Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

• 2 miesiące później...
  • Odpowiedzi 98
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Popularne odpowiedzi

I tak już się nie opłacało iść spać  40 minut materiału przez filtry RGB złożone póki co tylko w luminancję. Patrząc na prognozy to na składanie tego w kolor mam spokojnie czas do końca roku 

Powoli jaśnieje na południowym niebie kometa, która za kilka miesięcy powinna u nas być całkiem atrakcyjnym obiektem. Obserwacje z ostatnich dni wskazują, że jej jasność to już około 8 mag. Co więcej,

Wczesnym rankiem  05-12-2015 ok. 5:30 wstałem aby sprawdzić czy na niebie widać już nową kometę, C/2013 US10 (Catalina). W tej chwili, tuż przed świtem, obiekt znajduje się nisko nad południowo wschod

Dodane obrazy

Wejdzie w pole C3?

Niestety nie. Braknie mniej niż 1 stopień :).

Od kilku tygodni jej jasność stoi niemal w miejscu na poziomie 6.5 - 7.0 mag. W dużej części spowodowane jest to tym, że oddala się ona od Ziemi, jednak po części na pewno musiał też nastąpić jakiś spadek jej aktywności (czego można się zresztą było spodziewać).

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj ok. 17:30 UT kometa C/2013 US10 znajdzie się w peryhelium. W związku z położeniem bardzo blisko Słońca, nie jest jeszcze możliwa do zaobserwowania, jednak za ok. 2 tyg. powinny pojawić się już pierwsze raporty z Polski. Zachęcam do obserwacji tej komety. Krótka zapowiedź, poprzedzająca pojawienie się obiektu na naszym niebie, znajduje się na stronie SOK - TUTAJ.

Na stronie Sekcji opublikowaliśmy także mapki pozycyjne i efemerydy dla Komety Catalina. Do pobrania TUTAJ.

Zachęcam do czynnego udziału w akcji obserwacyjnej SOK PTMA :5640dc6dbc8ce_01Smile:

• Like 8
Odnośnik do odpowiedzi

Są już pierwsze zdjęcia komety wykonane po koniunkcji ze Słońcem. Zrobił je Ajay Talwar z Himalajów:

Pierwsze z okolic północy 18/19 listopada naszego czasu:

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Ajay-Talwar-Catalina-Edit2_7977-ann-circle_1447946316.jpg

Drugie z okolic północy 19/20 listopada naszego czasu (czyli sprzed niecałych 20 godzin):

http://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Ajay-Talwar-2015-11-20-Comet-Catalina_8994-Ajay-Talwar_1447982172.jpg&PHPSESSID=s363flmeu5u326l166o6absh93

Wygląda na to, że kometa ma jasność bliską 6mag, czyli z grubsza tyle, ile można się było spodziewać.

• Like 4
Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba będzie szefa poprosić o pierwszą zmianę w pracy:) , a tak przy okazji, rok temu stworzyłem bazękomet pod względem jasności. Baza zawiera listę 180 najjaśniejszych komet do 10 mag i aktualizuję ją w excelu co jakiś czas. W tej chwili mam w swoim spisie 187 komet, a C/2013 US10 Catalina zajmuje już #68 miejsce :)

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Yeety napisał:

Trzeba będzie szefa poprosić o pierwszą zmianę w pracy:) , a tak przy okazji, rok temu stworzyłem bazękomet pod względem jasności. Baza zawiera listę 180 najjaśniejszych komet do 10 mag i aktualizuję ją w excelu co jakiś czas. W tej chwili mam w swoim spisie 187 komet, a C/2013 US10 Catalina zajmuje już #68 miejsce :)

A skąd bierzesz dane do tej bazy? Masz w niej sporo błędów, pomijając już to, że w większości przypadków ciężko określić maksymalną jasność z dokładnością do 0.1 mag.

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Yeety napisał:

To całkiem dobre źródło, tyle że na pewno nie ma tam wszystkich obserwacji, zwłaszcza jeśli chodzi o lata wcześniejsze niż około 1995.

Co do tych błędów to:

1. Jeśli chodzi o pierwszą połowę XX wieku, to brakuje Ci wielu nawet bardzo jasnych komet, nie mówiąc już o takich o jasności rzędu 6 - 10 mag. W ciągu ostatnich kilkunastu lat widziałem ponad 70 komet jaśniejszych od 10 mag, a oczywiście nie widziałem wszystkich. Średnio na rok trafia się 5-6 takich komet, a to oznacza, że od początku XX wieku było ich ponad 500 (Twoja lista zawiera mniej niż 200 z nich). Dla przykładu brakuje komet:

C/1901 G1 - w maksimum jasności, w kwietniu 1901 była obserwowana 25 cm teleskopem w dzień, musiała więc być znacznie jaśniejsza od 0 mag

C/1910 A1 - tzw. "Wielka Styczniowa", w maksimum blasku, w styczniu 1910 była obserwowana gołym okiem w dzień i była na pewno jaśniejsza od -5 mag.

C/1947 X1 - przez krótki czas w grudniu była bardzo jasna (jaśniejsza od 0 mag) i posiadała długi warkocz.

a z nowszych np.

C/1998 J1 (SOHO) - w maju 1998 widoczna gołym okiem jako obiekt około 3-4 mag, wcześniej, blisko Słońca miała około 0 mag

C/2000 W1 (Utsunomiya-Jones) - w grudniu 2000 osiągnęła jasność około 6 mag

2. Masz dużo "duplikatów". Tak na pierwszy rzut oka (podaję numery powtarzających się komet):

10 == 16

12 == 15

20 == 25

53 == 55

84 == 128

3. Nie ma komety 98P/Machholz (pozycja 89). Jest 96P/Machholz (pozycja 49) i to właśnie ta kometa miała w kwietniu 2007 jasność około 7.5 mag.

4. Kometa C/2002 F1 (Utsunomiya) jest wpisana błędnie jako C/2002 E1 (Utsunomiya) (pozycja 31)

5. Kometa 177P/Barnard jest wpisana błędnie jako 177P Bernard (pozycja 100)

6. Jeśli chodzi o jasności, to tu jest chyba jeszcze więcej "problemów". Te, które są najbardziej oczywiste, to:

- kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak (pozycja 96) wybuchła i osiągnęła jasność około 4 mag

- kometa C/2000 WM1 (pozycja 53 i 55) w maksimum blasku na przełomie stycznia i lutego 2002 osiągnęła jasność około 2 mag

- kometa 1P/Halley (pozycja 19) w 1910 roku była jaśniejsza od 0 mag

- C/2011 L4 (PANSTARRS) w maksimum blasku miała raczej około 0-1 mag, a nie -1 mag. Co prawda, jeden z obserwatorów ocenił jej jasność na -1 mag, ale można mieć spore wątpliwości co do tej oceny (drugi obserwator oceniał ją wtedy na około 0 mag, a inni na 1.0 - 1.5 mag). Obserwacje te były wykonane w fatalnych warunkach (na bardzo jasnym niebie i tuż nad horyzontem), przez co były obarczone sporą niepewnością.

A tych błędów jest niestety znacznie, znacznie więcej :(

Jeśli chcesz mieć porządną listę najjaśniejszych komet XX i XXI wieku, to przed Tobą olbrzymia robota, nieporównywalna z tym, co do tej pory udało Ci się zrobić...

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi

Nawet nie wiedziałem, że aż tyle błędów się znajdzie. Rzeczywiście będę musiał sporo jeszcze przy niej popracować, poszukać komet o których nie miałem pojęcia i każdą z osobna jeszcze raz wygooglać. Dzięki pguzik za te cenne wskazówki :)

Odnośnik do odpowiedzi

Pozostając przy wątku fotografii, zapraszam wszystkich do przesyłania swoich zdjęć do Sekcji Obserwatorów Komet PTMA.  Każdy fotograf będzie miał tym samym swój wkład w tworzenie jedynego w Polsce archiwum fotografii komet. Na razie zdjęcia (nie tylko Komety Catalina!) można wysyłać drogą mailową do mnie ( [email protected] ), ale mam nadzieję, że wkrótce uda się uruchomić panel do wgrywania ich bezpośrednio na stronę SOK. Warto dołączyć do nich opis z podstawowymi informacjami na temat czasu i miejsca obserwacji oraz danymi technicznymi użytego sprzętu. Wspomniane zdjęcia z Astromaniaka już są w naszej bazie - zapraszam TUTAJ.

Jak już wspomniał Alien, każde zdjęcie komety jest bardzo cenną dokumentacją. Zbiór większej ilości fotografii zrobionych w pewnym okresie czasu daje nam możliwość prześledzenia ewolucji danego obiektu i jest bardzo dobrym uzupełnieniem danych z obserwacji wizualnych(!)

Przypominam także o dostępnych mapkach pozycyjnych i efemerydach dla widocznych komet - znajdziecie je w TYM miejscu.

Raporty z obserwacji wizualnych wysyłamy natomiast za pośrednictwem formularza na stronie COK - TUTAJ.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Poszedłem spać po godzinie 23 wczorajszej zachmurzonej nocy. Obudziłem się nagle, patrzę na telefon - godzina 3.55. Poszedłem do łazienki a wychodząc tradycyjnie zajrzałem przez okno. Pogoda :shock: Włączam Stellarium i patrzę, gdzie i kiedy będzie kometa - po godzinie 5, bisko Wenus. Nastawiłem dla pewności 5 budzików co 1 min i poszedłem spać. I znów nagle się budzę. Ubieram się, lornetka w rękę i wychodzę. Patrzę chwile na lewo od Jutrzenki i jest ! :P Bardzo nie pozorna, gwiazdopodobna. Dla pewności wracam do domu i odpalam internet i program CdC. Zgadza się ! To Ona ! :P Wychodzę jeszcze raz, stoję przez kolejne 12 min (byłem tylko w bluzie) i podziwiam ją. Patrzę też na M35, 36,37,38 i ich okolice, od kilkunastu dni miałem wielką chęć popatrzeć na niebo. Warunki były słabe, gromady blade jak i sama kometa. Myślę, że ma około 6 mag. Na razie przy Księżycu, słabej pogodzie i niskim położeniu nie będzie atrakcyjna wizualnie. Ale ma Ją !!
5. 45 - widać jak wschodni kierunek zaczyna jaśnieć od Słońca. Idę spać ..

Życzę innym pogody by mogli zobaczyć ta kometę !

Odnośnik do odpowiedzi
  • pguzik przypiął ten temat

Złapana z centrum Pruszcza!
Wisi toto jakieś 10-15° nad horyzontem, blade, nie dające się oswoić od razu, ale po chwili cierpliwego zerkania okazuje się całkiem spora.
Niestety, chwilowo nie wyruszę pod ciemniejsze niebo w poszukiwaniu warkocza, ale radocha i tak jest :)

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

Wczesne wstawanie do szkoły ma czasem i dobre strony. :5640dc6ec0764_04Wink: W poniedziałek obudziłem się jeszcze przed budzikiem (coś przed 5), popatrzyłem przez okno, a tam bezchmurne niebo. Zorientowałem się tylko gdzie mniej więcej kometa ma się znajdować, szybko się ubrałem i wyszedłem przed dom. Poszukiwania nie trwały długo. Już po chwili moim oczom ukazał się niepozorny, szary, lekko owalny obiekt. :5640dc6e20115_02Laugh: Patrzyłem na nią przez kilkanaście minut, jednak w końcu musiałem się już zbierać.

• Like 2
Odnośnik do odpowiedzi

W Szczecinie kometa pod czymś, niby gołym okiem nic nie widać, ale musi coś wysoko wisieć. Montaż nawet na polarną nie ustawiony. EOS 600 + RC 8", ISO 3200, 13 sek. W okularze rozmyta plama. Na kilkanaście fotek pewnie znajdę lepszą, tylko po co szukać? Trzeba poczekać na poprawę warunków, bo złapałem na już jaśniejącym niebie.

56691835a2c35_Catalina10.XII.thumb.jpg.2

• Like 7
Odnośnik do odpowiedzi
  • pguzik odpiął ten temat