Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Az4 jest bardzo stabilny pod Makien127 i działa precyzyjnie,  wyreguluj docisk tą wielką srebrną plastikową nakrętką i wyważ tubus na szynie w siodełku a wtedy wystarczy dotykać sprzęt  i przesuwać opuszkiem palca a nie szarpać za rączkę i nic nie będzie znikać tylko się  delikatnie  przesuwać.

  • Like 2

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
7 minut temu, Alf112 napisał:

To jest   ER  każdego okularu,  odsunięcie  źrenicy   odległość  oka  od soczewki w ktorej obejmujesz cale pole okularu ......uwierz ten zoom ma bardzo komfortowe i wygodne ER

tak, teraz sprawdziłem ma 18-20mm czyli dedykowane nawet dla osób z okularami.

Napisano
1 minutę temu, Alf112 napisał:

Az4 jest bardzo stabilny pod Makien127 i działa precyzyjnie,  wyreguluj docisk tą wielką srebrną plastikową nakrętką i wyważ tubus na szynie w siodełku a wtedy wystarczy dotykać sprzęt  i przesuwać opuszkiem palca a nie szarpać za rączkę i nic nie będzie znikać tylko się  delikatnie  przesuwać.

myślę że denerwowałem się gdyż bardzo trudno było mi znaleźć obiekt który od razu znikał. Znalezienie go błędnie zamontowanym szukaczem prowadziło do pojawieniu się kurwi..ów w oczach jak u Renaty.

Napisano

@olo manolo na spokojnie pierwsze koty za płoty, to tylko początki, nawet za nim przyzwyczaisz się oko dobrze do okularu przyłożyć trzeba to zrobić kilka razy a ten okular potwierdzam jest wygodny.

Ja też w różnych sytuacjach używam AZ4 i to z dużo bardziej wymagającą tubą bo długim refraktorem i spokojnie idzie tak do x130-150 tym ręcznie operować.

Księżyc czy planety jak nabierzesz wprawy będziesz w nie celował bez szukacza, to tylko teraz tak wygląda trudno.

Nie bardzo mam teraz czas zaraz wychodzę, później napisze więcej może , ale montaż Az4 i teleskop na nim trzeba wyważyć zbalansowac razem z założonym osprzętem i dobrze ustawić opory osi , wtedy to idzie jak masełko.

Masz folie na słońce?

Jak tak to możesz za dnia na słońcu ćwiczyć.

Na Szukacz też się poradzi.

Spokojnie , wszytko opanujesz 🙂

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
1 minutę temu, Janko napisał:

I tak to jest, gdy się nie zaczyna przygody z astronomią od lornetki 😀

lornetkę mam i to całkiem całkiem, użytkuje ja od 2 lat i przeglądam niebo. Problemem okazał się brak kontaktu ze sprzętem jakim jest teleskop, montaż itp. Po prostu brak doświadczenia + słabe warunki na niebie.

Napisano
1 minutę temu, Koszy89 napisał:

Masz folie na słońce?

Jak tak to możesz za dnia na słońcu ćwiczyć.

Nie mam folii, ćwiczyłem na księżycu o 8-smej rano, było go widać na jasnym niebie. Szukacz się nie przydał bo był odwrotnie zamontowany 🙂

  • Haha 1
Napisano

Do maka dobrym wyborem  byłby szukacz kątowy,  jakieś 8x50 lub 9x50 

Pod dobrym niebem  widać  w nim wiele tych podstawowych dsów a jego konstrukcja/ kątówka sprawia ze nie trzeba się  tak wyginać;)

Tak jak napisał Koszy89 praktyka czyni mistrza jak się  w to wkręcisz to nie tylko na Księżyc I planety ale na wiele obiektów nie będziesz potrzebował szukacza bo intuicyjnie kieruje się  już teleskop w dany rejon nieba a szukany obiekt znajduje się  już w polu widzenia okularu/ długiego okularu o szerokim polu/ ......cierpliwości...

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano

A z tą  stopką  szukacza ktora znajduje sie na dole tuby po przykreceniu do az4 to rzeczywiście jest  lipa. 

Koledzy radzą sobie z tym zakładając obejmy na tubus a do nich szynę  i wtedy przekręcasz sobie w nich  teleskop jak chcesz. ...... lub wiercą dziury na drugą stopkę szukacza w innym miejscu .

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
3 godziny temu, Alf112 napisał:

z tą  stopką  szukacza ktora znajduje sie na dole tuby po przykreceniu do az4 to rzeczywiście jest  lipa. 

Koledzy radzą sobie z tym zakładając obejmy na tubus

 

IMG_20260510_143651255_HDR.jpg

  • Like 1
  • Haha 1
Napisano
2 godziny temu, olo manolo napisał:

 

IMG_20260510_143651255_HDR.jpg

Oj....I po co kupować  nowy??

Aż oczy bolą jak ta opaska rysuje ten tubus.

 

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
1 minutę temu, Alf112 napisał:

Oj....I po co kupować  nowy??

Aż oczy bolą jak ta opaska rysuje ten tubus.

Chwilę temu byłem go (szukacz) kalibrować... uważałem z opaską ale pewnie lekko porysowany tubus będzie. Na razie wstrzymam się z zakupem szukacza. Zobaczę jak się ten spisze.

Napisano
4 minuty temu, olo manolo napisał:

Chwilę temu byłem go (szukacz) kalibrować... uważałem z opaską ale pewnie lekko porysowany tubus będzie. Na razie wstrzymam się z zakupem szukacza. Zobaczę jak się ten spisze.

Tak jak napisał Koszy89 w takim szukaczu zboaczysz tylko jasne obiekty typu Planety Księżyc  gdzie w szukaczu optycznym powiedzmy 9x50 zobaczysz już np.M42,  M31 , M13 czy M81 z M82.

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
15 minut temu, olo manolo napisał:

Chwilę temu byłem go (szukacz) kalibrować... uważałem z opaską ale pewnie lekko porysowany tubus będzie. Na razie wstrzymam się z zakupem szukacza. Zobaczę jak się ten spisze.

Zarysowany tubus to pół biedy  gorzej będzie jak nakrętki od stopki wpadną do środka tubusu i trzeba będzie odkręcać tylną cele lustra

  • Like 1
Napisano
4 minuty temu, Leon napisał:

Zarysowany tubus to pół biedy  gorzej będzie jak nakrętki od stopki wpadną do środka tubusu i trzeba będzie odkręcać tylną cele lustra

No właśnie! . Tam jest blacha gwintowana? CZY NAKRĘTKI OD WEWNATRZ! Bo też mi się  wydaje że są nakretki które  jeśli nie spadły jeszcze to spadną do środka niebawem!!

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
6 minut temu, Alf112 napisał:

No właśnie! . Tam jest blacha gwintowana? CZY NAKRĘTKI OD WEWNATRZ! Bo też mi się  wydaje że są nakretki które  jeśli nie spadły jeszcze to spadną do środka niebawem!!

Też nie wiem ale raczej nakrętki bo blacha tubusu jest za cienka mam 127 ale sprawdzać nie zamierzam

Napisano
2 minuty temu, Leon napisał:

Też nie wiem ale raczej nakrętki bo blacha tubusu jest za cienka mam 127 ale sprawdzać nie zamierzam

Ja też mając 127kę chciałem wymienić stopkę szukacza ale bałem się  odkręcania bo nie byłem pewien tych nakrętek.

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano (edytowane)
26 minut temu, Leon napisał:

Zarysowany tubus to pół biedy  gorzej będzie jak nakrętki od stopki wpadną do środka tubusu i trzeba będzie odkręcać tylną cele lustra

nakrętki od stopki nie wpadną do środka gdyż są to śruby z główką, nie ma tam żadnych podkładek.

Edytowane przez olo manolo
Napisano
18 minut temu, Alf112 napisał:

No właśnie! . Tam jest blacha gwintowana? CZY NAKRĘTKI OD WEWNATRZ! Bo też mi się  wydaje że są nakretki które  jeśli nie spadły jeszcze to spadną do środka niebawem!!

nagwintowany otwór pod śrubę z główką

Napisano
11 minut temu, Leon napisał:

Też nie wiem ale raczej nakrętki bo blacha tubusu jest za cienka mam 127 ale sprawdzać nie zamierzam

blacha ma z 2/3 mm są tam z 3 zwoje gwintu

  • Like 1
Napisano
51 minut temu, olo manolo napisał:

IMG_20260510_173653773_HDR.jpg

No i na szczęście ale przyznaj że  w ciemno odkrecałeś:))

A pod tą opaskę to przyklej taśmę jakąś jeśli to ma  już tak zostać. 

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
25 minut temu, Alf112 napisał:

pod tą opaskę to przyklej taśmę jakąś jeśli to ma  już tak zostać. 

Aby się nie rysował tubus? Jak rozluźnię opaskę to się porysuje 🙂 ale racja... Trzeba było podkleić zanim zaciągnąłem opaskę. Nie, nie była to próba odkręcenia śruby nie myśląc o podkładce. Producent powinien przewidzieć że element na tubusie jest elementem wymiennym i ułatwić a nie utrudnić jego wymianę. 

Napisano
3 minuty temu, olo manolo napisał:

Nie, nie była to próba odkręcenia śruby nie myśląc o podkładce. Producent powinien przewidzieć że element na tubusie jest elementem wymiennym i ułatwić a nie utrudnić jego wymianę

He he, powinien nie znaczy że tak zrobił 

Patrz jak to jest zaprojektowane dwa gwinty w blaszce, tak samo jest przykręcony dovetail, wiem bo był temat że forumowiczowi się  oderwał od tubusu i teleskop spadł. 

I producent nie pomyślał o tym żeby to było mocniejsze.

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano (edytowane)
W dniu 10.05.2026 o 16:59, Alf112 napisał:

Tak jak napisał Koszy89 w takim szukaczu zboaczysz tylko jasne obiekty typu Planety Księżyc  gdzie w szukaczu optycznym powiedzmy 9x50 zobaczysz już np.M42,  M31 , M13 czy M81 z M82.

Mam lornetkę 10x50 i myślę że tego typu obiekty znajdę nią zdecydowanie wygodniej i szybciej niż szukaczem 9x50 czy jednak się mylę? Kupiłem folie i oglądałem słońce, jednak okular 21,6 jest zbyt duży i nie obejmuje całego słońca. 

Edytowane przez olo manolo
  • Like 1
Napisano
1 godzinę temu, olo manolo napisał:

Mam lornetkę 10x50 i myślę że tego typu obiekty znajdę nią zdecydowanie wygodniej i szybciej niż szukaczem 9x50 czy jednak się mylę?

A jak chcesz  tą lornetkę  zamontować czy zgrać  z teleskopem? :))

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, olo manolo napisał:

okular 21,6 jest zbyt duży i nie obejmuje całego słońca. 

21.6mm to dość długi okular  tylko akurat  ten zoom  tak jak już wiesz ma w tym zakresie małe pole własne.

Ale z ogniskową  maka127 1500mm i okularem21.6 o polu 42° powinien  obciąć całą  tarczę Słońca. 

Czyżby Twój mak był mocno przeogniskowany np.przez katowkę 2" ?

Edytowane przez Alf112
  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
15 minut temu, Alf112 napisał:

Czyżby Twój mak był mocno przeogniskowany np.przez katowkę 2" ?

21,6mm widzę 80% słońca. Fajnie by było zobaczyć całe + jeszcze trochę nieba wokoło aby słońce się odznaczało na tle. Mam kątówke 1,25, zdjęcie jest w postach poprzednich.

Napisano
10 minut temu, olo manolo napisał:

21,6mm widzę 80% słońca. Fajnie by było zobaczyć całe + jeszcze trochę nieba wokoło aby słońce się odznaczało na tle. Mam kątówke 1,25, zdjęcie jest w postach poprzednich.

Ten 25mm który dostałeś w zestawie  z maczkiem obejmie całą  tarczę  z zapasem a optycznie z f12 będzie  ok.

  • Like 1

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.