Skocz do zawartości

Obserwacja Perseid ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Chciałbym się od was dowiedzieć czym lub jak fotografować meteory , czy nada się do tego aparat cyfrowy , co roku prowadzę czynne obserwacje , chciałbym też od was uzyskać informację gdzie przesyłać wyniki swoich obserwacji ?

Pozdrawiam ,śmiało proszę o udzielenie odpowiedzi :)

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni rośnie aktywność Perseidów i praktycznie każdej nocy ja mam o kilka rejstracji więcej na zainstalowanej w obserwatorium stacji bolidowej. Te które się rejestrują to jasne zjawiska czyli o jasności powyżej 2m. Mały składak z dwóch nocek z najjaśniejszymi zjawiskami (zdaje się piątek/sobota i sobota/niedziela). Tego najjaśniejszego (prawo góra) widziałem i była to sztuka w stylu duże WOOOOW.

 

post-4307-0-00694700-1438692853_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największą szansę uchwycenia w kadrze spadającej gwiazdy da fotografowanie obiektywem szerokokątnym, od odpowiednika 24-35 mm na pełnej klatce, po rybie oko, które pozwoli objąć całe niebo. Aparat najlepiej skierować ok. 50 stopni od radiantu, w naszym przypadku w drugiej połowie nocy doskonałym miejscem będą okolice zenitu. Warto jednak wybrać takie miejsce i tak ustawić aparat, aby w kadrze zawrzeć element krajobrazu (drzewo, skały, góra), lub architektury. Można nawet pokusić się o sfotografowanie własnej sylwetki na tle nieba. Zwiększy to siłę wyrazu zdjęcia i ukaże efekt skali. Trzeba pamiętać, że im więcej nieba w kadrze, tym większa szansa na sfotografowanie spadającej gwiazdy.

Przejdźmy jednak do ustawień aparatu. Stosujemy te same techniki co przy fotografowaniu nocnym, a więc przestawiamy aparat w tryb M lub Bulb, oraz wyłączamy w nim redukcję szumów przy długich ekspozycjach. Należy go ustawić na stabilnym statywie, włączyć funkcję wstępnego unoszenia lustra (jeśli fotografujemy lustrzanką) i wyzwalać migawkę poprzez wężyk spustowy, radiowy wyzwalacz, lub w ostateczności samowyzwalacz. Wszystko po to, by zminimalizować drgania aparatu, ponieważ musimy stosować dłuższe czasy naświetlania. Aby zarejestrować punktowy obraz gwiazd, nie można stosować ekspozycji dłuższych niż 30-60 s (im szerszy obiektyw tym ekspozycja może być dłuższa). Unikniemy w ten sposób uchwycenia pozornego ruchu gwiazd wynikającego z obrotu ziemi (choć i takie zdjęcia są atrakcyjne). Warto też przymknąć o 0,3-0,7 EV przysłonę w obiektywie, aby zmniejszyć optyczne wady obiektywu, które przy fotografowaniu "na pełnej dziurze" na brzegu kadru z pewnością dadzą się we znaki. Czułość ISO ustawiamy taką, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję, pamiętając o tym, aby tło nieba nie było zbyt jasne, a szum na zdjęciu zbyt duży (z reguły ok. ISO 800-3200).

Pozostaje jeszcze kwestia ostrości. Rezygnujemy z autofokusa i przestawiamy aparat w tryb MF. Ustawienie pierścienia ostrości na nieskończoność rzadko kiedy się sprawdza, dlatego należy zrobić to precyzyjnie. Możemy albo posłużyć się powiększonym obrazem jasnej gwiazdy w trybie Live View, lub minimalnie korygować ostrość i za każdym razem na wykonanym zdjęciu sprawdzać, czy obraz gwiazdy jest już punktowy.

Gdy już wszystko w aparacie ustawimy, jedyne co musimy robić, to cały czas fotografować. Im więcej zdjęć zrobimy, tym większe prawdopodobieństwo, że jakiś meteor zostanie przez nas zarejestrowany. Dlatego pomocny może okazać się pilot z interwałometrem, aby zautomatyzować cały proces. W tym czasie, leżąc na karimacie obok, możemy spokojnie podziwiać meteorowy spektakl na niebie. Seria kilkuset takich zdjęć z całej nocy maksimum to także gotowy materiał do stworzenia timelapse'u, czyli filmu poklatkowego.

  • Like 1

Teleskop Sky-Watcher Synta N-203/1200 DOBSON 8" ,filtr UHC, filtr Baader, ASI 290 MC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop czy nawet lornetka to za małe pole widzenia i tylko ograniczenie. Najlepiej położyć się i objąć oczyma jak największy fragment nieboskłonu.

  • Like 1

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj - korzystając ze względnie sprzyiających warunków udałem się, o godz.22.30 na pierwszą próbę rejestracji tegorocznych Perseidów. Pod niebem spędziłem 1,5 h i - napiszę szczerze - rozczarowałem się bardzo. Przez ten czas zaobserwowałem 4 (słownie cztery) meteory, z których tylko dwa ewidentnie przypisałbym do zacnego roju. Totalna klapa. >:(

Zdaję sobie sprawę, że Perseusz był jeszcze bardzo nisko, ale spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego, wspominając wcześniejsze moje obserwacje przed okresem maksimum. Mniemam jednak, że trzeba spędzić więcej czasu pod niebem i spokojnie czekać na górowanie Perseusza, co też uczynię dzisiaj jak warunki atmosferyczne pozwolą. Jeśli zaś chodzi o rejestrację, to tutaj poniosłem totalną porażkę. Nic nie zarejestrowałem. Perseidopustka na klatkach. :-

Ale są przecież jeszcze kolejne nocki...

 

Li tylko dla zobrazowania mojego nieba:

Olympus E-420, kit 14 mm, ISO 1600, F/3,5, czas 20 s.

Seeing 6/10, przejrzystość mocno ograniczona przez jakieś specyficzne, wysokoatmosferyczne syfki.

Pojedyńcze klatki bez jakielkolwiek ingerencji.

Zdjęcia ogląda się najlepiej na dużym telewizorze, w ciemnym pokoju :) ;)

Pozdrawiam, i życzę sobie oraz Wam większych sukcesów w rejestracji tegorocznych Perseid.

 

 

post-3891-0-87094000-1439277579_thumb.jp

post-3891-0-58307300-1439277691_thumb.jp

post-3891-0-97763900-1439277800_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co załamywać. Uchwycenie przelotu to nie takie proste. Musi być dostatecznie jasny, bo inaczej albo będzie bardzo słabą kreską albo w ogóle nie będzie śladu. A zazwyczaj jest tak, że leci akurat w rejonie nieba którego aparat w danym czasie nie rejestruje. Prawo Murphy'ego.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda w WLKP na Perseidy nie zapowiada się zachęcająco. Czy dzień później ilość zjawisk będzie zdecydowanie mniejsza?

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji fragment z lokalnego serwisu. Najlepsze kawałki zaznaczyłem ;)

 

Niestety tegoroczne obserwacje będą utrudnione - w noce z wtorku na środę oraz ze środy na czwartek niebo nad Wielkopolską będzie w przeważającej części zasłonięte chmurami. - Nad naszym województwem przechodzić będą burzowe fronty, a to oznacza, że obserwacja nieba będzie trudna. Trochę lepiej ma być w noce z czwartku na piątek i z piątku na sobotę. Wówczas chmur będzie mniej - mówi (...), dyżurny synoptyk IMGW w Poznaniu. - Myślę jednak, że dla wprawionych obserwatorów takie warunki nie będą przeszkodą - dodaje.

W Polsce Perseidy mają być najlepiej widoczne w nocy z 12 na 13 sierpnia (ze środy na czwartek). W ciągu godziny ?spaść? może nawet około 100 meteorytów.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co załamywać. Uchwycenie przelotu to nie takie proste. Musi być dostatecznie jasny /.../

Np. jak ten PER z 3:46:57:

post-4284-0-39538000-1439285526_thumb.jp

 

Filmik z przelotu:

post-4284-0-43154300-1439285521.gif

 

Uchwycony w najjaśniejszym momencie:

post-4284-0-76949400-1439285521.jpg

 

Widoczny ślad:

post-4284-0-33059600-1439285522.jpg

 

3 minuty wcześniej, o 3:43:01 również ładny Perseid poleciał:

post-4284-0-62385200-1439285523_thumb.jp

  • Like 4

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony zastanawia mnie, skąd biorą się te zawsze zachęcające wartości ZHR na poziomie 100, które następnie są przeze mnie radykalnie weryfikowane w dół. Niestety.Nigdy nie zobaczyłem więcej niż 30 meteorów na godzinę. Może nie mam szczęścia, a może patrzę wtedy, gdy jest przed, albo po (sorrki za upraszczanie problemu). ;)

Podejrzewam, że trzeba zrobić medialny raban, aby zachęcić jak najszersze grono potencjalnych obserwatorów, co też ma swoje pozytywy, bo fajnie jest gdy ludzie "zadzierają" głowy do góry i podziwiają "łzy św. Wawrzyńca", ale także wiązać się to może z ewentualnym zniechęceniem "niedzielnych" obserwatorów, gdy zobaczą nie 100 a na przykład 4 meteory na godzinę.

No, ale jestem dobrej myśli -  2 wczoraj, 20 dzisiaj, 200 jutro... :)

 

M.K - liczę na tak spektakularne widoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZHR określa liczbę meteorów, gdy:

1. radiant jest w zenicie

2. widoczność 6,5 magnitudo okiem nieuzbrojonym

... czyli najczęściej zawsze jest niższy :-

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZHR nie jest mi obcy. ;)

 

Ale jak to medialnie brzmi : w ciągu godziny spaść może do 100 meteorytów, niż jakby napisać (powiedzieć w TV-sad), że w ciągu godziny spaść może do 4 meteorytów :D

Nawet - sorki za stwierdzenie - największy buc wyjdzie na dwór i spojrzy w niebo, aby te cholerne spadające gwiazdy zobaczyć, o których tak głośno trąbią wszedzie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezes PKiM-u Przemysław Żołądek właśnie poinformował o maximum Perseidów w tym roku:

 

Maksimum standardowe:
- Najbardziej prawdopodobne: 6:30 - 9:00 UT, po wschodzie Słońca 13 sierpnia
- Granice możliwości wystąpienia: 1:30 - 14:00 UT, noc z 12 na 13 sierpnia

Maksimum ze strumienia 1862:
- 18:39UT 12 sierpnia, przejście w odległości 80tys km od środka strumienia. Aktywność nieznana i rozciągająca się na kilka godzin (J. Vaubaillon)


Wnioski:
- Pewne jest oczywiście wystąpienie standardowego szerokiego maksimum, najprawdopodobniej w godzinach porannych w nocy z 12 na 13 sierpnia (środa/czwartek). Teoretycznie po wschodzie Słońca, w praktyce maksimum jest na tyle szerokie że nie będzie to jakaś bardzo negatywną okolicznością. Około 60-70 zjawisk na godzinę w ciemnym miejscu powinno być widać. Maksimum to może także przesunąć się nieco na korzyść lub na niekorzyść.

Ciekawa jest możliwość wystąpienia dodatkowego piku związanego ze strumieniem 1862 (peryhelium 2 obiegi temu). Według Jeremie Vaubaillona przejdziemy zaledwie 80 tysięcy kilometrów od środka tego strumienia. Tu dla odmiany mamy max w okolicach zachodu Słońca, ewentualna aktywność  rozciągnie się zapewne na cały wieczór.

W najbardziej optymistycznym wariancie będziemy mieli dwa nakładające się na siebie piki - jeden opadający, drugi wznoszący. Możliwe że nałożone na siebie dadzą wyrównaną aktywność przez całą noc.

Zapraszam również na stronę http://www.pkim.org/

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie w domu, wczoraj rano, była lokalna telewizja, dla której miałem przyjemność udzielić krótkiego wywiadu odnośnie zbliżającego się wydarzenia :) 

Niestety prognozy pogody są coraz gorsze na tę noc...

 

  • Like 3

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wciąż pogoda robi na złość i każe cierpliwie czekać na jutrzejszy wieczór  :-

Mnie martwi jutrzejsza prognoza, aczkolwiek 2 różne wersje:

post-4284-0-31283100-1439321023_thumb.jp

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo jestem pod Tatrami i wczoraj wyszłam na "próbną obserwację" przed dzisiejszą nocą.

Było dość wcześnie (ok.22). Chciałam się Was zapytać, o której godzinie najlepiej się wybrać dzisiaj ( z tego co czytałam Perseidy są najlepiej widoczne w drugiej połowie nocy i nad ranem - czyli tak bardziej godzinami  to o której? 3:00?)

I jeszcze pytanie  - wczoraj w okolicy Wielkiej Niedźwiedzicy widziałam dwa meteory i chciałam się Was zapytać co zacz? W tym rejonie nie widziałam żadnej zaznaczonej grupy meteorów (siedziałam na dworze ze Stellarium) - mam już jeden pomysł z jakiego roju mogły pochodzić, ale chciałabym poznać opinię ekspertów  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I jeszcze pytanie  - wczoraj w okolicy Wielkiej Niedźwiedzicy widziałam dwa meteory i chciałam się Was zapytać co zacz? W tym rejonie nie widziałam żadnej zaznaczonej grupy meteorów (siedziałam na dworze ze Stellarium) - mam już jeden pomysł z jakiego roju mogły pochodzić, ale chciałabym poznać opinię ekspertów  ;D

To zależy z jakiego kierunku leciały i o której godzinie je widziałaś, bez tych informacji nikt raczej nie wywróży:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież meteor który jest widoczny w Wielkiej Niedźwiedzicy też może być Perseidem. Wystarczy przedłużyć w tył jego tor i zobaczyć z jakiego kierunku nadleciał.

 

Druga połowa nocy jest najlepsza, bo Perseusz (a w sumie radiant Perseidów) jest wtedy wysoko na niebie i jest szansa na dostrzeżenie większej liczby zjawisk.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Trogiru - Splitsko-Dalmatinska Zupanija - prognozy super. Grunt to znaleźć się we właściwym miejscu i właściwym czasie :)

Dobry humor psuje mi tylko fakt, że ostatnio dużo tu burz, a tych prognozy nie przewidują.

Sprzęcik przygotowany i przetestowany - kamera ASI 120 MC z kitowym obiektywem bodajże 170 stopni wysunięty ponad balkon i dach plus dysk 1 Tb :)

Będę rejestrował aviki po 1 minucie i potem wybierał i stackował klatki z meterorami.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)