Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Alf112 napisał:

Ten 25mm który dostałeś w zestawie  z maczkiem obejmie całą  tarczę  z zapasem a optycznie z f12 będzie  ok.

Zapomniałem o nim, myślałem że to nic nie warte i schowałem... Tak wygląda słońce, powiększenie 21,6 mm zrobione tanim tel. kom. bez ustawiania i cudowania.

IMG_20260514_144201602.jpg

Edytowane przez olo manolo
  • Like 1
  • Confused 1
Napisano

Z prostego obliczenia wydaje się że powinna mieścić się cała tarcza Słońca czy Księżyca które zajmują mniej więcej 0,5*

1500:21,6=70

42:70=0.6*

Jak widać jednak zapas jest za mały i jeśli A nie obejmujesz wzrokiem całego dostępnego pola oraz B ogniskowa nawet z 1,25" nie jest 1500 tylko ciut więcej no to brakuje .

Jednak pole tego okularu dość szybko rośnie wraz z zmniejszeniem ogniskowej więc może przy lekkiej zmianie okazać się że się zmieści 🤔

Nie mniej z okularem 25 jaki masz powinno być właśnie do obserwacji całej tarczy optymalnie bo i bedzie fajny zapas i uzyskane powiększenie x60 będzie w miarę odporne na dzienny seeing który jak pewnie zauważyłeś jest jeszcze gorszy jak nocą i w obserwacji Słońca również robi ogromną różnicę w możliwościach dostrzegania malutkich obszarów aktywnych, decyduje o widoczności np granulacji itd.

Ale jak się trafi seeing stabilny i mamy na tarczy jakaś rozbudowaną plamę to szczęka opada co tam się dzieje wtedy gdy powiększymy sobie taką plamę do około x100 i możemy podziwiać pojedyncze włókna, kropeczki kreseczki, jak to żyje.

Pamiętam kilka takich obserwacji gdzie seeing pozwalał mi wtenczas właśnie w maku 127 na nawet x150 i powiem tak , warto polować, widok jest zapierający dech.

Oczywiście cała tarcza nawet w małych średnich powiększeniach też jest super i powiększania rzędu 40 nawet są już wystarczające by się dobrze przyjrzeć.

  • Like 3

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano
51 minut temu, Koszy89 napisał:

Z prostego obliczenia wydaje się że powinna mieścić się cała tarcza Słońca czy Księżyca

No i się  mieści, używałem  dokładnie  takiego samego zestawu SW mak127, lustro svbony, zoom svbony 7.2-21.6. 

Mieści się  z małym zapasem także nie wiem jak kolega patrzy lub tak jak pisałem czy ten maczek jest tak przeogniskowany z jakiegoś powodu?

Było: N 130/900  N 150/750  Synta 8 dob. SW 90/910  SW Mak102  SW Mak127 GSO cc6 Jest: SW 102/1000  BM 102/600   ref 70/400  Oberwerk 15x70  bino TS  i szuflada szpeju

Napisano
3 godziny temu, Koszy89 napisał:

Jak widać jednak zapas jest za mały i jeśli A nie obejmujesz wzrokiem całego dostępnego pola oraz B ogniskowa nawet z 1,25" nie jest 1500 tylko ciut więcej no to brakuje .

 

2 godziny temu, Alf112 napisał:

Mieści się  z małym zapasem także nie wiem jak kolega patrzy lub tak jak pisałem czy ten maczek jest tak przeogniskowany z jakiegoś powodu?

Panowie, nie mieści się. Na zdjęciu specjalnie ująłem nie centralnie a lekko z boku słońce. Centralnie wypełnia cały okular. 

 

2 godziny temu, Alf112 napisał:

czy ten maczek jest tak przeogniskowany z jakiegoś powodu?

szczerze to nie wiem o czym mowa 🙂 

Napisano
18 godzin temu, Alf112 napisał:

Ten 25mm który dostałeś w zestawie  z maczkiem obejmie całą  tarczę  z zapasem a optycznie z f12 będzie  ok.

Zapomniałem o nim, myślałem że to nic nie warte i schowałem... Tak wygląda słońce powiększenie 21,6 mm zrobione tanim tel. kom. bez ustawiania i budowania.

IMG_20260514_143903882.jpg

Napisano

Ja do celowania w ksiezyc i planety maczkiem, uzywam szukacza laserowego. Moje plecy odetchnely z ulga😂

  • Like 1
Napisano
10 godzin temu, volund82 napisał:

Ja do celowania w ksiezyc i planety maczkiem, uzywam szukacza laserowego. Moje plecy odetchnely z ulga😂

A jakieś wskazówki odnośnie celowania w Słońce?

MAK 90/1250

Napisano
6 godzin temu, Patkall napisał:

przyłożenie do szukacza red dot płyty CD też zda

Zależy z jaką muzą... Oczy masz jedne 🙂

  • Haha 1
Napisano
11 godzin temu, Patkall napisał:

A jakieś wskazówki odnośnie celowania w Słońce?

Ze sloncem nie mam zbyt wielu doswiadczen. Kiedys sie wybralem na obserwacje i mialem z tym problem. Gdzies wyczytalem ze mozna obserwowac jak jest oswietlony teleskop. Np. jezeli jest cien z jednej strony, a z drugiej nie, to robilem tak zeby byl oswietlony jednakowo z obu stron. I to samo gora-dol. . Lopatologicznie ale sie da, najlepiej jednak folia na szukaczu.

Napisano
13 minut temu, volund82 napisał:

Kiedys sie wybralem na obserwacje i mialem z tym problem. Gdzies wyczytalem ze mozna obserwowac jak jest oswietlony teleskop. Np. jezeli jest cien z jednej strony, a z drugiej nie, to robilem tak zeby byl oswietlony jednakowo z obu stron. I to samo gora-dol

Z tym bajerem na prawdę nie trzeba aż takich rozkmin. Moim zdaniem warto sobie ułatwiać, zamiast wyważać już otwarte drzwi.

IMG-20260501-WA0013.thumb.jpg.6dec0126467eadf20f794210d47f2e90.jpg

Napisano
14 minut temu, Mc ślimack napisał:

Z tym bajerem na prawdę nie trzeba aż takich rozkmin. Moim zdaniem warto sobie ułatwiać, zamiast wyważać już otwarte drzwi.

IMG-20260501-WA0013.thumb.jpg.6dec0126467eadf20f794210d47f2e90.jpg

Zgadzam sie, dlatego napisalem ze jednak najlepsza folia. Co nie zmienia faktu, ze da sie tak trafiac. I nie jest to jakies skomplikowane. Po kilku probach zajmuje to max kilka minut. Jak sie nie ma co sie lubi to trzeba kombinowac😂

Napisano
2 godziny temu, volund82 napisał:

Po kilku probach zajmuje to max kilka minut

Wiem, bo próbowałem w ten sposób. Jednak z szukaczem słonecznym jest to kilka sekund, a w kilka minut to już można policzyć plamy i przygotować raport do SOS PTMA. 

Napisano

Jeżeli nie masz folii albo szkła na szukaczu to przed obserwacja  zdemontuj szukać. To podstawowa zasada dla własnego bezpieczeństwa i przypadkowego obserwatora. Oczy i jeszcze raz oczy muszą być chronione. 

  • Like 2
  • 2 tygodnie później...
Napisano

Pytanie... Oglądałem księżyc w ciągu dnia przez 7,2 mm. Było ostro i można by spokojnie założyć okular o lepszym powiększeniu. Czy okular 6mm a może nawet 4 dałby radę aby nadal było ostro?

Napisano
Teraz, olo manolo napisał:

Pytanie... Oglądałem księżyc w ciągu dnia przez 7,2 mm. Było ostro i można by spokojnie założyć okular o lepszym powiększeniu. Czy okular 6mm a może nawet 4 dałby radę aby nadal było ostro?

Wow gratuluję seeingu i I to za dnia .

To się raczej często nie zdarza .

Możesz pomyśleć o jakimś 6 mm na takie wyjątkowe sytuację , ale wszystko poniżej to już przesada.

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Czyli nie ma sensu kupić 6 mm skoro nie często się to zdarza? Szczerze to jestem zaskoczony że to było szczęście bo myślałem że to standard z takim widokiem. Jeszcze jedno... Czy 32mm Plossl to okular o najszerszym polu widzenia czy znajdę coś lepszego np.(68st) Który wykorzystam w 100% przeglądając niebo.

Napisano
42 minuty temu, olo manolo napisał:

Czyli nie ma sensu kupić 6 mm skoro nie często się to zdarza? Szczerze to jestem zaskoczony że to było szczęście bo myślałem że to standard z takim widokiem. Jeszcze jedno... Czy 32mm Plossl to okular o najszerszym polu widzenia czy znajdę coś lepszego np.(68st) Który wykorzystam w 100% przeglądając niebo.

Czy ma sens to musisz sam się zastanowić, na pewno nie ma sensu nic krótszego jak 6.

Może u ciebie częściej jest bdb seeing , a może jeszcze nie nie do końca zauważasz wpływ seeingu i uznałes że obraz jest dobry i chciałbyś powiększać bardziej.

Możesz jako 6mm na takie sytuacje na próbę wziąć sobie SVbony 6mm 68 te tanie z czerwonym paskiem.

Zaś co do szerszych to 32 mm to jest maksymalne pole przy formacie 1*25 " , są okulary plos 1,25 40 mm ale mają pole własne tylko około 40 stopni więc słabo. Po prostu takie jest fizyczne ograniczenie formatu 1*25 stąd długie i szerokie jednocześnie okulary są dwucalowe.

Przechodząc na dwa cale można wrzucić w SW Maka 127 maksymalnie i już z lekka winietą okulary około 32-34 mm z polem około 70 stopni jak to w erflach, ale zysk pola nie jest jakiś spektakularny, ale jest .

Tym mniejszy,że wraz z 2" nasadka wypadkowa ogniskowa Maka rośnie 

 

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.