Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Też tak miałem, ten sam obiekt tylko że przez lornetkę a o "kropkach wiedziałem z książki.

Napisano

Przypomniały mi się moje początki, gdy samodzielnie odkrywałem niebo. Szczególnie dobrze pamiętam pierwsze przeczesywanie gwiazdozbioru Skorpiona 76 mm Newtonem. W pewnym momencie ku mojemu zaskoczeniu w okularze ujrzałem kudłatą plamkę obok Antaresa. Dopiero wtedy wyciągnąłem książkę i po chwili poszukiwań dowiedziałem się, że właśnie "odkryłem" gromadę kulistą M4. Piękne wspomnienie i mam nadzieję, że opisana obserwacja Jowisza podobnie pozostanie w Twojej pamięci.

  • Like 2
Napisano

Serdecznie życzę by przeżyte emocje były przyczynkiem do rozwoju hobby astronomicznych obserwacji wizualnych.

Świat, a gdzie tam , wszechświat galaktyk mgławic gromad stoi otworem , tak pięknie go odkrywać 

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
4 godziny temu, el studnio napisał:

Rozmazana szara plama znaleziona gołym okiem dała mi o wiele ciekawsze doświadczenie niż zdjęcia odległych galaktyk z super-teleskopów

Z takim podejściem masz 100% zadatki na rasowego wizualowca. Moja pierwsza, najlepsza i najbardziej emocjonalna obserwacja, jaką miałem w życiu (1990 r.), to M15 widziana przez ruską lornetkę 10×50 — z okna pokoju w kamienicy, w centrum 16-tysięcznego miasteczka. I choć od tamtej pory widziałem już prawdziwe cuda przez różny sprzęt, dla mnie to wciąż pozostaje absolutne „best of the best”!

  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Napisano

Następne olśnienie to pierwsza obserwacja pod prawdziwie ciemnym niebem. Zamiast paru kropek na szarym nieboskłonie - nagłe zagubienie w bezliku gwiazd, struga Drogi Mlecznej, gromady gwiezdne kłujące w oczy. To uczucie uczastnictwa we Wszechświecie. NIESAMOWITE!🌠☁️🌠🌙

  • Like 6

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano
2 godziny temu, Janko napisał:

Następne olśnienie to pierwsza obserwacja pod prawdziwie ciemnym niebem. Zamiast paru kropek na szarym nieboskłonie - nagłe zagubienie w bezliku gwiazd, struga Drogi Mlecznej, gromady gwiezdne kłujące w oczy. To uczucie uczastnictwa we Wszechświecie. NIESAMOWITE!🌠☁️🌠🌙

Dokładnie tak to wygląda i nie potrzeba do takich widoków instrumentów optycznych choć dobrze jest mieć lornetkę lub teleskop o szerokim polu widzenia.

  • Like 1
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, el studnio napisał:

też ciekawe odkrycie - jeszcze tydzień temu nie wiedziałem że w życiu będa mi przeszkadać chmury w nocy;) 

Przed Tobą kolejne smutne odkrycie to Łysy Niszczyciel nieba czyli Księżyc 

Edit: może inaczej...

" Nigdy nie spodziewałem się kiedyś będzie przeszkadzać mi obecność Księżyca na niebie 😉"

Edytowane przez Koszy89
  • Like 1
  • Haha 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
33 minuty temu, Koszy89 napisał:

Przed Tobą kolejne smutne odkrycie to Łysy Niszczyciel nieba czyli Księżyc 

.....a kolejne to  kiepski seeing w obserwacjach  planetarnych.

  • Sad 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
Godzinę temu, Alf112 napisał:

.....a kolejne to  kiepski seeing w obserwacjach  planetarnych.

My jesteśmy pesymiści,

naszym godłem dąb bez liści... 😘

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Napisano (edytowane)
25 minut temu, Janko napisał:

My jesteśmy pesymiści,

naszym godłem dąb bez liści... 😘

My jesteśmy realiści 

Nie wczoraj się urodziliśmy 

I choć od pogody nie raz po tyłku dostaliśmy 

To w pięknym hobby wytrwaliśmy 

Bo choć aura nie zawsze jest z nami 

To My jesteśmy też romantykami 

I po jednej dobrej pod gwiazdami nocy

Znów dostajemy nowej astro mocy

😅

Edytowane przez Koszy89
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Takie tam gówno na szybko 😉

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
2 godziny temu, Koszy89 napisał:

Przed Tobą kolejne smutne odkrycie to Łysy Niszczyciel nieba czyli Księżyc 

Lepszy Księżyc niż lampy uliczne.

MAK 90/1250

Napisano
2 minuty temu, Patkall napisał:

Lepszy Księżyc niż lampy uliczne.

Hmm.

Od lamp uciekniesz , Księżyc jest nieuchronny 😮‍💨

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
6 minut temu, Koszy89 napisał:

Hmm.

Od lamp uciekniesz , Księżyc jest nieuchronny 😮‍💨

Niby prawda, ale Księżyca nie ma każdej nocy, a lampy już tak. Poza tym w niektórych regionach ciężko uciec od zanieczyszczenia świetlnego. Szkoda, że u mnie w mieście nie oszczędzają prądu na wyłączaniu lamp ulicznych 🤨

MAK 90/1250

Napisano
6 minut temu, Patkall napisał:

Niby prawda, ale Księżyca nie ma każdej nocy, a lampy już tak. Poza tym w niektórych regionach ciężko uciec od zanieczyszczenia świetlnego. Szkoda, że u mnie w mieście nie oszczędzają prądu na wyłączaniu lamp ulicznych 🤨

U mnie też nie oszczędzają, pakuje się w auto i jadę na wieś, cóż też każdy ma inny punkt widzenia, jeden ogląda US , drugi przede wszystkim DS,nie ma więc sensu rozstrzygać co gorsze lampa ziemska czy kosmiczna 😉

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Lampa kosmiczna ma jednak tę ogromną przewagę, choć przekszadza w DS, jest wielce wdzięcznym obiektem obserwacji samym w sobie.

  • Like 1

Newton 150 / 750, Newton 254/1250, NEQ-6, SvBony SV202 8x42, Bresser 10x50, Skymaster 20x80, Canon 70d, trochę okularów i filtrów.

Napisano

Lampy uliczne to ciekawe obserwacje, tylko że używa się w tym celu spektrografu zamiast okularu a nie filtru słonecznego.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.