Skocz do zawartości

TV-8mm


okroj

Rekomendowane odpowiedzi

Ja do galaktyk nie przekraczam 5 soczewek. Owszem obraz skorygowany tylko w środku 50%,ale waciki widać a nie w domyśle.Szerokie skorygowane pole [dużo soczewek] do gwiazd.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest do końca wina ilości soczewek.  Spójrz na UWA 13 lub 17 SkyWatchera.....te 8 elementowe okulary są mistrzami transmisji w swoim przedziale ogniskowych!

Dużą role odgrywają też warstwy jakimi pokryte są soczewki.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Czyli TMB Planetary mogą być dobre do nieplanet...

Na Cloudy i Astromarcie są często porównywane z radianem lub/i orto... oczywiście lekko odstają ale niewiele.

Jak na okulary za 200zł to może być rewelacja.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Czyli TMB Planetary mogą być dobre do nieplanet...

Na Cloudy i Astromarcie są często porównywane z radianem lub/i orto... oczywiście lekko odstają ale niewiele.

Jak na okulary za 200zł to może być rewelacja.

Miałem TMB monocentric 5 i 7 mm i bardzo dobrze wspominam te szkła. Zarówno transmisja jak i odwzorowanie kolorów były super.

Mogę ci je  czystym sumieniem polecić. Bardzo fajne szkła.

Co do transmisji i ilości soczewek to powiem że okulary które mam teraz mają po 9 szkieł a i tak detal pokazują jak do tej pory najlepszy ze wszystkiego co miałem ( a trochę tego było).

Wydaje mi się że technologia poszła do przodu...już nie ilość szkła..ale jakość, warstwy i gaz pomiędzy soczewkami decydują o transmisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwa okulary SW UWA 13 i 17 mocnych nie ma , nie wiem jak to zrobili ale są genialne do samego końca.

Po ostatnich poszukiwaniach krótkiego szkła pasujący do serii SW UWA 8 mm niestety drastycznie odstaje od swoich dłuższych braci

Nie omieszkałem sprawdzić orto Baadera 6 mm i plossla TV-8 mm , oba jasne i kontrastowe , obrazy ostre , ale niestety nie to ER

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich poszukiwaniach krótkiego szkła pasujący do serii SW UWA 8 mm niestety drastycznie odstaje od swoich dłuższych braci

Hmmm.... ja odniosłem zupełnie inne wrażenie.

Co prawda 8mm z tej serii spędził ze mną troszkę mało czasu i to pod rozjaśnionym przez Księżyc  niebem, ale bardzo mi się spodobał.

Ogólnie mogę powiedzieć, ze daje lepsze/porównywalne obrazy co 13mm.

Albo podpasował mi pod oko, albo mam lepszy egzemplarz 8mm lub gorszy 13mm. Niestety przy tej jakości wykonania SW to zapewne loteria co się dostanie.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wolę TV Plossl niż Orto.

Radian do planet w połączeniu z 80ED jest super, nie zamieniłbym go na żadnego lantana ani orto, ale wszystko kwestia gustu i "fotowrażliwości" siatkówki oka.

80ED Nagler 13, 9, 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , jak był radian 8 do wyciągnięcia na alledrogo , to nie było nikogo kto by coś na jego temat napisał , jfp - na astropolis działasz ?

Napisz coś więcej bo widzę że masz szóstkę.

Orion APO 72 ,

SCT 6"

SW HDAZ , iOptron EM-12 ,

Meade SPL 20 ; SW UWA 13,17 ; UWAN 7 ; Scopos 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie działam na astropolis. Radiany są zaprojektowane do małych refraktorów i sprawują się w nich znakomicie. Testowałem różne szkiełka i Radian jest u mnie docelowy, ale nie sugerowałem się logo TV

Pozdrawiam

80ED Nagler 13, 9, 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Temat założyłem i nic nie wniosę bo okularek  sprzedałem.Dziękuję za tak obszerny udział. To mój największy post na forach. Krzychu.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)