dało się bez problemu testować na gwiazdach. Ale najlepszą opcją jest pojechać na odpowiedni zlot i testować do woli więcej lornetek, niż znajdzie się w jakimkolwiek sklepie:

 

Edytowane przez Rysz
  • Like 3
Napisano

Rysz "ogarnął" temat. O to mi chodziło. Dylemat był - porro  z United optics ciężka vs wypośrodkowana parametrami dachówka. Dla mnie optymalne wielkości to 12x56. No i jeszcze dwie rzeczy: bezwzględny subiektywizm odbioru tego, co przez lornetę widzę i co kompletnie nie zgadza się z danymi papierowymi. I druga rzecz, kasa misiu kasa. Bardziej mi miesza we łbie cenowy rozrzut, co nie zawsze idzie w parze z jakością. A gdybym tak zadał pytanie maksymalnie uproszczone - 12x56 w kwocie do 2000 zł maks. - jaka? Dlaczego nie do 3,4,5k. Bo mnie jeszcze nie pogrzało, jestem hobbysta amatorem i lubię sobie popatrzeć w niebo. Mój najbardziej spektakularny wyczyn ISS przez lornetę, Jowisz, hyady , plejady i włoski niszczyciel andrea doria na Bałtyku....

Napisano
10 minut temu, tomaszzt napisał:

12x56 w kwocie do 2000 zł maks. - jaka? Dlaczego nie do 3,4,5k. Bo mnie jeszcze nie pogrzało, jestem hobbysta amatorem i lubię sobie popatrzeć w niebo.

W klasie 12x56 wybór bardzo duży nie jest. Gdyby było do ~3k, to odpowiedź byłaby oczywista: SRBC.
Poniżej 2k nie wiem co polecić. Z nowych dostępnych w Polskich sklepach widzę DO Titanium ROH i Celestrona Nature DX. Z tych 2 chyba wolałbym Deltę, bo ma całkiem niezłą reputację, a o Celestronie nic nie wiem. Na ślepo bym jednak nie kupił. 

W praktyce nie kupiłbym żadnej z nich. Wolałbym lornetkę o innych parametrach lub dopłacić do Banner Clouda, który pozostałe wymienione zje na śniadanie. 

Napisano
W dniu 13.03.2026 o 11:59, Paweł Sz. napisał:

Nikt ci nie zabrania, najważniejsze abyś sam miał z tego radość. Ja wolę porro z różnych względów, ale najważniejszy jest taki, że oferują 70mm 🙂 

Co się stało Paweł, wyleczyłeś się nagle z tak zachwalanych wszem i wobec SRBC ? 

😁

 

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano

SRBC - ciężki temat, w recenzjach (waszych) różnie to wygląda, ale wątpliwości oscylowały wokół chińskiego QC. A jest to ważne,  bo jak dzwoniłem do teleskopów to dostałem odpowiedź, że lornetki będą w sklepach za 10-14 dni i kompletnie nic o nich nie wiedzą. Kowa Prominar przynajmniej jest przetestowana.  DO titanium ROH jest ciekawa i mieści się w skromnym budżecie - na marginesie, jak tam montuje się adapter do statywu ?

Napisano
1 godzinę temu, tomaszzt napisał:

...DO titanium ROH jest ciekawa i mieści się w skromnym budżecie - na marginesie, jak tam montuje się adapter do statywu ?

Typowo. W osi, pod kapselkiem, jest nagwintowany otwór do przykręcania złączki statywowej. 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano
4 minuty temu, Janko napisał:

Typowo. W osi, pod kapselkiem, jest nagwintowany otwór do przykręcania złączki statywowej. 

Ok. Zmyliła mnie ta budowa, gdzie tubusy są połączone w 2 miejscach. Janko, jak oceniasz lornetę ? Czysto subiektywnie w jednym zdaniu...

Napisano (edytowane)
8 godzin temu, Baton napisał:

Co się stało Paweł, wyleczyłeś się nagle z tak zachwalanych wszem i wobec SRBC ? 

😁

 

To nie tak, jeśli ktoś szuka małej lornetki z dużym polem widzenia okularów do przeglądu nieba i do obserwacji za dnia to SRBC jest znakomitym wyborem, wyżej będzie na pewno Swarovski.
Ja spędziłem wiele nocy z SRBC, lecz finalnie wolę widoki z porro (przy takiej ilości obserwacji jak u mnie można być już wyczulonym na pewne niuanse, których inni nawet nie zauważają). Dachówki (niezależnie od marki) mi po prostu nie podeszły w dłuższej perspektywie. A dachówek jest cała masa, różnych firm, każda ma swoje plusy i minusy. Lornetki to nie opinia na zasadzie jest super / jest do dupy.

U mnie lornetki to 99,9% astronomia, więc ich waga (i rozmiar) nie mają znaczenia, bo i tak wszystko ląduje na statywie. Do tego nie ma dachówki 70mm. Za dnia nie prowadzę obserwacji (tutaj jednak SRBC są o wiele lepsze nawet od topowych porro do astro). Podsumowując - wybór zależy od zastosowania 🙂 
 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1
  • Thanks 1

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano (edytowane)
26 minut temu, tomaszzt napisał:

Ok. Zmyliła mnie ta budowa, gdzie tubusy są połączone w 2 miejscach. Janko, jak oceniasz lornetę ? Czysto subiektywnie w jednym zdaniu...

Dobra, lekka, poręczna i niedroga lornetka.

PS

Nie posiadam takiej lornetki i nie patrzyłem przez nią na gwiazdy. Oceniam na podstawie tego, co o niej czytałem i co czułem oglądając w sklepie.

Edytowane przez Janko

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano

Źli ludzie jesteście 😉 Mętlik w głowie 2x większy niż przed napisaniem posta.... Przez chwilę pomyślałem o 15x70, ale nie - nawet jeśli ma być tylko do astro, to wyklucza spontaniczne obserwacje. Ta delta ROH jest 900 zł tańsza niż Viper 12x50, później kowa prominar, jeszcze później srbc. No I jak żyć Panie premierze?

Napisano
6 minut temu, tomaszzt napisał:

Przez chwilę pomyślałem o 15x70, ale nie - nawet jeśli ma być tylko do astro, to wyklucza spontaniczne obserwacje.

Dlaczego wyklucza? 🙂 Wg mnie raczej narzuca 😉 

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano

No nie rozumiem Pawle Sz.... Chodzi o względną mobilność. Ale jak już rozmawiamy o 15x70,  to gdzie podziały się lornetki o tym parametrem, nie ma ich Orion Do TS, zostały 10x70. Chyba, że w razie czego brać z aliexpress, w końcu  United optics ma fabryki w Kunming

Napisano
36 minut temu, tomaszzt napisał:

Źli ludzie jesteście 😉 Mętlik w głowie 2x większy niż przed napisaniem posta.... Przez chwilę pomyślałem o 15x70, ale nie - nawet jeśli ma być tylko do astro, to wyklucza spontaniczne obserwacje. Ta delta ROH jest 900 zł tańsza niż Viper 12x50, później kowa prominar, jeszcze później srbc. No I jak żyć Panie premierze?

Nie pytać więcej. Brać, co się najbardziej podoba i będzie dobrze!

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano (edytowane)
2 godziny temu, tomaszzt napisał:

No nie rozumiem Pawle Sz.... Chodzi o względną mobilność. Ale jak już rozmawiamy o 15x70,  to gdzie podziały się lornetki o tym parametrem, nie ma ich Orion Do TS, zostały 10x70. Chyba, że w razie czego brać z aliexpress, w końcu  United optics ma fabryki w Kunming

15x70 jest w pełni mobilna, tzn. jeśli chcesz schować do kieszeni jak dachówkę 8x42 to nie. Ale do plecaka czy do ręki nadal ją weźmiesz bez walizki 😉 Dla każdego mobilność oznacza co innego.

Delta Extreme i pochodne - koniec produkcji. Rynek (i klient) narzuca chińskie małe dachówki (szybko tanio byle było), więc jeśli ktoś ma dobre porro - trzymać, bo niedługo kupno nowej 70 mm będzie graniczyć z cudem 🙂 Jeszcze chyba tylko Omegon coś wypuszcza z fabryki KUO (pytanie czy to nie resztki 😞

https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-lornetka-argus-16x70/p,47249
https://www.astroshop.pl/instrumenty/omegon-lornetka-brightsky-15x70/p,33085

Czasy są takie, że astronomia i wizual to nisza w niszy.

ps. kolega z forum sprzedaje APM 16x70, jakbym miał dziś kupować lornetkę pod astro to bym ją brał bez wahania:
https://www.olx.pl/d/oferta/lornetka-apm-16x70-ed-CID767-ID19qCy3.html

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano
16 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Czasy są takie, że astronomia i wizual to nisza w niszy. Będzie trzeba ściągać z Japonii lub USA 😉 

A może gdyby tak sie forumowicze sie sprężyli i zaczeli dusić dystrybutorow jak DO, teleskopy, czy inne Beafoto.

To może poszłyby dalej zapytania do producentów i w końcu coś by się ruszyło.

Ja z astroshop.pl nie doczekalem sie APM 20x80 ED po 3 mies. zdecydowalem sie na Omegona z większym powerem i aperturą i nie żałuję.

Swoją drogą dowiedziałem się przy tej okazji, że APM słabo wywiązuje się z zamówień,  astroshop.pl podobno odchodzi ze współpracy z APM z tego powodu.

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano (edytowane)
8 minut temu, Baton napisał:

A może gdyby tak sie forumowicze sie sprężyli i zaczeli dusić dystrybutorow jak DO, teleskopy, czy inne Beafoto.

To może poszłyby dalej zapytania do producentów i w końcu coś by się ruszyło.

Ja z astroshop.pl nie doczekalem sie APM 20x80 ED po 3 mies. zdecydowalem sie na Omegona z większym powerem i aperturą i nie żałuję.

Swoją drogą dowiedziałem się przy tej okazji, że APM słabo wywiązuje się z zamówień,  astroshop.pl podobno odchodzi ze współpracy z APM z tego powodu.

Pewnie nic się nie ruszy, bo to kalkulacja biznesowa. Jeśli dany model sprzedaje się np. 2 razy w roku, a inny 30 to wniosek jest oczywisty. A porro 70 mm już się nie sprzedają niestety.
APM obecnie leży, bo KUO (zapewne z premedytacją) przestało dla nich produkować. Cel? Można się domyślić. być może chcą w długim terminie wykosić europejskie brandy i docelowo zalać swoimi chińskimi typu SRBC 😉 

Jakiego masz Omegona?

ps. kiedyś wpadałeś na Folwark, co się stało że już nie bywasz? 🙂 

Edytowane przez Paweł Sz.

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano
19 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Jakiego masz Omegona?

ps. kiedyś wpadałeś na Folwark, co się stało że już nie bywasz? 🙂

Omegon jest w stopce 😉

Na Folwarku byłem z Wami tylko raz,  jak dobrze pamiętam.

Brak czasu, mogę tylko w weekendy no i mam fajną miejscówkę, ostatnio byłem jak pogoda pozwoliła.

Musialem wyprobować nowe klamoty (90°pryzmat i ESy w bino) z MAKiem i TS15x70 vs Omegon Argus 25x100.

Muszę się wybrać z nowym montażem AZ-GTiX będzie mi latwiej coś znaleźć 🤭

 

 

  • Like 1

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano

Pawle - 15x70 jest cały czas dostępna u Niemców, na Alli też, pod rozmaitymi markami. Ale może to i racja z tym długofalowym wypieraniem tych lornetek przez tanie dachówki. Z tym, że one takie tanie to nie są.  Ta 15x70 kusi, ale niektóre dachówki też - dużo pracy będzie mnie kosztowało, żeby sobie udowodnić, że niektóre z nich nie są mi potrzebne 🙂

  • Haha 1
Napisano
38 minut temu, tomaszzt napisał:

...Ta 15x70 kusi, ale niektóre dachówki też - dużo pracy będzie mnie kosztowało, żeby sobie udowodnić, że niektóre z nich nie są mi potrzebne 🙂

Stracona sprawa! To nie do udowodnienia 🤣. Widzę, że masz zadatki na zaawansowanego lornetkowca 😄

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano
49 minut temu, tomaszzt napisał:

Pawle - 15x70 jest cały czas dostępna u Niemców, na Alli też, pod rozmaitymi markami. Ale może to i racja z tym długofalowym wypieraniem tych lornetek przez tanie dachówki. Z tym, że one takie tanie to nie są.  Ta 15x70 kusi, ale niektóre dachówki też - dużo pracy będzie mnie kosztowało, żeby sobie udowodnić, że niektóre z nich nie są mi potrzebne 🙂

Jeszcze niektóre w DE są, ale coraz mniej. 

Wszystkie są potrzebne, zależnie od sytuacji 😁

Nikon 18x70 Astroluxe | Nikon 10x70 SP | Nikon 7x50 SP
nieboprzezlornetke.pl

 

Napisano
1 godzinę temu, Paweł Sz. napisał:

Cel? Można się domyślić. być może chcą w długim terminie wykosić europejskie brandy i docelowo zalać swoimi chińskimi typu SRBC 😉

Dla DO jakoś cały czas produkują i nawet nowe modele powstają. Coś mi się też obiło o uszy, że Delta miała możliwość wypuszczenia SRBC pod swoją marką (rozmowy były ponoć na etapie wczesnych prototypów), ale jakoś na to nie poszli. Ale nie ma tego złego: ponoć będzie więcej premier zupełnie nowych lornetek DO, więc może coś ciekawego się pojawi.

Napisano

Na OLX wisi jakaś DO15x70, jest też 20x110 ze statywem Alt AZ. Trochę jakby zajechana 😉

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano
5 minut temu, Rysz napisał:

Dla DO jakoś cały czas produkują i nawet nowe modele powstają. Coś mi się też obiło o uszy, że Delta miała możliwość wypuszczenia SRBC pod swoją marką (rozmowy były ponoć na etapie wczesnych prototypów), ale jakoś na to nie poszli. Ale nie ma tego złego: ponoć będzie więcej premier zupełnie nowych lornetek DO, więc może coś ciekawego się pojawi.

Szkoda, że DO nie kontynuuje serii Extreme, a jeszcze fajniej by było jakby wypuścili jakąś Extreme 20x80 ED 😛

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano
3 minuty temu, Baton napisał:

Szkoda, że DO nie kontynuuje serii Extreme, a jeszcze fajniej by było jakby wypuścili jakąś Extreme 20x80 ED 😛

Ja mam nadzieję, że wyprzedaż tej serii wiąże się z nadchodzącym następcą.

Napisano

Byle był to godny następca 😉

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano

To ja trzymam swojego TSa, bo za chwilę bedzie na wagę złota 😁😁😁

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.