Skocz do zawartości

Wybór sprzętu pod wiejskie niebo


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. :)

rzucę konkretami od razu:

 

Szukam docelowego teleskopu, ale przyda mi się też okular, lub dwa (nie docelowe).

 

-budżet: 6300zł

-po domem niebo ~5mag, ale mam dość ładowny samochód i wiejskie niebo 6 mag po 10 minutach jazdy, po 30-40 minutach jeszcze lepsze, bo jest miejsce gdzie w promieniu ok. 40 km nie ma żadnego miasta powyżej 15 tys. mieszkańców  

-nie interesuje mnie GoTo ani astrofotografia na tym sprzęcie

-DSy to priorytet

 

Wymyśliłem, że będę szukał używanego (ze względu na budżet), dużego kratownicowego Newtona. Kratownica bo dobrze aby był mobilny i relatywnie lekki, żeby dało się samemu złożyć i przenieść.

Ale potrzebuję jeszcze na chwilę obecną minimum 2 okularów. Mam Scoposa 30mm (do przeglądu nieba jakoś mi wystarczy, kiedyś kupię słoika docelowego) i NLV 6mm- to akurat nie jest najgorszy sprzęt, może się przydać do planetarek na przykład lub okazyjnie do planet czy Księżyca.

 

Tak więc oprócz teleskopu potrzebuję okularu 14-17mm żeby mieć powiększenie około 100x, i 9mm żeby mieć około 200x. 

Zakładając, że jakimś cudem kupię tego trussa, to zakładam że będzie kosztował ok. 5000zł (mowa o 16", sugeruję się archiwami giełd astronomicznych). Więc zostaje mi 1300zł na okulary. Starczy na 2 ESy lub LVW (mówię o używanych), lub jeden z wyższej półki (również używany). No ale jeden, nawet bardzo dobry, okular, to trochę mało, dwa dają większe możliwości obserwacyjne. Co mi radzicie w takiej sytuacji?

 

Mam możliwość kupna kratownicowego 14" za 4000zł (zostałoby więcej kasy na okulary), jednak producent praktycznie nieznany, poza tym myśląc "teleskop docelowy" zawsze myślałem o 16" i pewnie czułbym lekki niedosyt patrząc przez niego, tym bardziej że wiem jak wygląda niebo przez szesnasktę. 

 

Co radzicie? 

 

Pozdrawiam

Radek

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku nie chodzi o rady (sam wiesz co, z czym i dlaczego), tylko raczej paraliż decyzyjny. ;)

Jeśli masz zdrowie i chęć, by targać 16 cali, to oczywiście bierz. Mam porównanie do trzynastocalowca i pod ciemnym niebem różnica w obrazach jest oczywista. Co do okularów, rozważ Delosa i ES-a 14 mm w wersji stustopniowej. Z tego poziomu już naprawdę blisko do ideału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie targanie to raczej nie kłopot, zwłaszcza jeśli miałbym kratownicę, którą można złożyć samemu- Syntę 8" nosiłem w jednym kawałku bez problemów (20kg), podejrzewam że cela lustra 16-calowego waży podobnie. Oczywiście odpadają wynalazki typu Synta 16"- tutaj samego Dobsona w 2 osoby nosi się bardzo ciężko!

 

Nie wiem czy na 100-stopniowe okulary mógłbym sobie pozwolić- pewnie tylko w przypadku kupna dużo mniejszego sprzętu (np. tej 14-stki). Ogólnie to masz rację z tym paraliżem decyzyjnym, lepiej bym tego nie ujął. Ogłoszenie o chęci kupna takiego teleskopu powiesiłem na forach, niestety odzew bardzo mały- w większości oferty sprzętu nowego, a na to mi nie starczy.

Ale jako że sprzęt ma być docelowy, to mogę poczekać- może trafi się okazja.

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja jest dobra teraz czekaj cierpliwie i nie spiesz się. Duże telepy nie są taką żadkością, mam wrażenie ze sporo osób po zakupie rezygnuje z nich bo przytłacza ich wielkość sprzętu. Targanie nawet kratownicowego telepa po schodach po jakims czasie wkurza :) Ja moje 15 cali kupiłem sporo taniej niż w twoich szacunkach ale musiałem sobie go odrestaurować tzn. napylić ponownie lustra. Warto było, sprzęt ma trochę lat, widać to po nim ale obrazy daje świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymarzony teleskop dzisiaj do mnie trafił :) jest nim Taurus 380!
post-3750-0-76681700-1439314142_thumb.jp
Nie mogę się doczekać aż przetestuję sprzęt w terenie. Na razie mam do dyspozycji okulary LVW, wkrótce jednak (mam nadzieję) zakupię ESy. 
 
Wypadło tak, że musiałem po niego jechać zaledwie 10km. 
W dodatku, w teleskopie zamontowany jest wspaniały niskoprofilowy wyciąg Moonlite Dual Rate. 
post-3750-0-02186500-1439314160_thumb.jp
I jeszcze zdjęcie z założoną osłoną:
post-3750-0-38945500-1439314145_thumb.jp
Oczywiście od razu nastąpiła burza i chmury, co było do przewidzenia.   :)
 
Pozdrawiam!
Radek 
  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ten sam sprzęt. OK, dzięki za radę, w takim razie zmiana preferencji i kupuję LVW (te które mam teraz nie są moje). Faktycznie to szerokie pole mogłoby być mocno zniekształcone na bokach. A Ty używasz LVW czy Tele Vue? 

Miałem okazję patrzeć przez LVW w Syncie 16" f/4.5 i daje bardzo przyjemne obrazy. Mnie lekkie przecinki na brzegu pola nie przerażają, no chyba że mówimy tu o sytuacji gdzie w ES od 60-70% jest nieakceptowalna jakość.

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem komplet LVW i były bardzo dobre i do tego parafokalne. Zmieniłem je na Delosy i Naglera 26 bo w LVW właśnie tej długiej ogniskowej mi brakowało. Jakość obrazu w obu podobna ale jednak pola widzenia nieco więcej. Słabą stroną LVW są powłoki antyodbiciowe, TV ma znacznie lepsze ale jak przekłada się to na obraz nie powiem, różnica nie powala.

Miałem też ESy i tu obraz znacznie gorszy. Znacznie choć nawet Delos na krawędziach ma trochę pojechane gwiazdy to koma i tylko korektor pomoże, ja go nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za rady. W LVW wygrywa również chyba komfort- bardzo przyjemny ER mają te szkła. Kupię 17mm i chyba 8mm. Na razie tyle mi wystarczy. Choć te 8mm to już 210x, sporo. Mam NLV 6mm, zostawię sobie na dobre warunki do planet/planetarek.

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Mam LVW pod ręką, więc przetestuję w najbliższą pogodną noc, a potem kupię. Mimo wszystko światłosiła to zaleta tego teleskopu- jest bardziej mobilny no i nie drabiny żeby sięgnąć okularu (jak jest np. w Syncie 16").

Mogę też w zasadzie pożyczyć Naglery, ale na nie i tak mnie nie stać, więc nie będę sobie psuł humoru ;)

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)