Skocz do zawartości

SkyWatcher 120/600 - zdejmowanie odrośnika


Ranf

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

2 dni temu kupilem sobie pierwszy teleskop (jak w tytule) + filtr sloneczny na obiektyw (140mm). Z tego co wyczytałem, zeby go zalozyc musze zdemontowac odrośnik i tu pojawia sie moja watpliwosc. Poniewaz nie chce nic robic na sile, jedyne co udalo mi sie uzyskac, to odkrecenie calej tej bialej/bezowej koncowki (jak na zdjeciu http://www.skywatcher.com/images/products/510/20111206_004533_627902.jpg). Zajrzalem do srodka (w sensie tej odkreconej koncowki :)) i tam jest zamontowana soczewka. Na moj prosty rozum poczatkujacego:

a) zdemontowalem zbyt duzo i istnieje mozliwosc usuniecia samego odrosnika. Czy ktos moglby podpowiedziec jak to zrobic w takim przypadku?

b) ta soczewka/zwierciadlo (wybaczcie, nie wiem, ktora wersja jest poprawna) jest integralna czescia odrosnika i 'tak ma byc'. Filtr zakladam na pozostala czesc teleskopu i wszystko jest ok

c) zdemontowalem zbyt duzo, ale nie istnieje mozliwosc usuniecia samego odrosnika - potrzebuje szerszy filtr.

 

z gory dzieki wielkie za pomoc :)

pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cusik takiego:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_112&products_id=2576&lunety=Filtr_do_obserwacji_S%B3o%F1ca_ND5_w_metalowej_oprawie_fi_=_140_mm

 

wybierajac ten rozmiar, a nie inny kierowalem sie tym zdaniem z opisu:

"W teleskopach wyposażonych odrośnik, warto zdjąć odrośnik i założyć bezpośrednio na tubę. Warto o tym pamiętać, gdyż średnica odrośników nawet niewielkich teleskopów może być bardzo duża i wymagać może nieproporcjonalnie dużej oprawy."

 

Jak rozumiem, w moim przypadku powinienem wymienic 140 na 160, bez kombinowania z odkrecaniem odrosnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrośnik siedzi sztywno i według mnie powinieneś sobie dobrać wymiar wewnętrzny oprawy z folią do wymiaru zewnętrznego odnośnika.

Zdjęcie samego odrośnika pokazuje nam bezpośrednio soczewkę i wygląda jak w linku z filterm. Nic więcej nie zdejmujesz.

Daj zdjęcie ze zdjętym odrośnikiem? A u Ciebie jest odkręcany na gwincie?

Ja stosuje zawsze nakładany na odrośnik, a jak byś poczytał forum to byś zaoszczędził ze 100 ;)

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6986-oprawy-cnc-na-filtry-sloneczne/?p=103802

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy tak jak mowilem, bez uzywania zbyt duzej sily poruszalem troche tym odrosnikiem, zeby zobaczyc, jak to w ogole jest zainstalowane, na wcisk/gwint/jeszcze inaczej. Jedyne, co w miare lekko udalo mi sie zrobic, to wlasnie wykrecic go z gwintu, ale razem z soczewka. Teraz jak sie przygladam temu zdjeciu z oferty, to tam na teleskopie zostala czesc, ktora ja odkrecilem, wiec byc moze da sie odseparowac sam odrosnik. Wrzuce jutro zdjecie pogladowe, jak to wszystko u mnie wyglada, bo z samego opisu pewnie ciezko sie polapac, o co mi chodzi :) Dzieki wielkie za pomoc, jeszcze sie odezwe :)

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj troche dluzej pomajstrowalem i tak jak mowiles, odrosnik zszedl bez tej czesci z soczewka, byl po prostu mocno wcisniety :) Problemu to nie rozwiazalo, bo okazuje sie, ze filtr powinien miec na oko jakies 142-145mm, zeby wszedl, a ma 140, wiec wymiana mnie czeka tak czy siak, ale chociaz wiem, na czym stoje. Wielkie dzieki za pomoc!

 

zgodnie z sugestia poczytam forum, moze sie uda samemu zrobic filtr mniejszym kosztem :)

 

pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)