Skocz do zawartości

Windows 10 - czego się boimy? Testy, porady, opinie...


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.01.2018 o 18:50, Zywis napisał:

Ostatnia aktualizacja WINDOWS 10 uszkadza sterowniki ASCOM

To akurat mnie nie dotknęło, ale generalnie coś zbyt często jakaś aktualizacja uszkadza jakiś program. Np kilka dni temu aktualizacja zepsuła mi grę (a konkretnie VS 2012 C++ redistributable wymagał przeinstalowania), wyczyściła tapetę i wywaliła pięknego bluescreena przy pierwszym restarcie... W przeszłości miałem trzykrotnie aktualizacje uszkadzające Maxima, które wymagały jego reinstalu, podobnie było z Corel Draw. Nie mówiąc już o tym, że aktualizacje powodują czasem "zapominanie" ustawień systemowych, np menedżer zadań zapomina, że miał być w rozwiniętej postaci.

Generalnie poziom błędów i inwazyjność aktualizacji win 10 jest dużo powyżej krytyki. Na win 7 nigdy nie zdarzyło mi się, aby aktualizacja uszkodziła jakiś program. Teraz widząc "większą" aktualizację zastanawiam się "ciekawe, co tym razem się zepsuje". Nie wiem, czy to za słabe testowanie aktualizacji w MS, czy co, ale cofnęli się w rozwoju o kilka lat. Strasznie mnie to irytuje, ale cóż poradzić...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta aktualizacja ma związek z błędem procesorów Intela Meldown i Spectre oraz rozwiązanie metody omijania zabezpieczeń we frameworku .NET (CVE-2018-0786) .  Modyfikacja kernela może powodować spowolnienie całego systemu i jak widać ingerencję w sterowniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Zywis napisał:

jak widać ingerencję w sterowniki.

Z tym że ASCOM nie jest sterownikiem w sensie Windowsa. "Sterowniki" ASCOM to też nie sterowniki, a jedynie biblioteki wykorzystywane przez ASCOM. Właściwe sterowniki są w tej układance jedynie "przed" ASCOMem i zazwyczaj jest to jakiś wirtualny port szeregowy (wykorzystujący sterownik wbudowany Windowsa, czy FTDI).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sferoida napisał:

Kurczę, właśnie czekam na okienko pogodowe, a tu wyszło chyba to co wyżej. AstroHUB nie chce się uruchomić....

To raczej nie pomoze ale napiszę kolejny raz - te głupie wodotryski (czytaj Win 10) nie są do astrofoto.

A puść - diagnostykę ASCOma - powinna pomóc.
Albo instalacja na nowo - 5 postów wyżej ostrzeżenie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2018 o 18:50, Zywis napisał:

 

5 minut temu, sferoida napisał:

diagnostykę też wywala

a parę dni temu wszystko super działało :(

No to w pierwszym cytacie lekarstwo.
A najlepszym lekarstwem jest WIN 7 Pro.

P.S. A w W10 nie można w usługach wyłączyć aktualizacji?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnostyka skończona z wynikiem: Completed function testing run: 1314 matches, 1 fail(s), 2 exception(s).

Ale w tej liście różnych pozycji nie rozeznaję się zupełnie.

Jacku, toż próbuję jak Zywis podał, ale coś nie wychodzi. Chyba, że po zmianach zresetować Windę, bo jeszcze tego nie robiłem.

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co pomogło, ale chyba działa. Na razie.

- uaktualniłem ASCOM do 6.3
- pozmieniałem w DCOMCNFG v. 64 i 32 bit właściwości na połącz przy wszystkich pozycjach ascom i (w v.32b) eqmod
- reset Windy

teraz testuję w pracy, zobaczymy, a już gwiazdki widać

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sferoida napisał:

Nie wiem co pomogło, ale chyba działa.

Wszystko - łącznie z dobrymi chęciami :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sferoida napisał:

 nie chwal nocy przed rankiem, czy jakoś tak.

Nie chwal dnia przed zejściem teściowej ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu znów wychodzi przewaga setupów ze zdalnym sterowaniem, a właściwie z komputerem przy setupie. Jeśli setup sam stawia sieć ( a tak maja moje dwa setupy) to mam w nosie automatyczne aktualizacje- co najwyżej mogą mi popsuć komputer na stole a setup działa dalej. Tam mam WIN 7 Pro i nie ruszam tego do ponad dwóch lat.

A tak przy okazji : tak jak ktoś wyżej pisał - po ostatniej aktualizacji zrobiło mi się ciepło bo włączył się niebieski ekran z jakimś niesympatycznym komunikatem dotyczącym pamięci cache procesora. Reset pomógł ale fajnie nie było...kiedyś popełniłem taki opis obserwacji "Thanks,Bill" - nadal aktualne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Zywis napisał:

Po aktualizacji 7 występuje taki sam efekt

A kto aktualizuje setup pod astro jeśli chodzi o system operacyjny? Mam obecnie 3 astrolapek i ZAWSZE usługa ,,Windows Ubdate" była jest i będzie wyłączona.
ASCOM nowy, sterowniki kamerek czy motofocuserów, astropudełek, montaży czy CdC tak, ale Win.... - NIGDY!

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Zywis napisał:

Trzeba wybrać: Call (Wywołaj)

Ja to przetłumaczyłem sobie i wybrałem "połącz", ale grunt, że zadziałało.

Też nie robię aktualizacji z automatu. I co dziwne kilka dni wcześniej wszystko grało, aż tu nagle wielkie zdziwienie przed sesją. I jak napisał Maciek, zrobiło się ciepło, a nawet gorąco.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zywis napisał:

Obecnie mimo wyłączenia usługi Windows update, jej uruchomienie jest wymuszane przez system - nie da się tego wyłączyć

Dlatego piszę i mówię od dawna - W10 nie jest systemem pod astrofoto :) W 7 Home, 7 Pro zaspokoi nasze wszelkie potrzeby jeszcze na długo. A tak nawiązując do wersji Winów to nadal nie mogę odżałować W XP :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

Dlatego piszę i mówię od dawna - W10 nie jest systemem pod astrofoto :) W 7 Home, 7 Pro zaspokoi nasze wszelkie potrzeby jeszcze na długo. A tak nawiązując do wersji Winów to nadal nie mogę odżałować W XP :(

Ja w astrolapku cały czas mam XP i na nim działam :)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, sferoida napisał:

Ale jak ktoś już ma W10 to musi z tym jakoś żyć. Nie kopcie leżącego.

A co za problem aby go wywalić? W7 legalny parę złotych kosztuje :)  Przykład - sprzedawca ma same piątki :)
Ewentualnie drugi system postawić i z niego astrofoto obsługiwać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)