Skocz do zawartości

Kometa C/2013 US10 (Catalina)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące później...

Wejdzie w pole C3?

Niestety nie. Braknie mniej niż 1 stopień :).

 

Od kilku tygodni jej jasność stoi niemal w miejscu na poziomie 6.5 - 7.0 mag. W dużej części spowodowane jest to tym, że oddala się ona od Ziemi, jednak po części na pewno musiał też nastąpić jakiś spadek jej aktywności (czego można się zresztą było spodziewać).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj ok. 17:30 UT kometa C/2013 US10 znajdzie się w peryhelium. W związku z położeniem bardzo blisko Słońca, nie jest jeszcze możliwa do zaobserwowania, jednak za ok. 2 tyg. powinny pojawić się już pierwsze raporty z Polski. Zachęcam do obserwacji tej komety. Krótka zapowiedź, poprzedzająca pojawienie się obiektu na naszym niebie, znajduje się na stronie SOK - TUTAJ.

Na stronie Sekcji opublikowaliśmy także mapki pozycyjne i efemerydy dla Komety Catalina. Do pobrania TUTAJ.

Zachęcam do czynnego udziału w akcji obserwacyjnej SOK PTMA :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 8

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są już pierwsze zdjęcia komety wykonane po koniunkcji ze Słońcem. Zrobił je Ajay Talwar z Himalajów:

 

Pierwsze z okolic północy 18/19 listopada naszego czasu:

 

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Ajay-Talwar-Catalina-Edit2_7977-ann-circle_1447946316.jpg

 

 

Drugie z okolic północy 19/20 listopada naszego czasu (czyli sprzed niecałych 20 godzin):

 

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Ajay-Talwar-2015-11-20-Comet-Catalina_8994-Ajay-Talwar_1447982172.jpg&PHPSESSID=s363flmeu5u326l166o6absh93

 

Wygląda na to, że kometa ma jasność bliską 6mag, czyli z grubsza tyle, ile można się było spodziewać.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to od mniej więcej 10 grudnia będzie ją można sensownie wyłapywać z objęć Panny od około 05.00 do świtu :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie szefa poprosić o pierwszą zmianę w pracy:) , a tak przy okazji, rok temu stworzyłem bazękomet pod względem jasności. Baza zawiera listę 180 najjaśniejszych komet do 10 mag i aktualizuję ją w excelu co jakiś czas. W tej chwili mam w swoim spisie 187 komet, a C/2013 US10 Catalina zajmuje już #68 miejsce :)

  • Like 1

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Yeety napisał:

Trzeba będzie szefa poprosić o pierwszą zmianę w pracy:) , a tak przy okazji, rok temu stworzyłem bazękomet pod względem jasności. Baza zawiera listę 180 najjaśniejszych komet do 10 mag i aktualizuję ją w excelu co jakiś czas. W tej chwili mam w swoim spisie 187 komet, a C/2013 US10 Catalina zajmuje już #68 miejsce :)

 

A skąd bierzesz dane do tej bazy? Masz w niej sporo błędów, pomijając już to, że w większości przypadków ciężko określić maksymalną jasność z dokładnością do 0.1 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Yeety napisał:

To całkiem dobre źródło, tyle że na pewno nie ma tam wszystkich obserwacji, zwłaszcza jeśli chodzi o lata wcześniejsze niż około 1995.

Co do tych błędów to:

1. Jeśli chodzi o pierwszą połowę XX wieku, to brakuje Ci wielu nawet bardzo jasnych komet, nie mówiąc już o takich o jasności rzędu 6 - 10 mag. W ciągu ostatnich kilkunastu lat widziałem ponad 70 komet jaśniejszych od 10 mag, a oczywiście nie widziałem wszystkich. Średnio na rok trafia się 5-6 takich komet, a to oznacza, że od początku XX wieku było ich ponad 500 (Twoja lista zawiera mniej niż 200 z nich). Dla przykładu brakuje komet:

C/1901 G1 - w maksimum jasności, w kwietniu 1901 była obserwowana 25 cm teleskopem w dzień, musiała więc być znacznie jaśniejsza od 0 mag

C/1910 A1 - tzw. "Wielka Styczniowa", w maksimum blasku, w styczniu 1910 była obserwowana gołym okiem w dzień i była na pewno jaśniejsza od -5 mag.

C/1947 X1 - przez krótki czas w grudniu była bardzo jasna (jaśniejsza od 0 mag) i posiadała długi warkocz.

a z nowszych np.

C/1998 J1 (SOHO) - w maju 1998 widoczna gołym okiem jako obiekt około 3-4 mag, wcześniej, blisko Słońca miała około 0 mag

C/2000 W1 (Utsunomiya-Jones) - w grudniu 2000 osiągnęła jasność około 6 mag

 

2. Masz dużo "duplikatów". Tak na pierwszy rzut oka (podaję numery powtarzających się komet):

10 == 16

12 == 15

20 == 25

53 == 55

84 == 128

 

3. Nie ma komety 98P/Machholz (pozycja 89). Jest 96P/Machholz (pozycja 49) i to właśnie ta kometa miała w kwietniu 2007 jasność około 7.5 mag.

4. Kometa C/2002 F1 (Utsunomiya) jest wpisana błędnie jako C/2002 E1 (Utsunomiya) (pozycja 31)

5. Kometa 177P/Barnard jest wpisana błędnie jako 177P Bernard (pozycja 100)

6. Jeśli chodzi o jasności, to tu jest chyba jeszcze więcej "problemów". Te, które są najbardziej oczywiste, to:

  - kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak (pozycja 96) wybuchła i osiągnęła jasność około 4 mag

  - kometa C/2000 WM1 (pozycja 53 i 55) w maksimum blasku na przełomie stycznia i lutego 2002 osiągnęła jasność około 2 mag

  - kometa 1P/Halley (pozycja 19) w 1910 roku była jaśniejsza od 0 mag

  - C/2011 L4 (PANSTARRS) w maksimum blasku miała raczej około 0-1 mag, a nie -1 mag. Co prawda, jeden z obserwatorów ocenił jej jasność na -1 mag, ale można mieć spore wątpliwości co do tej oceny (drugi obserwator oceniał ją wtedy na około 0 mag, a inni na 1.0 - 1.5 mag). Obserwacje te były wykonane w fatalnych warunkach (na bardzo jasnym niebie i tuż nad horyzontem), przez co były obarczone sporą niepewnością.

A tych błędów jest niestety znacznie, znacznie więcej :(

 

Jeśli chcesz mieć porządną listę najjaśniejszych komet XX i XXI wieku, to przed Tobą olbrzymia robota, nieporównywalna z tym, co do tej pory udało Ci się zrobić...

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiedziałem, że aż tyle błędów się znajdzie. Rzeczywiście będę musiał sporo jeszcze przy niej popracować, poszukać komet o których nie miałem pojęcia i każdą z osobna jeszcze raz wygooglać. Dzięki pguzik za te cenne wskazówki :)

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lenić się z nad Niemiec już widać ;)

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=120229

Martin Elsaesser on November 24, 2015 @ Munich, Germany

Martin-Elsaesser-catalina_2015-11-24_8x20s_300mm_1448358666.jpg

C/2013 US10 (Catalina) ? mapy i efemerydy

Położenie na jutro na 6 rano.

 

2015-11-24_204657.png

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostając przy wątku fotografii, zapraszam wszystkich do przesyłania swoich zdjęć do Sekcji Obserwatorów Komet PTMA.  Każdy fotograf będzie miał tym samym swój wkład w tworzenie jedynego w Polsce archiwum fotografii komet. Na razie zdjęcia (nie tylko Komety Catalina!) można wysyłać drogą mailową do mnie ( [email protected] ), ale mam nadzieję, że wkrótce uda się uruchomić panel do wgrywania ich bezpośrednio na stronę SOK. Warto dołączyć do nich opis z podstawowymi informacjami na temat czasu i miejsca obserwacji oraz danymi technicznymi użytego sprzętu. Wspomniane zdjęcia z Astromaniaka już są w naszej bazie - zapraszam TUTAJ.

Jak już wspomniał Alien, każde zdjęcie komety jest bardzo cenną dokumentacją. Zbiór większej ilości fotografii zrobionych w pewnym okresie czasu daje nam możliwość prześledzenia ewolucji danego obiektu i jest bardzo dobrym uzupełnieniem danych z obserwacji wizualnych(!)

Przypominam także o dostępnych mapkach pozycyjnych i efemerydach dla widocznych komet - znajdziecie je w TYM miejscu.

Raporty z obserwacji wizualnych wysyłamy natomiast za pośrednictwem formularza na stronie COK - TUTAJ.

 

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poszedłem spać po godzinie 23 wczorajszej zachmurzonej nocy. Obudziłem się nagle, patrzę na telefon - godzina 3.55. Poszedłem do łazienki a wychodząc tradycyjnie zajrzałem przez okno. Pogoda :shock: Włączam Stellarium i patrzę, gdzie i kiedy będzie kometa - po godzinie 5, bisko Wenus. Nastawiłem dla pewności 5 budzików co 1 min i poszedłem spać. I znów nagle się budzę. Ubieram się, lornetka w rękę i wychodzę. Patrzę chwile na lewo od Jutrzenki i jest ! :P Bardzo nie pozorna, gwiazdopodobna. Dla pewności wracam do domu i odpalam internet i program CdC. Zgadza się ! To Ona ! :P Wychodzę jeszcze raz, stoję przez kolejne 12 min (byłem tylko w bluzie) i podziwiam ją. Patrzę też na M35, 36,37,38 i ich okolice, od kilkunastu dni miałem wielką chęć popatrzeć na niebo. Warunki były słabe, gromady blade jak i sama kometa. Myślę, że ma około 6 mag. Na razie przy Księżycu, słabej pogodzie i niskim położeniu nie będzie atrakcyjna wizualnie. Ale ma Ją !!
5. 45 - widać jak wschodni kierunek zaczyna jaśnieć od Słońca. Idę spać ..

Życzę innym pogody by mogli zobaczyć ta kometę !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik przypiął ten temat

Złapana z centrum Pruszcza!
Wisi toto jakieś 10-15° nad horyzontem, blade, nie dające się oswoić od razu, ale po chwili cierpliwego zerkania okazuje się całkiem spora.
Niestety, chwilowo nie wyruszę pod ciemniejsze niebo w poszukiwaniu warkocza, ale radocha i tak jest :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesne wstawanie do szkoły ma czasem i dobre strony. :5640dc6ec0764_04Wink: W poniedziałek obudziłem się jeszcze przed budzikiem (coś przed 5), popatrzyłem przez okno, a tam bezchmurne niebo. Zorientowałem się tylko gdzie mniej więcej kometa ma się znajdować, szybko się ubrałem i wyszedłem przed dom. Poszukiwania nie trwały długo. Już po chwili moim oczom ukazał się niepozorny, szary, lekko owalny obiekt. :5640dc6e20115_02Laugh: Patrzyłem na nią przez kilkanaście minut, jednak w końcu musiałem się już zbierać.

  • Like 2

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Szczecinie kometa pod czymś, niby gołym okiem nic nie widać, ale musi coś wysoko wisieć. Montaż nawet na polarną nie ustawiony. EOS 600 + RC 8", ISO 3200, 13 sek. W okularze rozmyta plama. Na kilkanaście fotek pewnie znajdę lepszą, tylko po co szukać? Trzeba poczekać na poprawę warunków, bo złapałem na już jaśniejącym niebie.

56691835a2c35_Catalina10.XII.thumb.jpg.2

  • Like 7

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sferoida napisał:

No to na dzień dobry z godz. 5-6:

W Słupsku niziutko, oj niziutko. Tylko L 3x7min

Miłego dnia

Jak samolot ;) - dwa warkoczyki... A czym i przez co Radosławie ją pozyskałeś ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)