Skocz do zawartości

Ile trwał by lot...


szdom1

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadłem ostatnio w gazecie na artykuł dotyczący misji Voyager 1 i Voyager 2. Nie do końca pasowało mi to co tam napisali. Poszperałem więc w necie i znalazłem podobny artykuł.

 

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wielka_podroz_kosmicznych_siostr_trwa_juz_30_lat_40296.html

 

Pozwolę sobie zacytować fragment, o który mi chodzi:

 

Obecnie Voyager 1 jest najdalej położonym obiektem skonstruowanym przez człowieka, znajduje się w odległości około 15,5 miliarda kilometrów od Słońca. Oddalając się od niego z prędkością 17,118 km/s, czyli 61.624 km/h w kierunku gwiazdy AC+793888 w konstelacji Żyrafy, którą minie za około 40 tys. lat.
 

No właśnie. Z tego co kiedyś przeliczałem podróż Voyagerem 1 z tą prędkością (około 61.500 km/h) do najbliższej gwiazdy (Proxima Centauri 4,22 lata świetlne) zajęła by prawie 77000 lat! A tu piszą, że 40000 lat do gwiazdy oddalonej o 17,5 lat świetlnych.
 
Gdyby był to jedyny artykuł zawierający takie dane uznał bym, że się pomylili ale z racji tego, że na dane takie wpadłem w dwóch niezależnych źródłach zastanawiam czy może to ja czegoś nie rozumiem...
 
 
  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wyjaśnienie:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gliese_445

O w mordę. Tego nie brałem pod uwagę. I zagadka się rozwiązała. :D 

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 

pzdr.

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na portalu JPL znalazłem stronę z bijącym licznikiem odległości do Voyager'ów:

http://voyager.jpl.nasa.gov/where/index.html

 

Dzisiaj Voyager 1 jest w odległości 19.7 miliarda km od nas = 18h 14m 25s świetlnych,

natomiast Voyager2 - 16.1 miliarda km od nas = 14h 57m 1s świetlnych.

Na tej stronie trochę myląco jest podana odległość w godzinach/minutach/sekundach świetlnych, ponieważ jest to czas na drogę światła tam i z powrotem.

post-645-0-61762900-1438200899.jpg

 

 

:)

Odległość w kilometrach zmienia się jak oszalała, ale w godzinach/minutach/sekundach świetlnych ani drgnie ...

Sondy lecą z prędkościami odpowiednio 17 i 15km/s. 

Odległość do sond powiększa się o 1 sekundę świetlną mniej więcej co 5 godzin.

  • Like 2

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)