Skocz do zawartości

Posiadacze achromatów ok.F5 - potrzebuję Was :)


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Ze względu na fiasko poszukiwań w necie informacji na temat back focusa mam pytanie do posiadaczy szybkich refraktorów (80-150mm).

Może ktoś zmierzyć odległość od ostatniej soczewki do krawędzi wyciągu (maksymalnie wsuniętego)? Interesuje mnie też informacja jak daleko ostrzą okulary z kątówką 1,25" a jak z 2"? Może być odległość z dokładnością do 5mm :)

 

Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś zmierzyć odległość od ostatniej soczewki do krawędzi wyciągu (maksymalnie wsuniętego)?

U mnie w refraktorze SW 120/600 z oryginalnym niemodyfikowanym wyciągiem jest to równe 30 cm.

Interesuje mnie też informacja jak daleko ostrzą okulary z kątówką 1,25" a jak z 2"? Może być odległość z dokładnością do 5mm :)

Chodzi Ci o to, jaka jest odległość końca wyciągu od ostatniej soczewki, gdy wyciąg znajduje się w położeniu 'ostro z kątówką 1,25" ', a potem 'ostro z kątówką 2" ', tak? Czy o coś innego? Tak czy siak, tego akurat w dzień sprawdzić nie mogę, bo nie mam możliwości wyostrzenia na obiekt będący wystarczająco daleko... (zabudowali mi, świniaki, cały widok z okna :( )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Tak Piotrze, o to chodzi. Ale jeśli masz tylko 30cm to coś tu jest nie tak... Możliwe, że wyciąg obcina stożek światła i zmniejsza efektywną aperturę do 100mm a i nawet mniej.

 

Prosty rysunek:

 

120f5.pdf

 

 

post-271-0-78182800-1437735176_thumb.jpg

 

Obrazowo to chodzi o odległość podaną strzałką. Odejmuje się ogniskową i mamy back focus.

 

Maciek, u Ciebie jest ponad 180mm, tak przynajmniej twierdzi strona Taka.

 

Damian, projekt to 127mm F5.5. Wstępny projekt wygląda tak jak w załączeniu. Założyłem 140mm back focus ale jeszcze z 1cm mogę dołożyć. To już zaczyna być blisko granicy winietowania. Mogę dać 3" wyciąg i problem zniknie ale czy się opłaca?

 

istar 127F55.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Piotrze, o to chodzi. Ale jeśli masz tylko 30cm to coś tu jest nie tak... Możliwe, że wyciąg obcina stożek światła i zmniejsza efektywną aperturę do 100mm a i nawet mniej.

Hehe, raczej nic nie obcina, i wszystko jest w najlepszym porządku :) Po prostu czytając Twoją prośbe:

Może ktoś zmierzyć odległość od ostatniej soczewki do krawędzi wyciągu (maksymalnie wsuniętego)?

...zasugerowałem się, że chodzi o *przednią* krawędź wyciągu :) Czyli tą od strony obiektywu, a nie kątówki :)

Zmierzyłem jeszcze raz - od soczewki do tylnej krawędzi gniazda 1,25" jest równo 48 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Celestronie 150/750 z wyciągiem SW crayford jest 62 cm.

W SW ED 80/600 z wyciągiem GSO linear bearing  42 cm- ale w tej konfiguracji  wyciąg z kątówką 2 cale ES ostrzy na maksymalnym wysuwie, do niektórych okularów muszę dawać przedłużkę.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne achromaty SW mają tuby o długości przystosowanej do używania z kątówką. Bez kątówki nie wyostrzą,brakuje wyciągu- trzeba dawać przedłużkę. Tak miałem i w 80/400 i mam w 150/750. Myślę że 120/600 czy 102/500 mają identycznie.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez kątówki nie wyostrzą,brakuje wyciągu- trzeba dawać przedłużkę. Tak miałem i w 80/400 i mam w 150/750. Myślę że 120/600 czy 102/500 mają identycznie.

Zgadza się, w 120/600 muszę zakładać przedłużkę, żeby wyostrzyć "na wprost".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)