Skocz do zawartości

Kompletny amator poszukuję taniego a dobrego sprzętu :)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poszukuję teleskopu w zakresie cenowym do 600 zł. Interesuje mnie taki teleskop, którym smiało będe mogł obserwować Księżyc, Planety oraz różnego typu gwiazdy bądz zjawiska. Pozwolilem sobie trochę poczytać lecz tak jak w temacie jestem kompletnym amatorem i jedyne co znalazłem spełniające moje kryteria na stronie http://www.eyesplanet.com/pytania.htm to, to :

1.Teleskop Sky-Watcher SK1145EQ1

2.Teleskop Sky-Watcher SK1149EQ1/EQ2

3.Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

4.Teleskop Celestron AstroMaster 76EQ

5.Teleskop Celestron AstroMaster 114AZ

6.Teleskop Celestron AstroMaster 114EQ

Wszystko jest tutaj :

(http://www.eyesplanet.com/2br.htm)

Proszę abyście doradzili mi z kupnem teleskopu.

Z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawie wszystko zabawki.. tylko z małym wyjątkiem

3.Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK1309EQ2

Reprezentuje sobą względny poziom-choć to sprzęt dla bardzo początkującego -wierz mi też pełen wad! Od chybotliwego, mało stabilnego montażu przez  tony plastiku po dużą obstrukcję centralną na grubym pająku!

Ale wielu z nas od niego zaczynało! 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie podepnę się tylko do posu przedmówcy dodając jeszcze brak normalnego wyciągu o przelocie 2" i kiepski szukacz miałem okazje kilka razy patrzec przez niego .

Generalnie sprzetu bym nie polecał w związku z powyższymi brakami aczkolwiek na czas rozruchu w tej kwocie będzie najlepszy tzn.najwięcej pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz trochę miejsca  i udźwigniesz dwadzieścia parę kilo  to synta 8" dobs -kwintesencja ceny/jakości sprzęt na lata za ok 1200  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Gość wanderer

Mam jeszcze jedno pytanko dotyczące tego, czy jest jakaś różnica pomiędzy  Dobs'8 "nie rozsuniętym" a rozsuniętym?

Dzięki z góry za info..

Zgaduję,że większą pojemnością pomieszczenia gospodarczego o kilka centymetrów bo nigdy składanej synty nie miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Na wstępie ...

Witam wszystkich :)

A teraz do rzeczy.

Noszę się z zakupem teleskopu, który starczył by na kilka latek użytkowania.

Poczytałem troszkę na tutejszym forum i mój typ padł na coś takiego (dla tego min. podpiąłem się do tego posta)

http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1379

Czy do tego zestawu polecacie jakieś dodatkowe okulary itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolego Kynek ta synta  8" dobs to najlepszy wybór w relacji jakość/cena.

Jako dodatki:  o planet proponował bym dokupić Okular 6mm najlepiej orto choć może być i szerokokątny plossl np. UWA58 Sky-watcher.

Proponował bym też dokupić  jasny, szerokokątny okular  do przeglądu nieba i szerokich obiektów 2" ok 30 -33cm np. Swan lub Hyperion.

Oraz filtr mgławicowy 2" np. Baader UHC-s lub lepszy Orion Ultrablock. 

Kolego mlody153..brenięcie w tak małe apertury na chybotliwym montażu to zakup w ciemno. Lepiej kupić na rynku wtórnym używaną syntę 6" Dobs lub choć syntę 130/900 na eq2!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam serdecznie jestem zupełnym nowicjuszem i zielonym jak trawa.

Dostałem w prezencie teleskop sirrah 113F1000EQ z okularem czy soczewką ??? nie wiem jak  to fachowo określić K25 mm,K10mm

filtr słoneczny,filtr księżycowy,jakieś dwie tubki-przedłużki erecting eyepiece 1,5X I BARLOW LENS 3X???? i nic po polsku ???

Udało mi się go zkręcić do kupy ale co jak z tymi soczewkami nie mam pojęcia w google też nic na temat tego teleskopu nie mogę znaleźć??? Pewnie jakaś lipa ??? proszę o pomoc na maila pozdrawiam bolo353

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie dość planetarny Newtonik f/9  :) O ogniskowej 1000mm i średnicy zwierciadła 113mm. Nie jest to wypas ale na początek starczy!

Okulary to pewnie Kellnery stąd nie są jeszcze tak podłej jakości szczególnie przy tej  światosile 8) 

Z okularem 25mm możesz poznać świat galaktyk i mgławic oraz gromad gwiazd.  Zapoznaj się z pojęciem Katalog Messiera -niech one staną się Twym celem! Z okularem 10mm zobaczysz planety - odszukaj jasną planetę Jowisz i zobacz jej księżyce oraz pasy chmur na tarczy!

Ściągnij sobie Stellarium  i zobacz gdzie Jowisz teraz świeci!

http://www.stellarium.org/pl/

Kup sobie najprostszy poradnik polecam: "Atlas nieba" Rudzia i zacznij czytać  :)

ps. Tą erecting eyepiece 1,5X I BARLOW LENS 3X do szuflady i nie wyjmuj  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :-)

Dzieki śliczne za szybkie i cenne uwagi poczytam bo to podstawa w moim przypadku :-)

A te dwie rzeczy dla czego do szufladki ??? do czego służą??(na pewno się dostosuję ale jestem ciekaw do czego służą?)

pozdrawiam

bolo353 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą erecting eyepiece 1,5X  mozesz popatrzeć na ptaszki lub babeczki  ;) z obrazem ziemskim (nie odwróconym)  Do astro  nie ma zbytniego zastosowania

BARLOW LENS 3X zwiększy Ci ogniskową do 3 metrów, co przy Twojej apreturze jest zupełnym nieporozumieniem. Mnoży najnormalniej  ogniskową x3 . Plastikowy Barlow o nędznej jakości + kitowy Kellner 10mm  to będzie wielka rozmyta plama  :)

Będziesz miał Power 300x przy źrenicy wyjściowej ok 0,3mm  :P

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Wczoraj (wydaję mi się) że udało mi się poskładać do kupy mój teleskop sirrah114F1000EQ i odnalazłem syriusza czy jest to możliwe???? obiekt był koloru popielato jasnego w prążki znajdował się jak by w ruchu obrotowym ale no właśnie było jedno ale na samym środku obiektu przeszkadzał mi pajączek ten który utrzymuję zwierciadło -soczewkę która łapie odbicie z lustra teleskopu a znajduję się przy wlocie tuby co zrobiłem nie tak ??? czy możliwe abym obserwował syriusza?? i czy rzeczywiście tak wyglada?? i czy to wina ustawień czy wina teleskopu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiekt był koloru popielato jasnego w prążki znajdował się jak by w ruchu obrotowym ale no właśnie było jedno ale na samym środku obiektu przeszkadzał mi pajączek ten który utrzymuję zwierciadło -soczewkę która łapie odbicie z lustra teleskopu a znajduję się przy wlocie tuby co zrobiłem nie tak ??? czy możliwe abym obserwował syriusza?? i czy rzeczywiście tak wyglada?? i czy to wina ustawień czy wina teleskopu???

Jak słyszę prążki -myślę Jowisz  (prążki= "pasy chmur") A z tym pajączkiem.. to czy widziałeś krzyż w okularze czy czarnego, ulotnego duszka?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra....

Tak powinien wyglądać wyostrzony Syriusz w okularze w Newtonie 

sirius.2153044_sq_thumb_m.jpg

A tak wygląda obraz rozogniskowany

images?q=tbn:ANd9GcSBD1Yz-HMYGb16m1XIMftLxmgYIoNgtLuGX2CcKTabqetqym3hhGtNN7IQ

Choć ten obrazek pokazuje całkowite rozogniskowanie

Z jakichś przyczyn ta rewelka nie łapie Ci ostrości :o

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra  :) pisałem że jestem zielony... ale już znowu jestem mądrzejszy he,he,he.... moja bbserwacja przedstawiała drugi obrazek mało tego łapałem kościół dziś oddalony o jakieś 5 km i pajączka nie było więc to jedynia wina...... tylko moja- moich ustawień bo obiektyw wyskalowałem oki bo jak łapię w krzyżyk z nitek obiekt centralnie to w okularze też jest po środku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)