Skocz do zawartości

Kometa C/2013 US10 (Catalina)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Kurtka na wacie.. Trzy warkocze widać, a mnie dzisiaj o 06 deszcz przywitał :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, przebiłeś wszystko :) :) :)

Ja dziś zmusiłem się do wstania o 4.30 i z Nikonem 10x50 i zrobionym naprędce teleskopikiem (Sonnar 180mm + okular 7mm). Wybrałem się na skraj miasta. Na początku Wenus spowita była mgiełką ale Catalina była trochę wyżej, koło Syrmy. Jak wzrok przyzwyczaił się do zmroku, wreszcie osobiście doświadczyłem spotkania z "panią" Cataliną :) :) :)
I właśnie wtedy pomyślałem, że z bliska zobaczę jak Jolo zrobi extra zdjęcie :) :) :)

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie jestem fotografem komet  - brak umiejętności :wink2:, ale zdjęcie Łukasza uzmysławia mi różnicę, pomiędzy fotografią długo czasową a obserwacją wizualną. Dzisiaj rano miałem pierwszą okazję do obserwacji Catalinki z balkonu mieszkania poprzez SM 15x70. Kometa "wyhaczona" bez najmniejszego problemu, jako rozmyta niewielka plamka . Ewidentnie może kojarzyć się z jakąś gromadą kulistą. Przy dłuższym wpatrywaniu zauważałem bardzo delikatny - na granicy percepcji - ślad pojedynczego warkocza. Nic więcej. Jednak zdjęcie robi zasadniczą różnicę. Mimo to, iż widok przez lornetę nie spowodował u mnie wyświechtanego opadu szczęki, jestem niezmiernie kontent z samej możliwości podziwianie jakiejś zagubionej w przestrzeni skałki, która błądząc poprzez czas i przestrzeń w pewnym momencie daje nam namacalny dowód że jest. Warto też zdać sobie sprawę, że jest się w niewielkim gronie osób, które to śledzą i że jest to dla nich ważne. Ot taka piątkowa refleksja.

Gdyby ktoś nie widział Catalinka z APODA ( taka trochę lepsza? wersja zdjęcia Łukasza)

http://apod.nasa.gov/apod/ap151207.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano również zobaczyłem pierwszy raz tę Kometę. Obserwowałem ją dobre pół godziny po wcześniejszej adaptacji, minimum podobnej czasowo. Przeważnie patrzyłem teleskopem 12" i z upływem czasu robiło się coraz ciekawiej.
Początkowo miałem wrażenie, że widać zalążek warkocza skierowany w stronę dwóch pobliskich gwiazd ponad 8 magowych. Z upływem czasu w tamtą stronę zaczęło rozrastać się grubsze pojaśnienie skierowane bardziej na gwiazdkę 11.35mag., leżącą nieopodal pary dwóch wspomnianych gwiazd ale nieco bliżej i bardziej w prawo (widok w okularze). Po przeciwnej stronie komety, zerkaniem, miałem ciągle wrażenie małej wypustki świetlnej. Pamiętałem wtedy ze zdjęć, że oba warkocze są do siebie jakby symetrycznie ułożone ale nie miałem pojęcia w którą stronę miałbym ich szukać. Wracając do wyrazniejszej poświaty, pod koniec obserwacji kończyła się ona gdzieś na wspomnianej gwiazdce 11.35mag. ale grubość pojaśnienia nie kończyła się jakby idealnie w tym samym miejscu. Pojaśnienie także było wyrazniej odcięte od strony wspomnianej gwiazdki.
Obserwowałem ją w szczególnie w 60- krotnym powiększeniu ale także i w 107 razy. Na chwilę również podkręciłem do 319 razy. Podczas obserwacji często potrącałem lekko tubę, przesuwałem ją w prawo i lewo i robiłem różne, inne zawijasy.
W okolicy komety widać było gołym okiem bez większego wysiłku gwiazdę 5.10mag. Niestety tamten obszar obarczony jest już trochę łuną od Włodawy.

Dopiero teraz dzięki zdjęciu Jolo, upewniłem się co do moich obserwacji.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec wcześniejszych, jakże wspaniałych zdjęć mam wątpliwości czy pochwalić się swoim ale ... co mi tam :) Wiem, że to jest totalna amatorszczyzna - Kometa C2013 US10 (Catalina) Zdjęcie wykonano 12-12-2015 ok. godz 6:00 aparatem Canon EOS450D, obiektywem Pentacon 135/2.8 ISO1600 exp 1,5s ze statywu fotograficznego. Jest to stack 45 zdjęć wykonany programem DeepStarStacker, dalsza obróbka została wykonana programem Fitswork.

kometa2_cropp2_2.thumb.jpg.3a342490bd14d

  • Like 9

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że pogoda pozwoli złapać parę fotonów. Napaliłem się na wasze fotki s sam również chcę spróbować.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upolowałem dziś Catalinę nad ranem przez okno i chmury wysokie lornetką 10x70. Widać było duże i wyraźne pojaśnienie także pod ciemnym niebem pewnie piękny byłby widok. O 5:00 była już dość wysoko nad horyzontem żeby przeprowadzić sensowne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyszedłem dzisiaj o 5:30 a aparatem bo mi przez okno gwiazdy zamajaczyły ale jak już byłem na zew. okazało się,  że od dołu mgła a dalej gdzieś wysoko chmury wisiały - widać było jedynie jaśniejsze gwiazdy dość że na kilkadziesiąt fotek jedynie na kilku "coś" się załapało i to przy duuużej dozie wyobraźni ..

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poprzedniej nocy po raz kolejny wybrałem się na obserwacje na południe, tym razem do Wilczyc między Mszaną Dolną a Limanową.

Po zachodzie Księżyca warunki były wyśmienite, jedynie wiatr wiał mocno. Na szczęście znalazłem łąkę pod lasem, na której nie wiało ani trochę, tyle że część tuż za wjazdem okazała się być podmokła i niewiele brakło abym przymusowo pozostał tam do wschodu Słońca.

Już kiedy rozłożyłem sprzęt, czyli około 3:00, kometę było widać bez trudu w lornetce 10x50. Później, kiedy wzniosła się wyżej, było ją widać (choć dość słabo i tylko zerkaniem) także gołym okiem. W lornetce prezentowała się świetnie - widać było dwa subtelne warkocze. Prosty gazowy ciągnął się na co najmniej 2 stopnie, przy czym pierwsze pół stopnia było widoczne bez trudu, a reszta słabo zerkaniem. Warkocz pyłowy był subtelniejszy od najjaśniejszej części gazowego, ale także go było widać, do odległości około 0.5 stopnia od jądra.

W 33 cm teleskopie kometa wyglądała jeszcze lepiej. W powiększeniu 67x warkocz gazowy nie mieścił się w polu widzenia. Pierwsze 20' - 25' warkocza było bardzo wąskie (2'-3'), proste i widoczne natychmiast (choć jasność warkocza malała wraz z oddalaniem się od głowy), skierowanie w PA 295 stopni. Dalej zaczynało się zgrubienie, długie na jakieś 10' i szerokie na około 5', które wydawało się nieznacznie jaśniejsze niż bezpośrednio poprzedzająca je część warkocza. Dalej warkocz było już bardzo słaby, jednak ciągnął się jeszcze przez ponad pół stopnia.

Głowa w okolicy PA 230 stopni była wyraźnie rozciągnięta i w tym miejscu swój początek brał dość szeroki i słaby warkocz pyłowy, który ciągnął się z grubsza  w PA ~150 stopni.

Jasność komety oceniłem gołym okiem na 6.0 mag (średnicę głowy na 10'), a lornetką na 6.2 mag (średnicę głowy na 8').

Na ciemnym niebie (SQM pokazywał 21.2, gołym okiem w okolicy komety widziałem gwiazdy o jasności 6.8 mag, a z trudem dałoby się pewnie wyzerkać i nieco słabsze) kometa C/2013 US10 (Catalina) jest naprawdę ładnym obiektem zarówno w lornetce jak i w teleskopie.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyjątkowo niesprzyjającym wietrze :) no i trochę późno bo po 6 ale coś tam udało się uwiecznić.

120/600 EQ5 Canon 400d ISO3200 40 sek.

_MG_1057.JPG

  • Like 5

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wigilijna Kometa niestety nie wyszła za ciekawie. Zapewne z racji tego, że przeszkadzały chmurzyska, mgła i Księżyc.

W styczniu spróbuję jeszcze raz.

Póki co...

56804c94364ea_5cropFINAMayJPG.thumb.jpg.   56804d38e80dc_5cropFINAMayHSVGJPG.thumb.

 

Canon 450D Mod.

SW 150/750

38x120s ISO800

 

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje - noworoczne polowanie - nawet po spożyciu z przytępionym wzrokiem będzie łatwo zlokalizować :5640dc6e20115_02Laugh:

568053b1eb044_Nowyrok.thumb.jpg.beedf790

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szdom1 napisał:

No tak ale nadal ten Księżyc!

Z każdym dniem ,,mniejszy" ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj około 5 nad ranem udało mi się wypatrzeć kometę lornetką 15x70. Krótka obserwacja, praktycznie polegająca na wychyleniu się przez okno i odnalezieniu Cataliny. Łatwo było ją zlokalizować w dolnej części gwiazdozbioru Wolarza. Głowa komety wyraźnie widoczna. Niestety tuż po odnalezieniu komety, bardzo szybko od zachodu napłynęły chmury, tak że nie dało się nacieszyć oczu jej widokiem.

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza kometa :) Noc 5 stycznia -20 oC, trochę szadźi i dymu w powietrzu. SW 200/1000+nikon D5300, 21x30s, ISO 1600. Obróbki dopiero się uczę :)

C2013 US10 Catalina.jpg

  • Like 9

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)