Skocz do zawartości

Pulse guide vs ST4


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli sterujesz montażem przez pilota SynScan bez EQMODa, to ta krzywa zapamiętana w pilocie będzie używana, ale z tego co pamiętam to dane i tak się stracą po wyłączeniu zasilania. Jeśli używasz EQMODa do sterowania montażem to jest tam VS-PEC. Raz nagrany może być używany dopóki sterujesz montażem tylko z EQMODa - możesz rozsprzęglać, ale nie możesz podpinać pilota i nim sterować. Jak podepniesz pilota to VS-PEC trzeba nagrać jeszcze raz, co jest banalne w sumie - w trakcie sesji i normalnego guidowania włączasz w EQMODzie nagrywanie VS-PEC i przy 4-5 cyklach po godzince masz nagraną krzywą. 

http://eq-mod.sourceforge.net/docs/eqmod_vs-pec.pdf

Czy to znaczy, że krzywa jest zapamiętywana w samym montażu??? Prędzej bym pomyślał, że jak podepnę pilot to krzywa zostanie wczytana z pilota i podobnie z komputerem - EQMOD zaci?gnie dane z komputera.

Ps. Dzięki a pdf'a zaraz poczytam

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W EQ6 czy HEQ5 krzywa PEC training jest z tego co pamiętam zapisywana w pilocie i ginie po wyłączeniu zasilania. Dopiero chyba w AZEQ6 może być na stałe zapamiętana w pilocie czy  montażu, bo jest tam indeks na ślimaku RA. Krzywa PEC zapisana w pilocie jest używana jak sterujesz montażem z pilota, albo przez pilota. EQMOD steruje montażem bezpośrednio i krzywej PEC z pilota nie łapie - pilot w ogóle nie bierze udziału w komunikacji EQMODa z montażem. Jak jest w przypadku AZEQ6 czy AZEQ5 tego nie wiem - może Jarek wiesz jak to u Ciebie jest z krzywą PPEC - czy EQMOD z niej korzysta?

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że krzywa PPEC jest zapisywana w pamięci kontrolera silników w AZEQ6 i to byłoby złote rozwiązanie.

Ale jedyna metoda wprowadzenia PPEC to ręczne jej utworzenie przy pomocy procedury uczenia z pilota.

Eqmod wiem, że korzysta ze swojej krzywej, którą zapisuje w pliku. Do PPEC podobno nie ma interfejsu z ASCOM. To samo dotyczy EQ8.

  • Like 2

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się do dyskusji z naiwnym pytaniem - czy ten PEC w EQMod coś realnie daje? Ktoś testował? Bo w teorii, to on zredukuje te powolne trendy, skoki o małej częstotliwości, a te najgorsze, szybkie zmiany i wahania i tak pozostawi dla guidingu. A z tymi pierwszymi guiding sobie nieźle radzi, a te drugie sprawiają mu problem. Ale jak jest w praktyce? Jolo, używasz tego faktycznie? Czujesz różnicę?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy sobie nagrałem tak dla ćwiczeń i sesja dalej leciała razem z VS-PEC. Korekty w RA były potem trochę rzadsze, ale na RMS nie przełożyło się to jakoś dramatycznie - było podobnie, może trochę lepiej, ale też ciężko powiedzieć czy to tylko zasługa PEC czy może warunki się polepszyły. Chyba raczej precyzja wykonania chińskich przekładni nie pozwala na sporo więcej. 

Natomiast na pewno VS-PEC działa, bo kiedyś pewnej nocy sobie zrobiłem sesję wizualną z pilotem SynScan i potem jak robiłem znowu foto to przez pół godziny zachodziłem w głowę dlaczego mi tak guide źle prowadzi. A okazało się że miałem nagrany wcześniej i uruchomiony VS-PEC, ale w czasie sesji z pilotem straciła się synchronizacja :) Wg mnie jest tak jak piszesz - błąd okresowy ślimaka jest tak czy siak niwelowany przez guide, a jedyne korzyści jakie możemy mieć, to:

  • przy długim okresie guidera, ale to tak 5s i więcej PEC może pomóc
  • bez guide jak focimy obiektywem, to na pewno

Ale to w odniesieniu do montaży klasy EQ6. W montażach z wyższej półki może to wyglądać i pewnie wygląda inaczej.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Wtrącę się do dyskusji z naiwnym pytaniem - czy ten PEC w EQMod coś realnie daje? Ktoś testował? Bo w teorii, to on zredukuje te powolne trendy, skoki o małej częstotliwości, a te najgorsze, szybkie zmiany i wahania i tak pozostawi dla guidingu. A z tymi pierwszymi guiding sobie nieźle radzi, a te drugie sprawiają mu problem. Ale jak jest w praktyce? Jolo, używasz tego faktycznie? Czujesz różnicę?

Czytam dokument dotyczący platformy EQMOD'a który podrzucił Łukasz i znalazłem tam chyba odpowiedź na Twoje pytanie (wychodzę z założenia że skoro tak piszą twórcy to pewnie tak jest i mam nadzieję że to nie tylko teoria ale doświadczenia praktyczne).

Cytat "...Where using VS-PEC and pulse-guiding together becomes advantageous is when using a mount that has a large periodic error (+/- 25 arc seconds) AND when guiding on a fainter star that requires 3 to 5 second  exposures. VS-PEC can correct for much of the error before it happens and in between autoguider exposures. This greatly improves the overall guiding performance compared to autoguiding alone...."

Czyli w skrócie efekty stosowania VS-PEC i pulse-guiding jednocześnie przynosi dobre rezultaty w sytuacji gdy mamy do czynienia z dużym błędem okresowym montażu (+/- 25 arcsec) i gaidujemy na słabej gwiazdce gdzie czas naświetlania kamery prowadzącej jest długi czyli ok 3-5 sekund. Z treści dokumentu wynika że w przeciwnym przypadku (krótkie naświetlania np 0.5 - 1 sec i relatywnie mały błąd PE) samo prowadzenie bez korekcji PEC jest wystarczające. Pytanie więc czy warto stosować VS-PEC zależy od indywidualnej sytuacji

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

W weekend miałem możliwość ponowienia testu autopec. Screen z tej próby wygląda tak:

EQMOD_autopec-fail.png

Wynik jest powtarzalny - w pewnym momencie pojawia się skok i krzywa końcowa autopec jest zła.

Tym razem pierwszy przebieg (widoczny jako zielona linia) wydaje mi się całkiem poprawny. W drugim przebiegu (czerwony) w pewnym momencie pojawił się ten skok. W poprzednich próbach błąd pojawiał się w np. dopiero trzecim przebiegu ślimaka.

Guiding w maksimie jak widać na screenie nie rejestruje takiego skoku. Nie mam pomysłu co mogłoby spowodować, że autopec wykrywa taki błąd. Zdjęcie zgrane z tego czasu ma ładne gwiazdki:

ic1396-0003_ha.png

 

Fragment z pliku pecapture z EQMOD, gdzie pojawia się ten efekt:
575.020 9377537 -3.8015
576.019 9377644 -3.8224
577.017 9377752 -3.9993
578.015 9377858 -3.8943
579.014 9377966 -4.0559
580.028 9378073 -3.8540
581.011 9378180 -4.1200
582.025 9378286 -3.7794
583.007 9378403 -5.4931
584.021 9378509 -5.1524
585.004 9378616 -5.4185
586.018 9378723 -5.2165
587.001 9378830 -5.4826
588.031 9380419 -207.3863
589.013 9380526 -207.6679
590.027 9380633 -207.4659
591.010 9380740 -207.7320
592.040 9380858 -208.8013
593.023 9380963 -208.7813
594.021 9381070 -208.8172
595.020 9381177 -208.8381
596.018 9381283 -208.7331
597.016 9381390 -208.7691
598.030 9381499 -208.8445
599.029 9381606 -208.8654
600.043 9381715 -208.9408
 

Ktoś widział, ktoś wie ? :)

 

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Nóżka chińskiej osy? :D

Porada Wessel'a, "kup ASA - będziesz miał austriacką linijkę...."

Bardzo śmieszne ... :D

 

Moja rada dla wszystkich analizujących logi prowadzenia i użycie PEC:

Domyślnie, dobra regulacja dla montażu  klasy EQ6  i zestawu focącego w skali powyżej 1 arc/sec  jest wystarczająca w wszystkich standardowych przypadkach (wykluczając definitywne buble mechaniki montażu).

Poza tym, jeśli nie masz w montażu enkoderów absolutnych, to używanie pec może wprowadzić dodatkowe błędy.

PEC bez enkoderów = strata czasu.

 

Co przyniesie zdecydowaną poprawę?  to lepsze ustawienie na GP :D

  • Like 2
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr_A napisał:

Domyślnie, dobra regulacja dla montażu  klasy EQ6  i zestawu focącego w skali powyżej 1 arc/sec  jest wystarczająca w wszystkich standardowych przypadkach (wykluczając definitywne buble mechaniki montażu).(...)

Podpisuję się pod tym rękami i nogami.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze krytykujesz Macieja a przecież nie każdy ma EQ6 ;)

Ja PEC stosuje od dawna a przymusił mnie do tego mój pierwszy montaż HEQ5.

Kiedy musimy stosować PEC - odpowiedz jest prosta - WTEDY KIEDY MIĘDZY KOREKTAMI GWIAZDKA UCIEKA NAM ZE STREFY Peak to Peak Maximum Allowable Error. 

A kiedy gwiazdka ucieka - wtedy gdy mamy zbyt duży błąd okresowy w stosunku do czasu między korektami (czas naświetlania gwiazdki do guide) - i guide "nie nadąża"

Czy PEC działa - oczywiście że tak - bo zasada jest prosta jak budowa cepa ! Czy PEC wyrównuje krzywą  błędu okresowego całkowicie - oczywiście nie !

Untitled.png

Pierwszy obrazek Gr1 przedstawia błąd periodyczny w pixelach guidera (qhy5 + szukacz ~ 6 arcsecs/pixel):
Obrazek Gr2 również przedstawia obrazek prowadzenia ale z włączonym PEC z EQMODA
Obrazek Gr3 przedstawia już wykres z guide + PEC - gwiazdka praktycznie nie wychodzi poza 0,5 pix
Obrazek Gr4 przedstawia to samo co obrazek wyżej ale jest już w arcsec

Testy robione na zacnym HEQ5 - którego nie zamienił bym na EQ6 gdybym był go w stanie wyważyć z nowym teleskopem bez przedłużania pręta ;)

P.S.

Temat długości naświetlania gwiazdki to temat na inną dyskusję !

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to musi być wirtualna nóżka w EQMOD ;)  Maksim nie widzi żadnego uskoku - na wykresie guidingu tego nie ma i gwiazdki na zdjęciu są ok.  

Ten skok jest tylko w EQMOD w nagrywaniu autopec. Rozumiem, że nikt się z tym nie spotkał.

Ja mam przypadek, o którym wspomniał Przemek - wykres błędu ślimaka jest miejscami na tyle duży (lepiej byłoby napisać stromy), że guiding wtedy nie nadąża i pomiędzy próbkami guidingu, przy skali 1,4", gwiazdki przeskakują na sąsiednie piksele na matrycy... efekt - rozmyty (delikatnie) obraz. Jeśli dobrze myślę, to PEC złagodziłby błąd ślimaka na tyle, żeby guiding nadążał i fotki wychodziłyby z mniejszym blurem.

Spróbuję zapytać na forum EQMOD.

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bujarek napisał:

Ja mam przypadek, o którym wspomniał Przemek - wykres błędu ślimaka jest miejscami na tyle duży (lepiej byłoby napisać stromy), że guiding wtedy nie nadąża i pomiędzy próbkami guidingu, przy skali 1,4", gwiazdki przeskakują na sąsiednie piksele na matrycy...

Albo jego pierwsza pochodna ma dużą wartość :)) A jaki masz czas cyklu guidera? W takiej sytuacji jak piszesz VSPEC powinien pomóc - taką krzywa jest zapisywana gdzieś w folderze EQMODa - weź ją do excela, wywal ten uskok, zapisz i będzie ładnie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wykres w EQMOD powstaje z pulsów które maxim wysyła do eqmoda - pulsy i ich długość odzwierciedlają kropki na wykresie guide - jeżeli nie masz gdzieś kropki poza skalą to znaczy ze nie było korekty i nie powinna się pokazać w eqmod. Może problem jest spowodowany tym że EQMOD z tego co na RODOS pokątnie usłyszałem nie wspiera natywnie ALTAZ i trzeba ręcznie definiować prędkość co ma pewnie wpływ na okres który musi być prawidłowo zdefiniowany do prawidłowego działania. Ja miałem problemy z małymi uskokami ale tylko wtedy gdy nagrywałem peca w czasie sesji z ditheringiem ;)

Teraz sobie przypomniałem że w moim starym HEQ5 miałem nie tyle problem z dużym błędem co z tym ze był bardzo stromy - tak jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, to aktualizacja informacji..

Najważniejsze: zagadka skoku w PEC eqmod została rozwiązana - winny jest firmware montażu, który błędnie raportuje takie skoki położenia silników krokowych (tzw. microsteps). Błąd pojawia się wówczas gdy włączone są encodery wbudowane w AZEQ6 (ten sam problem występuje również w EQ8).

Aby PEC w eqmod działał poprawnie należy wyłączyć encodery. W obecnej wersji eqmod nie potrafi wysłać odpowiedniej komendy do montażu (składnia tej komendy jest już znana). Trwają prace nad nową wersją, która wg założeń ma umożliwiać wysyłanie dowolnych poleceń, to tak na przyszłość. Obecnie pozostaje więc ręczne wyłączenie encoderów przy pomocy funkcji pilota. Uwaga: po ich wyłączeniu nie wolno wyłączyć montażu, trzeba odłączyć kabelek pilota i podłączyć eqmod. Po każdym restarcie montażu firmware włącza encodery ponownie. Sprawdzone w praktyce - po wyłączeniu encoderów PEC nagrywa się już bez problemu.

Przy okazji dowiedziałem się jak jest wykonane nagrywanie PEC w eqmod. Co ciekawe - wcale nie są brane pod uwagę korekty wysyłane przez guiding. Algorytm polega tylko na pobraniu z montażu informacji o bieżącym położeniu osi RA oraz obliczeniu błędu położenia względem oczekiwanej wartości. Założenie jest takie, że wszelkie wykryte różnice wynikają z błędu prowadzenia.

W moim przypadku autopec pozwolił na zmniejszenie RMS błędu prowadzenia z 0,6 do 0,3, czyli opłaciło się :)

  • Like 1

CFF105, TS APO80Q, ATIK490ex mono, AstroHub, jolofocuser, ATIK EFW2+OAG, LOP650CM, AZ EQ6, Nikon Action EX 10x50CF, Pentaflex R-80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)