Skocz do zawartości

Kometa C/2013 US10 (Catalina)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, MaPa napisał:

Myślę, że dobrego ciasta już z tej catalinowej mąki nie będzie. Niestety słabnie gatunkowo... ale widać jeszcze spoko w lornetce.

Szkoda, nie miałem okazji jej uwiecznić, pogoda nie zachwyca, więc pozostaje niesmak...

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2016 at 16:14, MaPa napisał:

Myślę, że dobrego ciasta już z tej catalinowej mąki nie będzie. Niestety słabnie gatunkowo... ale widać jeszcze spoko w lornetce.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Tutaj wrzucam jeszcze Twój drugi post, który chciałem skomentować wczoraj, ale zrobię to już w jednym miejscu:

19 godzin temu, MaPa napisał:

Kometa traci na walorach artystycznych. Po prostu słabnie.

Eksperymentalnie dałem bin 2 w L - 4 klatki.

 

c2013us10_20160109_bin2_L_inv.thumb.jpg.

 

 

Zgodnie z najnowszymi raportami z obserwacji C/2013 US10, kometa ciągle jaśnieje i związane jest to z jej zbliżaniem się do Ziemi (największe zbliżenie już niebawem - w niedzielę 17 stycznia). Obecnie jej jasność to ok. 6.2 mag (wg obserwatorów COBS). Od jakiegoś czasu popadam w lekkie zakłopotanie, patrząc na obserwacje SOK PTMA, które już od dobrych 2-3 tygodni sugerują jasność zdecydowanie bliżej 7 niż 6 wielkości gwiazdowej. Nasze wyniki zauważalnie odstają od tego, co obserwatorzy z całego świata publikują w COBS i nie potrafię znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Sam w nocy 30-31 grudnia oceniłem jasność komety w dwóch lornetkach na 7.5 mag i 7.3 mag, ale mając do dyspozycji znacznie szerszą bazę raportów, można stwierdzić, że wynik ten jest zaniżony.

Poniżej przedstawiam krzywą blasku Komety Catalina od początku grudnia wygenerowaną na podstawie danych Comet Observation Database:

catcobs.jpg.7b78d66abd3181e6bf0df1b0a856

Jak widać, różnica w jasności komety na przestrzeni półtorej miesiąca jest nieznaczna. Najprawdopodobniej jesteśmy właśnie w okresie maksimum jasności C/2013 US10 i zgodnie z prognozami, dopiero w okolicach lutego rozpocznie się stopniowy spadek.

Słabsze walory artystyczne? Zależy co przez to rozumiesz, ale koma ciągle kątowo rośnie (kolejny skutek zbliżania się do Ziemi), a warkocz jest nadal widoczny wizualnie, również z terenów Polski.

Wnioskuję, że mówiąc o "słabszej" komecie, porównujesz jej obecny wygląd ze stanem z końca grudnia, kiedy wykonałeś fotografię z sąsiedniego wątku? To tylko takie wrażenie - wówczas pomimo świecącego Księżyca, mieliśmy kilka suchych i mroźnych nocy i jeśli znaczne mrozy nie powrócą, z pewnością trudno o powtórkę takich warunków. A na pewno nie początkiem stycznia, kiedy jedyne obserwacyjne noce to tak naprawdę pogoń za większymi lub mniejszymi dziurami w chmurach. Stawiam, że "coś wisiało w powietrzu" kiedy wykonywałeś tę obserwację i stąd taka ocena sytuacji.

Dlatego nie ma podstaw, by rezygnować z fotografowania komety, tym bardziej, że warunki w Polsce stale się poprawiają, wraz z wędrówką C/2013 US10 coraz wyżej ponad horyzont. Już niedługo nie będzie trzeba wstawać tak wcześnie (albo nie spać do tak późna :5640dc6e20115_02Laugh:). Cała gra toczy się o dobrą pogodę...

Przypominam również o możliwości przysyłania swoich zdjęć komet do Sekcji Obserwatorów Komet PTMA - TUTAJ. Tworzymy największe w Polsce archiwum fotografii komet! :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja absolutnie nie chcę nikogo zniechęcać. Po prostu mam astrofotograficzne spojrzenie na kometę a to powoduje że w moich oczach największym atutem jest długi i piękny warkocz - jak u urodziwych słowianek drzewnej - gruby i ładnie zapleciony :D Idę o zakład że sporo osób też uważa to za niepodważalny atut.

Sama głowa oczywiście dalej się ładnie prezentuje i warkocz w mniejszym kadrze wyjdzie bardzo fajnie.

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj niebo niespodziewanie się okryło. Około godziny 2 w nocy wymknąłem się z lornetką 15/70 by zobaczyć kometę C/2013 US10 (Catalina). Wyszedłem na chwilę po około półgodzinnej adaptacji wzroku do ciemności w domu i obserwowałem tylko podpierając się o płot ale bardzo ładnie prezentowała się w jednym polu z galaktyką M101. Obiekty przypominały siebie nieco rozmiarem ale różnica w ich jasności była ogromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem w zachodniej Polsce szykuje się dziura w chmurach od 16.00 do 04.00. :5640dc6e20115_02Laugh:

Warto zapolować na Catalinę przed wschodem Księżyca, czyli w godzinach 18.00-22.00. Do tego deklinacja jest bardzo łaskawa dla osób, które spróbują ją uwiecznić ze statywu fotograficznego bez montażu. Przy ogniskowej do 100mm powinny wyjść nieporuszone kilku-kilkunastosekundowe ekspozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dzisiaj pierwszy raz, widoczna w szukaczu. W 10" i okularze 30 mm widoczne gwiazdowe jądro z szeroką komą. Widok zacny :)

PS. warkocza brak 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda jak na środek zimy świetna. Zero wiatru. Temperatura -1oC. Prawie bezchmurne niebo. Tylko wszechobecne sodówy prześwietlały dłuższe ekspozycje.

 

Polowanie lornetkowe w pełni udane. W DOE 10,5x70 widoczna od ręki pod niebem 4,5m; w Nikonie EII 8x30 podobnie - z gwiazdami przez które przelatywała około 19. Catalina utworzyła "mini Koronę Północy".

 

Wyniki sesji fotograficznej. Canon 60D + Astrowalker. Parametry zdjęć w nazwie.

Portrecik z 200mm:

56aa84c6173c0_200_28@4ISO1600120s.thumb.

 

 

 

Ze 100mm na styk z M81/82 w jednym kadrze:

56aa84baad339_100_28@4ISO1600120s.thumb.

 

 

Z 50mm zmieściła się jeszcze Dubhe:

56aa84abe33b4_50_18@35ISO160060s.thumb.J

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi, bardzo ładne ujęcia. Ja niestety nie mam żadnego prowadzenia i walczę na statywie foto. Dwa zdjęcia w odstępie 30 minut pokazują jak szybko przesuwa się kometa. Pierwsze z Polarną i Pierścionkiem Zaręczynowym, a drugie z M81 i M82. Oczywiście nie mogą równać się z Twoimi, ale pamiątka jest.

1.jpg

2.jpg

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, to żadna jakość tylko czysto dokumentalne pojedyncze fotki z prostego koziołka.

Co do prędkości komety, to widać ją już na fotografiach, które zostały wykonane w odstępach zaledwie dwuminutowych:

1.jpg.1f52eb4b463b8d5479c393a2ccc0cf10.j 

2.jpg.c0850ea66522009eb26805171e9e0523.j

3.jpg.2b2648fc0194bb9396871564abb2dde0.j

Szkoda, że nie zrobiłem kilkunastu klatek. Wyszłaby ciekawa animacja.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale na koziołku jesteś ograniczony tylko LP, a ja muszę redukować czasy do punktowych gwiazd. Teraz ratuje mnie tylko okolica bieguna.

Kometa jest już przy kolejnej gwieździe:

Cat.JPG

Cat1.JPG

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj było piękne, czyste i klarowne niebo. Wiatr przegonił zamglenie, co ograniczyło LP. Catalina z łatwością widoczna w 12x50 i 15x85, chociaż czasy jej świetności minęły. Najpierw przeszła praktycznie na tle gwiazdy TYC 4555-500-1 (9,2mag) i w lornetkach wydawało się jakby kometa miała gwiazdowe jądro, które "wyskakiwało" na tle komy. Później kometa zahaczyła o gwiazdę HD92192 (6,7mag) stając się na chwilę "przyklejoną" do niej plamką. Spotkania widać na wcześniej załączonych zdjęciach.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, polaris napisał:

Najpierw przeszła praktycznie na tle gwiazdy TYC 4555-500-1 (9,2mag) i w lornetkach wydawało się jakby kometa miała gwiazdowe jądro, które "wyskakiwało" na tle komy

Chyba widziałem ten moment wczoraj w teleskopie 12". Jądro było na tyle wyraźne i gwiazdowe, że szybko się zorientowałem, że to musi być gwiazda. Niestety Stellarium mimo, że podaje położenie mniej więcej dobrze to nie idealnie i mija się trochę z tą gwiazdką. Nie pamiętam dokładnie godziny ale było to jakoś w okolicach 22. Księżyc już wyraźnie wpływał na niebo. Kometę widziałem szukaczem, lornetką 15/70 i teleskopem ale w żadnym sprzęcie się jej dobrze nie przyjrzałem, niemniej wydawała się mieć z boku pojaśnienie. W lornetce po prawej a w teleskopie chyba na godzinie około 11 jak dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)