Skocz do zawartości

Co zobaczysz przez teleskop - dla początkujących?


Gość Caladan

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi. Od 22 - 00 mniej więcej, patrzyłam tam gdzie wskazywało Stellarium mniej więcej  ;D  Czyli okular OK, czy przy dzisiejszym księżycu jest szansa ją dostrzec? Jak z innymi obiektami tego typu, ten okular też będzie ok czy powinnam zakupić jakiś inny?

 

Jak dobrze widzę to po 22 Andromeda jest zaledwie nie całe 10 stopni nad horyzontem więc była bardzo nisko. Może było ją widać ale zapewne baaardzo słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie techniczne - czy okularem dołączonym do Synty 8'' tj. 25mm i oczywiście wspomnianym teleskopem jestem w stanie zobaczyć np. Andromedę? 

 

Zakładając, że piszesz o Galaktyce Andromedy (M31) to tak - oczywiście można, choć nie zmieści się ona w polu widzenia. 

Jak już koledzy wspomnieli, na porażkę złożyły się dwie przyczyny - Łysy bliski pełni i dość niekorzystne jeszcze położenie M31 (nisko nad horyzontem). Z obiektami DS poczekaj do III kwadry, a na razie pooglądaj sobie schodzącego ze sceny Jowisza i Saturna.

Co do okularów zestawowych - docelowo nadają się do wymiany. Kup sobie coś szerokokątnego (do SW 200/1200 w sam raz będą ogniskowe w okolicy 30, 14 i 8 mm). Daj znać jaką kwotę jesteś w stanie poświęcić, to coś doradzimy. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okularów zestawowych - docelowo nadają się do wymiany. Kup sobie coś szerokokątnego (do SW 200/1200 w sam raz będą ogniskowe w okolicy 30, 14 i 8 mm). Daj znać jaką kwotę jesteś w stanie poświęcić, to coś doradzimy. 

post-4284-0-80228400-1433102684.jpg

30mm - wychodzi źrenica 5mm (dla +40 latków większej nie trzeba)

14mm - pow. rozdzielcze dla tego teleskopu to akurat 13,8 mm, więc jak najbardziej.

8mm - lub nawet 7 mm, ale nie nastawiaj się na powiekszenie maxymalne 400x z 3 mm w polskich warunkach pogodowych i seeingu.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obserwowałam bezpośrednio z Poznania tylko wyjechałam 25km za, w okolice Borówca/Skrzynek. Z planet już mam za sobą Jowisza, Saturn, Wenus, księżyc co oczywiste też. Chcę więcej!;p

 

Na tę porę, dla takiego sprzętu i takich raczkujących umiejętności (ale dużych ambicji i szybko się uczę!  ;D ) co polecacie? Najlepiej aby było w miarę efektowne lecz abym była w stanie je namierzyć :-) ;D

Tak jak napisałem w innym wątku - podczas pełni wyjazd za miasto, żeby łapać mgiełki to strata czasu i paliwa oraz najlepsza droga do zniechęcenia. Poczekaj na okolice nowiu, albo poobserwuj Księżyc.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwotę muszę na razie uzbierać, póki co poszła na teleskop ;D Ale stopniowo chcę dokupować np. co miesiąc jakiś 'gadzet' w okolicach 150PLN.  I teraz mam pytanie (może głupie) czy lepiej kupić jakieś okulary czy np. Barlowa? Myślałam nad 4mm do planet, reszta nie wiem, nie znam się...  Czy te dołączone okulary są faktycznie tak tragiczne, że warto kupować 8 i 30 skoro jest 10 i 25? Polaris - wiem, czytałam, ale nie mogłam się powstrzymać:p Odkąd mam Syntę jeżdżę gdzieś codziennie jak tylko widzę, że jest chociaż jakaś luka w chmurach ;D

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że masz tyle zapału. Możemy się tak umówić, że jak tylko pogoda dopisze i Księżyc nieco zmaleje to pojedziemy za miasto i otrzymasz bezpłatne szkolenie z obsługi teleskopu, szukania obiektów i wyboru sprzętu ;) Na razie wstrzymaj się z zakupami. 25 mm jest OK, 10 mm jest słaby. Barlow OK, ale dobrej jakości i niekoniecznie. 4 mm to za krótko dla Synty 8". Idealny zestaw na 99% obiektów to 22-20 mm, 14-13 mm i 7-6 mm. Do tego dobry filtr mgławicowy. Niestety, obecnie nie mam żadnego teleskopu, ale przerobiłem tyle sprzętu, że wystarczy na konsultacje :)

 

Na razie lektura:

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=91

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=168

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=126

http://www.astronoce.pl/inne.php?id=9

i dziesiątki obserwacji, m.in. Syntą 8": http://www.astronoce.pl/obserwacje.php

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, wielkie dzięki, na pewno chętnie skorzystam! No to zabieram się do lektury ;D  A powiedzcie mi jeszcze, ten ok.14mm do czego jest stosowany? Bo z tego co póki co zrozumiałam 6-7 na planety, 20-30 galaktyki i mgławice (?).

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując - większe (20-30) do namierzania, ok. 14  na przybliżenia i kontrast, +- 7 na planety - dobrze zrozumiałam? :-)

To jest duże uproszczenie. Koledzy chcieli Ci przekazać, że potrzebujesz:

 

1. Okularu, który da Ci duże pole widzenia (a to, choć zależy od ogniskowej, to nie jest to jedyny parametr który na nie wpływa) - tu interesować Cię będą okulary o dużej ogniskowej. Zakes 20 - 30 mm jest tu raczej umowny. Jeśli znajdziesz w rozsądnej cenie okular o ogniskowej 32 mm lub 34 mm, to też będzie się nadawał.

 

2. Okularu, który da Ci średnie powiększenia (żeby mieć dość ciemne tło, żeby obiekty nie były już całkiem małe oraz żeby nie były nadto "rozmyte"). Tu znów 14 mm śmiało możesz zastąpić okularem o innej ogniskowej - 11 mm, 16 mm, 18 mm itp. To pozwoli Ci na fajne obserwacje różnorodnych obiektów mgławicowych - galaktyk, gromad kulistych jasnych mgławic itp.

 

3. Okularu, który da Ci stosunkowo duże powiększenie. I znów zamiast 7 mm równie dobrze może to być np. 8.8 mm, albo 6 mm, czy nawet 5 mm. Taki okular przyda się nie tylko do planet, ale też do jasnych mgławic planetarnych czy niektórych galaktyk.

 

Oczywiście, możesz mieć więcej niż 3 okulary - każdy pokaże Ci niebo trochę inaczej ;).

 

 

 

Zanim jednak zaczniesz zakupy, zastanów się dobrze, co chcesz kupić, bo ogniskowa to nie jest jedyna właściwość, która różnicuje okulary. Pisałaś, że chcesz wydawać co miesiąc 150 zł na "jakiś gadżet". Jeśli jesteś w stanie co miesiąc odłożyć 150 zł na zakupy astronomiczne, to lepszym pomysłem będzie kupowanie co 2-3 miesiące czegoś za 300 - 500 zł.

Dodatkowo, zamiast wyjeżdżać na obserwacje DSów 25 km za miasto w czasie, kiedy na niebie świeci Księżyc (nie tylko około pełni, ale także w kwadrze), lepiej przeznaczyć pieniadze, które wydałabyś na paliwo na sprzęt (50 km w dwie strony to jakieś 10-20 zł w zależności od tego, jakiego paliwa używasz i ile pali samochód ;)). Aktualnie zresztą po pełni w okolicach Poznania też nie będzie zbyt ciemno ze względu na białe noce. W okolicach lipcowego nowiu (druga dekada lipca) będzie już lepiej, ale stosunkowo ciemno będzie tylko około godzinę między 0:30 a 1:30. Tak naprawdę dopiero w połowie sierpnia będziesz mieć szansę w pełni docenić to, co może pokazać Twój teleskop w temacie DSów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerną odpowiedź  ;D  Wybaczcie, że podrążę jeszcze temat ale chcę mieć jasność - skoro przez np. 14 oglądamy galaktyki itd. itp. z dobrym kontrastem i ciemnym tłem (czyli chyba w najlepszym możliwym wydaniu) to po co mi tak właściwie ten 20-30? Zobaczę w nim coś czego nie zobaczę w '14' czy czemu on ma właściwie służyć? 

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długoogniskowy okular - prócz wstępnego namierzania obiektów - służy do obserwacji rozległych DS-ów (niejednokrotnie o dość niskiej jasności powierzchniowej).

Jeśli chcesz zobaczyć M31 w pełnej krasie, wyłuskać kompleks mgławic zwany Veilem w Łabędziu czy napawać się widokiem rozległych gromad otwartych (jak M44 czy parka NGC 869/881) - musisz go mieć. :)  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20-30mm dzięki szerokiemu polu widzenia z pewnością pomoże Ci odszukać na niebie obiekty które są małe i trudno je wypatrzeć od razu w okularze o małej ogniskowej (np.5mm). Poza tym niektóre obiekty lepiej wyglądają w okularach o dużej ogniskowej (20-30mm) niż małej(np. 5mm). Np. galaktyka Andromeda nie nadaje się do obserwacji w małych ogniskowych.  

  • Like 1

GSO 8" DeLuxe, Nikon 10x50 EX,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie skoro już jesteśmy w tym miejscu to może jakieś rekomendacje odnośnie w/w okularów? Chodzi mi o jak najlepszy stosunek jakości do ceny, tak żeby okular trochę posłużył, ale i nie doprowadził do bankructwa  ;D  Może ktoś ma jakieś używki w dobrym stanie na sprzedaż?

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używki trafiają się na giełdzie i są jak najbardziej ok :)

Mi bardzo podpasował Hyperion Baadera o ogniskowej 13mm - koszt koło 4 stówek, a patrzy mi się przezeń świetnie.
Wiele w rękach nie miałem, ale z tego co czytałem i co widzę, to fajny kompromis mamy (jakość/cena), z tych Hyperionów.

  • Like 1

Newton150 + 3 Canony

aaa i lornetkę mam

 

http://www.ceha.ownlog.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos tego 'co zobaczysz przez teleskop' - przez Syntę 8, dołączony okular 25mm i przyłożony do niego Canon 100D coś takiego :

164m.jpg

 

Moje pierwsze dzieło ;D  zero obróbki, na okularze filtr księżycowy 50%

per aspera ad astra ^-^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dziwne mam powiększenie w teleskopie do 260x, a nie mogę zobaczyć pasów chmur na Jowiszu

A napisz może jaki to teleskop i jaki okular Masz wetknięty w wyciąg przy wypatrywaniu pasów na Jupeczku ??

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
Dnia 31.05.2015 at 15:39, eM. napisał:

Nie obserwowałam bezpośrednio z Poznania tylko wyjechałam 25km za, w okolice Borówca/Skrzynek. Z planet już mam za sobą Jowisza, Saturn, Wenus, księżyc co oczywiste też. Chcę więcej!;p

 

Na tę porę, dla takiego sprzętu i takich raczkujących umiejętności (ale dużych ambicji i szybko się uczę!  ;D ) co polecacie? Najlepiej aby było w miarę efektowne lecz abym była w stanie je namierzyć:-) ;D

Teraz jest bliżej wiosny, więc będziesz miał szansę na nocnym niebie zobaczyć Marsa. Sky map pokazuje, że wznosi się wyżej ponad horyzont wieczornego nieba, więc będzie okazja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 9.07.2011 o 13:50, Gość Caladan napisał:

(...)

80 do 90mm refraktor,lub 4" to 4.5" reflektor lub 3.5 do 5" katadioptryk. Powiększenia od 16x do 250x

(...)

4" do 5" refraktor lub 6" reflektor, powiększenia od 30x to 300x

(...)

Nawiązując do pierwszego w tym wątku postu - chciałem zapytać czy istnieje jakaś reguła na to, że czasami ogniskowa podawana jest w centymetrach, a czasami w calach? Przepraszam jeśli to głupie pytanie, ale dopiero od kilku dni podczytuję forum i już któryś raz mnie to zastanowiło, a nie znalazłem dotychczas odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)