Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Cześć,

W najbliższym czasie będę w posiadaniu teleskopu Mak127 i się zastanawiam, jakie dodatkowe okulary lub filtry będą potrzebne (lub jakie warto mieć) do rozpoczęcia przygody z obserwacjami nocnego nieba.

Czy mógłbym liczyć na Waszą pomoc?

 

Napisano

Polecam:

Ortho ok. 12mm do planet i Księżyca

Erfla WO 20mm do całego Słońca i Księżyca

I żeby coś na szeroko to plossla 40mm np Vixena NPL

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Napisano

Ortho 12 też polecem , np fujijame 12,5 mm mam I używalem w maku 127 , jest super .

Zamiast erfla 20 ja zaproponuje BCO 18, też mieści się cala tarcza i imo lepszy okular .

Plose 40 mm mają też i mniejsze pole widzenia z ja zaproponował bym raczej vixena npl,30 mm albo GSO 32 mm choć vixen wygodniejszy 

Na większy power jak będą warunki jakieś orto 9-10 mm , może być BCO 10 mm ale polecam też Oriona 10 mm jaki mam na sprzedaż aktualnie.

Aha , zdecydowanie też warto wymienić nasadkę na lepszą.

 

Filtrów nie potrzebujesz , no poza tymi na słońce , folia baaader nd 5 i ewentualnie barwny yellow #12 żeby słoneczko milej wyglądało 

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Dobrze, ale jakiś ND 0,3 lub 0,6 też by się przydał do obserwacji Księżyca zwłaszcza Księżyca w pełni lub blisko pełni.

 

 

SW MAK127, ALT AZ, SW AZ-GTiX.
Nasadka 90 GSO dielektryk 2", Baader 90° 32mm pryzmat 1,25", bino WO+2x GSO SV 15mm, 2x WA 66 20mm,2xCelestron X-cel LX 25mm, 2x GSO PL 32mm, 2x ES 14mm 62°, 2x ES 30mm 52°, Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm.
Lornetki: DO Titanium 8x56 ED, DO Chase 10x42 ED, TS 15x70 MX Marine ED, Omegon Argus 25x100. 

Napisano (edytowane)
14 godzin temu, Baton napisał:

Dobrze, ale jakiś ND 0,3 lub 0,6 też by się przydał do obserwacji Księżyca zwłaszcza Księżyca w pełni lub blisko pełni.

 

 

Mam aktualnie już drugiego Maka 127 i długo nim ujeżdżałem księżyc, w życiu nie było mi za jasno bym chciał psuć obraz filtrem , no chyba że kupimy baadera to on może nie daje odblasków.

Z Makiem uzyskujemy na tyle małe źrenice plus nie duży obiektyw że imo są zbędne .

Oczywiście może są tu jakieś kwestie osobnicze i ktoś może potrzebować jednak przygasić.

Zdecydowanie nie jest to w tym wypadku filtr do kupienia na start, jak ktoś stwierdzi że mu za jasno to dokupi, ale to trzeba najpierw sprawdzić.

 

Edytowane przez Koszy89

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.