Skocz do zawartości

Co zobaczysz przez teleskop - dla początkujących?


Gość Caladan

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Caladan

Umieszczam przekład z stronki http://www.astronomics.com/main/category.asp/catalog_name/Astronomics/category_name/V1X41SU50GJB8NX88JQB360067/Page/1 . Mam nadzieję ze się przyda!

60 do 70mm refraktor. Powiększenia od 25x do 125x

Układ Słoneczny (układ słoneczny generalnie potrzebuje od 60x wzwyż)

- plamy słonecznie (z własciwym filtrem)

- fazy Wenus

- kratery na Księzycu do 5mil

- kilka pasów chmur na jowiszu plus 4 ksieżyce Galileuszowe

- pierscien saturna (i okazjonalnie widoczna przerwa Cassinieego z dobrym seeingiem)

- Uran i Neptun widoczne jako małe zielonkawe punkty.

Gwiazdy

Separacja gwiazd na poziomie 2 kątowych sekund w dobrych warunkach seeingowych, gwiazdy do 11,5 magnitudo

DSy

Większe gromady gwiazd, trochę jaśniejszych mgławic, zasadniczo wszystkie obiekty z messiera pod ciemnym niebem do wyhaczenia (choć z małą ilością szczegółów w wiekszości z nich)

80 do 90mm refraktor,lub 4" to 4.5" reflektor lub 3.5 do 5" katadioptryk. Powiększenia od 16x do 250x

Układ słoneczny

- struktury w plamach słonecznych (z właściwym filtrem)

- fazy Merkurego

- bruzdy i kratery na księżycu mniejsze niż 3 mile

- czapy polarne na marsie i kilka ciemnych struktur podczas opozycji

- kilka dodatkowych pasów na jowiszu z widocznymi trochę szczegółami w samych pasach, cienie na jowiszu rzucane przez jego księżyce podczas przejść

- wyraźna przerwa Cassiniego plus 4 do 5 jego ksieżycy; uran i neptun widoczne jako małe tarczki.

Gwiazdy

Gwiazdy podwójne rozdzielane przy 1,5 sekundy lub mniej zależnie od seeingu, zasięg do około 12 mag.

Dsy

Dziesiątki gromad kulistych, mgławic emisyjnych, planetarnych i galaktyk, wszystko z katalogu messiera i wiele z jaśniejszych z katalogu NGC pod ciemnym niebem (z widocznymi detalami w wielu mgławicach, choć wiekszośc galaktyk pozostanie względnie bez cech i jako rozmyte plamki)

4" do 5" refraktor lub 6" reflektor, powiększenia od 30x to 300x

Układ słoneczny

- szczegóły na księżycu widoczne mniejsze niż 2 mile

- wiele ciemnych struktur widocznych na marsie

- festony, prądy i dużo wiecej innych szczegółów widocznych w Jowiszowych pasach z dobrym seeingiem

- subtelne pasy chmur na Saturnie

- wiele słabych komet i jaśniejszych asteroid

Gwiazdy

Gwiazdy podwójne rozseparowane na około 1 sek pod dobrym seeingiem. Zasięg do 13 mag i wiecej.

DSy

Setki gromad , mgławic i galaktyk (z widocznymi detalami ramion w niektórych galaktykach), wiele, wiele obiektów z NGC , IC pod ciemnym niebem. Znacząca poprawa detali w mgławicach i gromadach)

6" do 7" refraktor lub 8" reflektor lub 7" do 9.25" katadioptryk. Powiększenia od 50x to 400x

Układ słoneczny

- księżycowe detale tak małe jak 1 mila

- większe chmury i burze piaskowe na marsie

- 6 lub 7 ksieżyców saturna

- galileuszowe księżyce zaczynają sie ujawniać jako malusienkie tarczki w wysokich powiększeniach

- wiele ciemniejszych asteroid staje sie widocznych jak gwiazdo-podobne punkty

- warunki seeingowe zaczynają ograniczać ilość sczegółów które można zobaczyć w przeciętną noc

Gwiazdy

Separacja podwójnych mniejsza niż 1 sekunda w dobrym seeingu. Zasięgo do 14 mag

DSy

Niektóre z gromad kulistych rozdzielone do rdzenia, dużo szczegółów w mgławicach i trochę widocznych szczegółów w wielu galaktykach pod ciemnym niebem.

10" i więcej reflektory lub katadioptryki . Powiększenia od 60x to 500x

Układ słoneczny

- podczas idealnych warunków seeingowych widoczne detale na ksieżycu mniejsze od 1 mili

- małe chmury i wiele szczegółów na powierzchni marsa

- bogactwo detali na jowiszowych chmurach i pasach

- przerwa Enckego w pierścieniach saturna często widoczna

- księżyc Neptuna - Tryton widoczny

- Pluton widoczny jalo słaby gwiezdno-podobny punkcik

- widoczność detali w układzie słonecznym z tak duzymi teleskopami będzie ograniczana mocno przez warunki seeingowe. Dlatego mniej się nadają do regularnych obserwacji US mimo ich dużych zdolności rozdzielczych i powiększeń.

Gwiazdy

Separacja na poziomie 0,5 sekundy ale pod idealnymi warunkami seeingowymi. Zasięg do 14,5 mag.

DSy

Tysiące gromad kulistych, mgławic i galaktyk - zasadniczo wszystko co jest w NGC i IC - z wieloma detalami niewidocznymi w mniejszych teleskopach; widoczne słabe kolory w niektórych jaśniejszych mgławicach pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też trochę pisałem o wyborze teleskopu, gdzie napisalem również parę zdań co jak przez co widać.

To tez się przyda, więc przykleiłem wątek :).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam a co ja ZOBACZĘ przez zwój teleskop,bo nie bardzo moge połapać się w tych jednostkach :

System optyczny - reflektor Newtona

Średnica zwierciadła - 114 mm (4,5?)

Dokładność - 1/10 ?

Ogniskowa zwierciadła - 500 mm

Światłosiła - f/4

Zdolność rozdzielcza - 1,23"

Maksymalny zasięg ? 12,8 mag

Powiększenie 20 x - 375 x

Powiększenie użyteczne - 228 x

i który opis tego co można zobaczyć dotyczy mojego teleskopu

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto bylo by podać miejsce obserwacji:  mieszkasz na wsi, w małym a może dużym mieście?

Ten teleskop wbrew pozorom może troszkę pokazać choć wodotrysków się  nie spodziewaj ;):

Możesz z powodzeniem obserwować:

- Księżyc z szczegółami powierzchni,

- Planety jako tarczki, pierścienie Saturna, pasy chmur na Jowiszu i jego księżyce,

Oraz obiekty głębokiego nieba

- Obiekty z katalogu Messiera i nie tylko

Galaktyki, mgławice, gromady otwarte i kuliste gwiazd

-Gwiazdy podwójne i wielokrotne, komety itp itd

Warto też  nabyć poradnik -dobry będzie poradnik Pascala

pod tytułem: Atlas nieba  Przewodnik młodego astronoma!!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili obserwuję w Warszawie (tak na obrzeżach ) ,zobaczyłem księżyc :) Jowisz w księżycami ,ale latem przeniosę się na wieś.

Mam do Ciebie pytanie ,które jednostki są ważne jeżeli chodzi o jakość teleskopu ,czy Średnica zwierciadła czy ogniskowa zwierciadła .

Teleskop który mam kupiłem ze względu na cenę nowy 800 zł ,ja dałem 400 zł

I jeszcze jedno wczoraj "odkryłem "jak podczas obserwacji księżyca nie odkrywam całego tubusa tylko małą "zatyczkę " to jest go lepiej widać ,jest mniej światła ,czy do samo będzie podczas obserwacji Jowisza .

I co sądzisz zna tema filtra księzyca bo moim zdaniem nie polepsza on widzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większa średnica zwierciadła tym większa zdolność rozdzielcza. Większe oko zawsze błędzie lepsze...czy do planet czy do DSO.,czy pod zaświetlonym czy ciemnym niebem! Co innego światłosiła!  Twój teleskop ma wyjątkowo dużą światłosiłę...(stosunek średnicy zwierciadła do ogniskowej) i nie jest wygarniaczem planetarno- księżycowym. W sumie teoretycznie kategoria obserwowanego obiektu zależy od źrenicy wyjściowej..jednak w praktyce  do planet i  księżyca potrzebujesz  większego kontrastu - za teleskopy planetarne uważamy więc zwykle te o mniejszych światłosiłach f8,10,f12 Ty masz f4,3  :-\

Po za tym montaż lusterka wtórnego przesłania  Ci główne - i wprowadza obstrukcje centralną  co wpływa na ostrość obrazu i spadek kontrastu.Zasłaniając środek lustra...  zmniejsza  po po prostu powierzchnię centralnego krążka dyfrakcyjnego !

Ale możesz sobie pomóc ..do Księżyca zaopatrz się w  filtr polaryzacyjny powinien zadziałać!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę miałbym do Ciebie 2 moze 3 pytania

1.Mój teleskop to bresser pluto 114/500.kosztuje 800 zł..a taki sam Teleskop Spinor Optics N-114/500 kosztuje 500 zł.dlaczego taka różnica ??

2.Który teleskop mógłbyś mi polecić do obserwacji księżyca planet i ewentualnie krajobrazu ,chociaż to ostanie nie jest takie konieczne ,jeśli może proszę o podesłanie linku ze stroną ,(ze strony teleskopy.pl) cena do 1200 zł

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Mój teleskop to bresser pluto 114/500.kosztuje 800 zł

:o :o :o masakra... za tą cenę zdarzały się używane synty 8...

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz nie odpowiem Ci linkami piszę z  komórki -wieczorem będę miał dostęp. Przegryź się przez następujące modele teleskopów.

Do planet i Księżyca:

Mak  127-150mm

SCT 127-150mm

Refraktor ED 100-120

Refraktor Achro 152/1000 mm

Ewentualnie Newton 150-200 f8 wzwyż. Wieczorem przejrzę oferty teleskopy.pl..skoro sobie życzysz ten sklep konkretnie! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witajcie, jako osobie początkujących bardzo przydały się Wasze wpisy, dziękuję i pozdrawiam.  8) 

Grażka

Witaj na forum :)

A o jakie wpisy Tobie chodzi ??? ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :)

A o jakie wpisy Tobie chodzi ??? ::)

To może być konto reklamowe - pisać byle co, ważne, że link w stopce jest.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być konto reklamowe - pisać byle co, ważne, że link w stopce jest.

AAA - Dzięki Adrian - nie zauważyłem - już go wycieramy :)

A Kolega/Koleżanka grazka_kt na dzień dobry ma upomnienie za spamki :-[

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Pytanie techniczne - czy okularem dołączonym do Synty 8'' tj. 25mm i oczywiście wspomnianym teleskopem jestem w stanie zobaczyć np. Andromedę? Jaki okular przy tym teleskopie będzie najlepszy na DSO? Pytam ponieważ wczoraj próbowałam namierzyć Andromedę właśnie i nie wiem czy moja kompletna porażka wynikała ze ślepoty, mocnego księżyca czy nieodpowiedniego okularu:-) Jestem kompletną nowicjuszką więc będę wdzięczna za konstruktywną krytykę  ;D

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... ten obiekt o tej porze jest trudny do obserwacji (nisko) ale gdy przyjdzie na nią czas zobaczysz bez problemu w całej krasie :)

Zobaczysz w okularku 25 mniej więcej tak:

 

post-476-0-57071900-1433070372_thumb.jpg
 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andromedę zobaczysz nawet przez prostą lornetkę jak i nawet gołym okiem. Pytanie o której godzinie i gdzie patrzyłaś? Okular 25mm jak najbardziej jest OK do tego obiektu. Andromeda widoczna jest na północnym wschodzie dość nisko nad horyzontem 15-25 stopni. Najlepiej próbować w okolicach 1-2 nad ranem.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Od 22 - 00 mniej więcej, patrzyłam tam gdzie wskazywało Stellarium mniej więcej  ;D  Czyli okular OK, czy przy dzisiejszym księżycu jest szansa ją dostrzec? Jak z innymi obiektami tego typu, ten okular też będzie ok czy powinnam zakupić jakiś inny?

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbujesz obserwować galaktyki z Poznania, prawie przy pełni Księżyca na przełomie maja i czerwca dopiero zaczynając (szukasz obiektów po raz pierwszy). Jak to wszystko zmiksujesz, to daję 2 tysiaki, że nic nie znajdziesz. Gdybym był Tobą to posłuchałbym tej rady: raduj sobie na razie M51 i M31, nie to miejsce, nie ten czas. W sierpniu wyjedź sobie gdzieś na przysłowiową wiochę, ale koniecznie podczas nowiu i dopiero wtedy wróć do galaktyk. W tej chwili możesz próbować z gromadami kulistymi, M13, M3, M5, planetami, Księżycem. Ewentualnie próbuj np. M57, M27, Albireo itp. łatwe obiekty, ale galaktyki raczej będą problemem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Od 22 - 00 mniej więcej, patrzyłam tam gdzie wskazywało Stellarium mniej więcej  ;D  Czyli okular OK, czy przy dzisiejszym księżycu jest szansa ją dostrzec? Jak z innymi obiektami tego typu, ten okular też będzie ok czy powinnam zakupić jakiś inny?

Tak jak AstroLutek napisał ,,Najlepiej próbować w okolicach 1-2 nad ranem." a nawet od 02. będzie już ,,wyżej" choć to nie to co sierpień, wrzesień  :(

Jeśli chodzi o M51 to Wielka Niedźwiedzica - masz ją wysoko od zmierzchu do świtu :).

Poszukaj sobie w Stellarium letnich obiektów - masz tego mrowie :) O! Alice wymienił Ci piękne obiekty :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwowałam bezpośrednio z Poznania tylko wyjechałam 25km za, w okolice Borówca/Skrzynek. Z planet już mam za sobą Jowisza, Saturn, Wenus, księżyc co oczywiste też. Chcę więcej!;p

 

Na tę porę, dla takiego sprzętu i takich raczkujących umiejętności (ale dużych ambicji i szybko się uczę!  ;D ) co polecacie? Najlepiej aby było w miarę efektowne lecz abym była w stanie je namierzyć:-) ;D

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwowałam bezpośrednio z Poznania tylko wyjechałam 25km za, w okolice Borówca/Skrzynek. 

Mea culpa. Jednak niewiele to zmienia podczas pełni Księżyca całe niebo jest zaświetlone jego blaskiem i DS'y wyglądają bardzo marnie... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki z Księżycem na niebie to zły pomysł. Generalnie obserwacja obiektów głębokiego nieba przy Księżycu to kiepskie połączenie. Możesz jedynie spróbować obserwacji jasnych gromad kulistych, najjaśniejszych gromad otwartych i mgławic planetarnych. Oczywiście obserwacje planet są bezproblemowe gdy Księżyc rozświetla niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)