Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moja wizja M27 z dodanym kanałem Ha

 

Setup: Veloce RH 200, ATIK ONE 9M, ASA DDM 60. Nie guidowane.

Czasy: LRGB: L12x300 sek, RGB 6x300 na kanał, Ha: 15x1200 sekund. Temp.chipa -20

Zdecydowałem się na taką konwencję kolorystyczną która wyraźnie pokazuje struktury Ha wewnątrz mgławicy , natomiast centralny obszar OIII jest nieco mniej oczywisty.

Leciutko zarysowała się też najciemniejsza część obszaru Ha czyli takie firanki, najlepiej widoczne wokół północnej (górnej) części mgławicy.

 

 

78e4722bae3d944f9906f4d2fd05457e.1824x0_

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wizja M27 z dodanym kanałem Ha

/.../

Leciutko zarysowała się też najciemniejsza część obszaru Ha czyli takie firanki, najlepiej widoczne wokół północnej ( górnej ) części mgławicy.

Tej "głowie bujne loczki wyrosły" :)

Ciekawe podejście do M27.

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwał bym  Twoją twórczość Maćku impresjonizmem, kubizmem, lub op - artem astrofotografii, gdyż bez cienia wątpliwości każdy, kto widział M 27 w dużych aperturach ,- a jest nas sporo by słowa te potwierdzić, przyzna mi rację że jest to "artystyczne zakłamanie" naturalnego wyglądu obiektu.  Przyznaję że nie jestem znawcą i zaraz mnie zarzucicie gromami " z jasnego nieba", ale w moim odczuciu Fotografia ma obrazować naturalny wygląd obiektu bo inaczej każdy obiekt przy pomocy  PS byłby podobny do np Angeliny Joy, czy Jarosława Kaczyńskiego według widzi mi się autora. Sorry za publiczną szczerość, ale uważam że jest to przejaw szacunku do Ciebie, a nie krytyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem źe dla Ciebie wszystkie zdjęcia emisyjnych mgławic wodorowych są " artystycznym zakłamaniem " rzeczywistości? O palecie HST już nie wspomnę?

Zresztą stwierdzenie " fotografia ma obrazować rzeczywisty wygląd obiektu " wyklucza właściwie prawie wszystkie astrofotografie... bo czy ktoś widział Simeisa 147 albo wodorowe, czerwone pasma Veila? Wybacz Waldek, ale Twoja definicja astrofotografii jakoś do mnie nie trafia.....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm? A co to jest naturalny wygląd? Np liśc na drzewie rano o wschodzie ma inny kolor po południu inny, a wieczorem inny tak w uproszczeniu. I teraz który obrazuje naturalny widok?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Koledzy, że swoją wypowiedzią zakłóciłem  Wam  weekend, ale była to tylko i wyłącznie uwaga o moich odczuciach, a  nie  stwierdzenie że taka  i tylko taka ma  być  fotografia. Jest was w Kraju  kilkudziesięciu spośród kilku tysięcy astro  amatorów, którzy potrafią swoją głęboką wiedzę o kosmosie przetworzyć w cudowne obrazy  będące  dziełami sztuki, -stąd mój  szacunek do  Was i chęć częstego przebywania z Wami. Jednak nie zawsze jestem w  stanie  Was  zrozumieć, z jednej strony nie dyskutuje się ze znawcą tematu,  a z drugiej brak dyskusji ogranicza  rozwój  słabszych jednostek których na forum  jest większość.. Pytasz Zdzisiu co to jest  naturalny widok?,- spójrz przez  SOWĘ...., natomiast liście   o każdej porze dnia BĘDĄ NATURALNE  jeśli nie zostaną przekształcone  przez  PS, lub specjalnymi filtrami.

Maćku co do Twojego profesjonalizmu nikt na naszym forum nie ma  wątpliwości, jednak   Twoje  porady  jak  ma wyglądać obraz  wykonany w interpretacji innego  kolegi   (w tym  przypadku kol. Nowok) budzi spore wątpliwości wobec stwierdzenia że i tak tych obiektów (kosmicznych) nikt nie widział. Myślę że teraz w dyskusję jeśli będzie dalej prowadzona  włączą się wizualowcy.  Tak czy  inaczej nie będzie forum bez dyskusji bo taki jest główny cel forum, gdzie nawet  zdrowa krytyka jest nie tylko dopuszczalna, ale nawet przez niektórych preferowana jako główny motor rozwoju.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem. Obrońca. Ale dlaczego tak zniekształcasz definicję astrofoto?

Moja "interpretacja"- jak to nazywasz- najwyraźniej została napisana w jakimś obcym języku bo zupełnie nie została zrozumiana. Ja bym ją raczej nazwał próbą oceny technicznej obrazu - zresztą ostatnią oceną prac kolegi - a nie " interpretacją ".

Temat zresztą jest zamknięty i zupełnie nie rozumiem w imię czego właśnie teraz go wyciągasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie, kiedy "zaraziłem się" astronomią po wielu ciężkich latach w hodowli nadszedł czas, kiedy mogłem sobie pozwolić na zakup porządnego sprzętu astrofotograficznego. Jednak wiedziony przeczuciem, że kłopotów ciąg dalszy dopiero przede mną, racjonowałem wydatki kupując graty do reanimacji i jednocześnie ucząc się nieba z dużą pomocą forów astronomicznych. Wszystko to  szło mi jak po grudzie gdyż w okolicy nie było nikogo kto mógłby i chciał by zająć się edukacją takiego oryginała, który komputer używał jako kalkulatora i maszyny do pisania. Przez pierwsze trzy lata uczyłem się więc sam z pomocą forumowych wskazówek których jednak nie byłem w stanie pojąć. Brak znajomości angielskiego pogłębiał jeszcze przepaść dzielącą mnie od normalności i miał niewątpliwie wpływ na, jak to ładnie ująłeś, - zniekształcenie definicji astrofoto, Faktycznie sam sobie podniosłem progi w swojej działalności astro, aż do czasu gdy poznałem "statka" forumowego kolegę który wiele spraw mi wyjaśnił, poświęcił mi wiele swojego cennego czasu i namówił na pierwszy mój zlot w Zatomiu. Był to przełom w mojej edukacji mimo że na zlocie udało mi się być zaledwie kilkanaście godzin i zostałem wezwany do wyjątkowo ciężkiego wycielenia krowy. Zablokowany przez kolumnę wojskową na poligonie, nie zdążyłem z pomocą i straciłem i krowę i cielę. Był to mój pierwszy i niestety ostatni już zlot bo praca hodowlana zajmuje mi każdy dzień tygodnia, - bez niedziel, świąt, innych uroczystości czy urlopu. Takim typem człowieka jestem, przyjaznym ludziom, zwierzętom i takiego albo przyjmiecie mnie do swego grona, albo pozbędziecie się kłopotu z upierdliwym staruchem i odrzucicie. Na koniec wyjaśnię tylko że w przypadku Nowoka nie była to Jego obrona, a jedynie podany niefortunny  przykład, podobnie jak Zdzisiowy przykład liści. Równie dobrze mógł bym zacytować Twoje Maćku słowa zachęcające kolegów do nadsyłania prac na konkurs co jest czasami jednoznaczne z postawieniem ich pod ścianą wobec prac nadesłanych przez kolegów będących na czołowej liście profesjonalistów. A przecież wszyscy prawie jesteśmy amatorami i tyle mamy przyjemności z tego hobby, ile czasu wolnego uda się nam wygospodarować. Życzę pomyślności i jak najwięcej czystego nieba. Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejście łączenia H pojawia się praktycznie zawsze jeśli ten konkretny kanał daje się wydzielić.

Jeśli pozwolisz MAcieju.

Dawno, dawno  temu w odległej galaktyce nieznany, radosny MarcinPC w wersji HRGB. Użycie H polegało na podbiciu właściwie samej mgławicy - kamerka OSC.

 

 

post-3296-0-65912000-1438541934_thumb.jp

  • Like 2

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę i patrzę i się zastanawiam czy wyraźnie jak piszesz to zdjęcie pokazuje struktury wewnątrz...Wydaje mi się trochę kolorystycznie "sprana" ta M27 i może przez to ja tam tak dobrze ich nie widzę. Nawet nie porównując jej z wizją MaPy czy innych :) No ale to mi się wydaje, może być dokładnie odwrotnie, jak wizje to wizje ;)pozdro

 

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin napisał dokładnie to, co w wyxpadku tej mgławicy występuje. Centralna część jest na tyle jasna w Ha że aby wyciągnąć otoczenie całość musi być jasna, no chyba ze decydujemy się na twórczość dowolną.

Ja tą mgławicę tak widzę. Zapewne co autor to inny efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie forum gdzie wypowiada się wielu autorów nad bardzo ciekawym obiektem ma głęboki sens. Gratuluję Koledzy ostrego spojrzenia na efekty pracy innych i pomimo wiadomych różnic w ocenie obrazu spowodowanych technologią sprzętu, monitora, oraz preferencjami autorów w wyborze wersji obróbki i efektu finalnego,- dojście do wspólnego mianownika. W takim klimacie konstruktywnej dyskusji nawet tak skrytego usera jak ja da się wciągnąć w dyskusję, ośmielić go wobec koleżeństwa, sprowokować do ukazania własnych prac aby nie istniał wyłącznie jako czytelnik, ale żył życiem całego forum. Czystego nieba Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden klik i środek wychodzi. Z jpg-a więc wygląda słabo, ale z 16 bitowego powinno być OK. Jeszcze lepiej jak ta transformacja będzie wykonana na samym Ha i potem włączona do HaLRGB. 
No a co do samej dyskusji to:
1. Astrofotografia sztuką nie jest (w sensie sztuk artystycznych).

2. Wszelakie połączenia pasma widzialnego LRGB z Ha, OIII itp. (zakładając, że osoba składająca ma choć minimalną wiedzą odnośnie balansu barwnego) są dziełem mniejszego lub większego przypadku jeżeli chodzi o kolorystykę.

3. Narrowband, paleta HST i podobne to freestyle nie mający żadnego odniesienia do "tego co jest na prawdę".

 

post-4307-0-37162100-1438589107_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

2. Wszelakie połączenia pasma widzialnego LRGB (zakładając, że osoba składająca ma choć minimalną wiedzą odnośnie balansu barwnego) są dziełem mniejszego lub większego przypadku jeżeli chodzi o kolorystykę.

3. Narrowband, paleta HST i podobne to freestyle nie mający żadnego odniesienia do "tego co jest na prawdę".

 

 

Podpisuję się pod tymi stwierdzeniami.

O ile jeszcze zaakceptowałem połączenia H z L R G B to osobiście nie ciągnie mnie do czystego narrowbandu. Pewnie to kwestia czasu :) ale na prawdę bardziej odpowiada mi teraz LRGB + lekkie H  nawet jeśli porównując do narrowHST nie takie kontrastowe i nie takie "ostre".

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)