Skocz do zawartości

Czy to dobry wybór?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, interesuję się astronomią od czasów zanim zacząłem czytać :), to moja bajka i jako że są wakacje zarobiłem trochę kaski u ojca, postanowiłem kupić teleskop do obserwacji głównie DS i astrofotografii, po przeczytaniu wielu poradników co do wyboru myślę że znalazłem to czego szukam. Proszę o opinię na temat zestawu który dobrałem. Mimo że to będzie mój pierwszy teleskop postanowiłem nie zaczynać od czegoś mniejszego gdyż jest to po prostu moja pasja i wiem że będę szedł w tym kierunku. Oto mój wybór: 

Tuba: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/tuba-optyczna-sky-watcher-synta-bkp3001500-otaw-newton-dual-speed,d1404.html
Statyw: http://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-neq6-pro-synscan,d795.html

 

nie szukam oszczędności, stąd dość drogi set jak na początek, do astrofotografii mam lustrzankę, później przerzucę się na kamerkę, pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać troszkę informacji, czasu na zabawę z teleskopem mam multum, mieszkam na wsi, 80km od dużego miasta, niebo ciemne jak przyszłość naszego kraju, także warunki pozwolą mi wykorzystać potencjał sprzętu ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o montaż to niewątpliwie w swojej klasie montaż najlepszy, choć zapewne orientujesz się w możliwościach poprawy jego parametrów.

Tuba pozwoli Ci na tym montażu na obserwacje wizualne i astrofotografię planetarną.

Co do astrofotografii DS to możesz mieć spore problemy z prowadzeniem takiej ogniskowej na tym montażu przy długich ujęciach. Zresztą sama korekcja pola - bo Twój zestaw wymaga korekcji błędow optycznych Newtona- w zależności od zastosowanego detektora ( też nie piszesz jakiego) sprawi pewne trudności. Lustro F5 musiałoby być naprawdę wysokiej jakosci. Tu zresztą musi wypowiedzieć się jakiś posiadacz tej tubki żeby taka opinia była całkowicie wiarygodna.

Reasumując - chyba niezły zestaw do obserwacji wizualnych i do DS włącznie - bo jasny ( F5). Astofotografia w mojej opinii ograniczona do obiektów US, gromad gwiezdnych na krótkich czasach, jasnych  mgławic planetarnych.

No ale to wszystko sporo zależy od pozostałych elementów wyposażenia - okularów do wizuala oraz korektora, detektora i guidera do astrofoto.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... jako że są wakacje zarobiłem trochę kaski u ojca, postanowiłem kupić teleskop do obserwacji głównie DS i astrofotografii, po przeczytaniu wielu poradników co do wyboru myślę że znalazłem to czego szukam. Proszę o opinię na temat zestawu który dobrałem. Mimo że to będzie mój pierwszy teleskop postanowiłem nie zaczynać od czegoś mniejszego gdyż jest to po prostu moja pasja i wiem że będę szedł w tym kierunku. Oto mój wybór: 

Tuba:

Statyw:

Witam na FA :)

Mimo deklaracji, że przeczytałeś wiele poradników Twój wybór nie jest trafionym :(

Do obserwacji ten duży Newton na montażu (nie statywie jak to ująłeś) paralaktycznym nie będzie komfortowym teleskopem do obserwacji. Do astrofotografii również będzie bardzo ciężko. Ewentualnie do avikowania planet ta apertura i ogniskowa po nabyciu odpowiedniej wprawy może posłużyć.

No i jak czytałeś sam teleskop, montaż i lustrzanka do astrofotografii US i DSO nie wystarczą...

Do US potrzebna jest kamerka do avikowania, natomiast do DSO - guiding, czyli dodatkowa kamerka i ,,teleskopik" - w wypadku wybranej przez Ciebie armaty z ogniskowa minimum 500 mm.

Oczywiście laptopik + kabelki, złączki itp.

Proponuję jednak przeczytać te poradniki z pierwszej strony http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Przejrzeć temat - Pojedyncze ujęcia http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2942-pojedyncze-ujecia/

Tam zobaczysz (w opisach) jakim sprzętem, jakie obiekty są fotografowane.

To chyba na razie tyle....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zarobiłeś tyle kasy przez pół wakacji, to na ich koniec będziesz mógł kupić całkiem fajny zestaw. Koledzy wyżej dobrze radzą. Od siebie dodam że foto DS możesz zacząć od focenia obiektywem. Wiele obiektów pięknie prezentuje się w mniejszej skali. A dużo łatwiej będzie Ci wystartować i uzyskać pierwsze efekty. Wystarczy dobre ustawienie montażu na biegun, wycelowanie w obiekt i można focić. A potem nauka obróbki. 

A na kolejny sprzęt w tym czasie można spokojnie odkładać i jak najwięcej czytać i się uczyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofotografii DS może lepiej jednak refraktor, np ten:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4639_TS-APO65Q---65mm-f-6-5-Quadruplet-Astrograph---D-44mm-Feld.html

Krótka ogniskowa, przy dobrym ustawieniu montażu na biegun pozwoli na fotografowanie bez guidingu przy krótszych ekspozycjach. Sam używam tej tuby na takim samym montażu, dlatego mogę ją polecić.

Z czasem dołożysz guider ( u mnie śmiga z OAG), kamerkę guidującą, i kamerę do astrofoto. Jednak to dodatkowe wydatki, ale powalczysz również z samą tubą na montażu. 

Ten wielki Newton zalezie ci za skórę i tylko zniechęci - takie ja mam zdanie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak masz tyle kasy (około 10 tyś) to najlepiej będzie jak część z tego nie małego budżetu przeznaczysz na zlot. Pojedź na taki zlot, zobacz co i jak wygląda, porozmawiaj z ludźmi. Po za tym duuuużżżżżooo czytaj o tym wszystkim.

Moim zdaniem przy takiej kasie warto dobrze zapoznać się z tematem i przemyśleć co się chce robić.

 

Wiesz jak wyglądają DS-y ? Z tego co piszesz wychodzi na to, że za mało czytałeś. Łączenie wizuala z astrofoto to nie najlepszy pomysł. Lepiej było by kupić np. SW flex 12" a do tego jakiś EQ5 (lub podobne), mały refraktor (ED80 ? ) i całą resztę do foto.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki ;), to że czytam dużo nie znaczy że wiele z tego rozumiem :), odkładam zatem zakup do końca wakacji, a w tym czasie wałkuję teorię, wielkie dzięki za rady!

 

Witam na FA :)

Mimo deklaracji, że przeczytałeś wiele poradników Twój wybór nie jest trafionym :(

Do obserwacji ten duży Newton na montażu (nie statywie jak to ująłeś) paralaktycznym nie będzie komfortowym teleskopem do obserwacji. Do astrofotografii również będzie bardzo ciężko. Ewentualnie do avikowania planet ta apertura i ogniskowa po nabyciu odpowiedniej wprawy może posłużyć.

No i jak czytałeś sam teleskop, montaż i lustrzanka do astrofotografii US i DSO nie wystarczą...

Do US potrzebna jest kamerka do avikowania, natomiast do DSO - guiding, czyli dodatkowa kamerka i ,,teleskopik" - w wypadku wybranej przez Ciebie armaty z ogniskowa minimum 500 mm.

Oczywiście laptopik + kabelki, złączki itp.

Proponuję jednak przeczytać te poradniki z pierwszej strony http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Przejrzeć temat - Pojedyncze ujęcia http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2942-pojedyncze-ujecia/

Tam zobaczysz (w opisach) jakim sprzętem, jakie obiekty są fotografowane.

To chyba na razie tyle....

ooo nie znalazłem tego, baaardzo wielkie dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)