Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Hejka :)))

 

Od paru dni jestem posiadaczem Dobsona 10w zestawie są dwa okulary 

okular 12.5mm Wide Angle 70°

okular 20mm Wide Angle 70°

 

Dla testów dokupiłem

Okular Celestron Omni 4 mmOkular za ok 70zl xd

 

Svbony 6 mm 1,25" 66° (SKU: F9157A)

ok 175 zł

 

Chciałabym kupic coś pozadniejszego i na dole dam linki. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś doradził mi który kupić i czy warto "przepłacać" xd 

 

Warunki mam średnie (dużo latarni i wysokie drzewa do okoła wiec ciężko po zmroku upolować jowisza czy Wenus , mimo to w warunkach prawie  dziennych udało się upolować jowisza.

 

Jawisz:

W 12.5mm widac wszystkie ksiezyce i ledwo pasy,

W nowym 6mm widze pasy wyraznie ale obraz na jowiszu wydaje sie malo ostry ( to chyba wina rozgrzanej atmosfry od słońca . 

W 4mm za 75zl komletnie nie idzie złapać ostrości, a do tego jest tak wąski, że jowisz ucieka szybciej niż  ja nastawiam ostrość xd

 

Księżyc:

12.5 super widze cała tarcze i bardzo ostrości większe i wsumie mniejsze kratery też  xd

 

6mm rewelacja widzę ok 1/4 księżyca i wyraźnie wszystkie kratery ale ostrość ucieka w zależności czy widzę bliższe czy bardziej odległe miejsca księżyca 

 

4mm za 75zl nawet sie nadaje ale głębia ostrości jest bardzo malutka podobnie jak pole widzenia co nieco psuje zabawę mimo to jest ostry i wyraźny co mnie zaskoczyło bo myślałem ze za taką cenę to będzie zabawka dla dzieci, a da sie z tego korzystać, oczywiście jest to mniej wygodne i bardziej męczące od reszty ale da sie xd 

 

No i teraz tak. Czy okulary za 400-600-800zl dają faktycznie tak wiele lepszy czy szerszy obraz ? Co z głębia ostrości? Czy okular 4mm jaki byłby nie był bedzie gubił ostrość w zależności na który fragment księżyca ja ustawimy ? 

 

Chciałbym na pewno pożądane 4mm , ale z tego 6mm za 175zl jestem tak zadowolony że zastanawiam sie czy warto na 4 wydawać 2 lub 3 x tyle ?

 

Rozważałem takie okulary:

https://deltaoptical.pl/okular-lacerta-uwa-4mm?q=4mm+okular

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=8185

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=13123

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=13158

 

https://www.astroshop.pl/okulary/skywatcher-okular-nirvana-es-uwa-82d-4mm-1-25-/p,33197

 

https://www.astroshop.pl/okulary/explore-scientific-okular-82d-ler-ar-4-5mm-1-25-/p,62360

 

https://allegro.pl/produkt/okular-explore-scientific-4-5mm-1-25-82-360d0918-257d-42e6-b7c4-15c5b39694d5?offerId=16458800173

 

A to kilka zdjęć,  niestety robione telefonem z ręki bez uchwytu bo uchwyt zaginął xd mimo to jestem z nich dumny xd

 

https://ibb.co/p6nprDzH

https://ibb.co/fzfmSkYQ

https://ibb.co/W4VQNMth

https://ibb.co/VpCTDjXF

https://ibb.co/LhcTbM3S

https://ibb.co/PGb27021

https://ibb.co/Rk4Nhf78

https://ibb.co/kV3SzbTv

https://ibb.co/WWNv8xfr

Napisano (edytowane)

Konstrukcje 1, 3 oraz 5, to z dużym prawdopodobieństwem ten sam okular w różnych brandach.

Okulary, to temat rzeka... A na jakość obrazu, które one generują, a także na komfort obserwacji składa się bardzo wiele czynników. Począwszy od samej optyki (tj. rodzaju szkła, konstrukcja okularu, typu warstw, wyczernienia), ogniskowej okularu i źrenicy wyjściowej, pola widzenia, odsunięcia źrenicy, ewentualnych tendencji do fasolkowania... Do tego dochodzi również stan twojego teleskopu, tj. prawidłowa kolimacja, równowaga termiczna z otoczeniem, ewentualne wyczernienie tuby i wyciągu. Zwróć uwagę, że dany okular może różnie współpracować z różnymi konstrukcjami teleskopów, chociażby ze względu na światłosiłę. Do tego dochodzą warunki zewnętrzne: seeing, elewacja danego obiektu na niebie, to czy jest on (planeta) akurat w opozycji.

Wszystkie te zmienne wpływają pośrednio na to co danego dnia zobaczysz w okularze. Zasadniczo, aby ocenić dany okular, często jedna obserwacja może być niewystarczająca, bo przy lepszym seeingu czy wychłodzeniu teleskopu może się okazać, że obraz jest o niebo lepszy niż poprzednio. No i odwrotnie. Możesz kupić lepszy/droższy okular, a okaże się że obraz wcale nie jest lepszy, bądź pojawi się denerwujące fasolkowanie.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze osobiste preferencje. Ktoś napisze, że dany okular w danym teleskopie jest spoko, a w rzeczywistości Tobie on nie podejdzie.

Pytanie też ile masz nocy w roku, aby cisnąć w miarę komfortowo te x300. Czesto warunki nie pozwalają na powerowanie powyżej x200.

Tutaj nie ma prostych i szybkich odpowiedzi. W tym hobby najlepiej dużo czytać i nie sugerować się pojedyńczymi opiniami na temat okularów. Polecić mogę kanał "Moja Astronomia" na YT, a także znalezienie w swojej okolicy innych obserwatorów. Czesto wspólne spotkania dają możliwość na potestowanie akcesoriów będących w posiadaniu kolegów, co może w sposób świadomy zweryfikować lub wyznaczyć plany zakupowe.

Czystego nieba!

Edytowane przez Mc ślimack
  • Like 2
Napisano

Odpisałem Ci na AP ale powtórzę tutaj

SVbony zoom 3-8mm to bdb wybór za bdb kasę na US do dobsona I nie tylko , ale do dobsa szczególnie gdyż brak tu napędu.

W refraktorach /makach na montażu z napędem można pokusić się o krótkie orciaki, ale to już poza tematem.

 

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Napisano

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. Kiedyś za czasów gdy w telefonach były kiepskie aparaty miałem lustrzankę i zwykle obiektywy typu zoom były gorsze od stałych. Oczywiście były perełki za kupę $$$ ale ogólnie stały był lepszy dlatego tego zoom-a się bałem kupować ale chyba mnie przekonałeś. Choć i tak mam ochotę kupić coś jeszcze stałego w okolicach 4 mm. Ten zoom podobno nie jest za szeroki. Ktoś sprzedawał na forum i to był główny powód sprzedaży. 

Napisano

Dzisiaj doszedł okular SVbony zoom 3-8mm i mam mieszane odczucia.  Udało ki się dziś tylko chwilę popatrzeć w niebo i ciągle mi ktoś przeszkadzał.... Jak wspominałem mam też Svbony 6 mm 1,25" 66° (SKU: F9157A) pierwsze co zauważyłem to fakt ze zoom ustawiony na 6 mm jest ciemniejszy i ma znacznie mniejsze pole widzenia niż ten drugi. Poza tym mam wrażenie że gorzej przez niego widać detale np kraterów na księżycu czy pasów jowisza. Po przejściu na zoomie na 4 czy 3 mm. Obraz staje sie znacznie mniej ostry gdy obserwuje jowisza,  natomiast do obserwacji księżyca chyba bardziej pasuje tu okresnienie mniej kontrastowy.  Zakładam ze jeśli chodzi o jowisza problemem jest seeing.. 

Nie mam jeszcze żadnych filtrów (właśnie zamawiam), moze one poprawia kontrastowość księżyca... 

Puki co znacznie większą frajdę mam z Svbony 6 mm 1,25" 66° (SKU: F9157A) za 175 zl niz z zooma za 600zł i chyba wolałbym mieć dodatkowe trzy okulary np 5mm, 4mm i 3 mm typu tego Svbony niż tego zooma. 

Pogoda ma teraz sie popsuć wiec pewnie kolejne obserwacje za kilka dni, może potrzebuje wiecej czasu by docenić ten okular😅

 

Ps mam dość mocno zakurzone lustro i jest kilka może kilkanaście paproszków... generalnie podobno to nie wpływa znacząco na obraz i nie ma co myc lustra by nie zepsuć, widziałem nawet jak ktos na forum pisał ze ma lustro matowe i z plamami szorawane chyba CIFem, a mimo to obrazki miał przyzwoite 🙈 ale czy przy powiększeniach 400x. (1200/3mm=400) takie zanieczyszczenia nadal pozostają bez wpływu na obraz ? 

 

 

Napisano

Księżyc prawie w pełni i nisko nad horyzontem, Jowisz też już niestety nisko.

To nie najlepszy materiał na testy, poczekaj na spokojnie do następnego księżyca wyżej (druga połowa czerwca) 

Przykro mi ,że nie jesteś zadowolony, ale myślę ,że to tylko wrażenia na gorąco, gdyż ten okular powszechnie cieszy się dobrymi opiniami, sam go posiadam, nawet zakupiłem drugi do pary do bino na księżyc.

Pole musi być mniejsze więc tu żadnego zaskoczenia,to było wiadomo już przed zakupem.

Szkoda ,że tyle zapłaciłeś za ten okular, domyślam się że kupiłes w telskopy pl który drogi sobie liczy za produkty SVbony, na Ali express chodzą po 400 parę złotych jak dobrze poszukać.

  • Like 1

GSO 16" , SW Mak127 ,  Ts102F11,SVb sv406p, statywo szkliwo filtracja  no i binosy 2x54 , GPO 8x26,32 , Newcon 10x50 ,N.EX 12x50, RPO 20x80 

Spróbuję pomóc...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.