Skocz do zawartości

Czas rozruszać Rzeszów !


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Rzeszów i okolice,

dzisiaj jest duża szansa na ładna pogodę i watro by było ją wykorzystać, jeżeli są chętni i majcie jakies propozycje to piszcie gdzie i o której jedziemy.

Pzdr

Łukasz

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Oj bardzo, niestety życie zawodowe i prywatne nie daje zbyt wiele możliwości, może w okresie świąt znajdzie się czas i pogoda, żeby się gdzieś ruszyć. 

 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam,

ktos z okolic Rzeszowa jest aktywny na forum ? Chetnie bym sie z kims wybral w teren na jakies ciekawe obserwcaje. Jak narazie glownie jezdze w okolice Blazowej. Znalzlem tam calkiem fajne ciemne miejsce. Calkiem ciekawe na lornetke. Chetnie poznam cos wiecej :) Dajcie info to mozemy sie ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

ogólnie planowałem na jutro zorganizować jakieś wspólne obserwacje o czym pisałem na astropolis, ale kiepsko to wygląda. Kolega Janusz jutro odpada, więc zostaje jeszcze Andrzej ale z nim będę jutro rozmawiał i wtedy zobaczymy jak będzie z obserwacjami. Ja ogólnie bym gdzieś pojechał. Jutro się odezwę na pw i jak coś to obgadamy sprawę. 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam,

na prośbę znajomego zamieszczam ogłoszenie.

W dniu 27.07.2018 będzie organizowana impreza, piknik rodzinny Folwark Cyziówka niedaleko Rzeszowa. Organizatorzy poszukują osoby z teleskopem lub najlepiej dwoma aby stworzyć atrakcje dla dzieci i dorosłych , czyli stanowisko obserwacyjne. Wszystko oczywiście odpłatnie . Szczegóły do ustalenia telefonicznie pod numerem kontaktowym 501202187- Piotrek. 

Jeżeli ktoś ma ochotę poprowadzić takie spotkanie i przy okazji zarobić troszę grosza, to proszę o kontakt z w/w numerem telefonu.

 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć Rzeszowiacy, od wtorku zapowiada się dobra pogoda, Księżyc też już będzie później wstawał, więc jeżeli ktoś jest chętny na obserwację/fokanko zapraszam, możemy się umówić gdzieś w Raniżowie, Sieniawie, Koloni Polskiej jak kto woli :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak będzie, jeżeli będzie pewna pogoda, postaram się zjawić na jakiejś umówionej miejscowce. Zobaczymy też czy inni będą mogli przyjechać. Ogólnie dobrze by było się spotkać, bo ostatnio widzieliśmy się chyba 4 lata wstecz. 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ufff od czego by tu zacząć. 

Zakupiłem montaż lxd75. Przyjechał do mnie z totalnie rozkolimowaną lunetą biegunową. W związku z czym uzbrojony w poradniki zacząłem ją justować. Nawet mi to wyszło i krzyż miałem w prawie jednym pkt gdy zjechała mi się główka jednej ze śrub imbusowych. Udało mi się ją usunąć ale musiałem wyciągnąć lunetkę biegunową. Kiedy już witałem się z gąską i myślałem, że wszystko jest ok pękła mi uszczelka trzymająca lunetkę. Udało mi się ją wsadzić na miejsce i dość stabilnie umieścić lunetkę na miejscu ale nie mam pewności, czy wszystko zrobiłem dobrze. 

Stąd mam następujące pytania:

Gdzie dostanę tak małe śrubki i jak je dobrać? 

Gdzie dostanę taką uszczelkę? 

Czy znalazłby się ktoś kto ewentualnie dysponowałby powyższymi częściami zamiennymi i pomógł by mi ustawić i skalibrować prawidłowo lunetkę? 

Mam jeszcze problem z dokładnym celowaniem na północ ale w tym wypadku Kolega Andrzej zaoferował pomoc, za co bardzo dziękuję. :)

To tyle, dziękuję za uwagę! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do śrubek, to zobacz w Unimecie w Rzeszowie, a jak nie to w innym sklepie że śrubkami, jak Śrubres albo kup sobie komplecik,  tyle że trochę to kosztuje , a wykorzystasz z niego max 3szt. Poniżej link że srubkami

https://www.google.com/search?q=srubki+robaczki&client=ms-android-samsung-ga-rev1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiZkYmIzoDkAhVSUhoKHZP3DEUQ_AUIESgB&biw=1100&bih=458&dpr=2.63

 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do uszczelki, to niestety nie wiem nawet jak to wygląda i czy jest to część, którą można zdemontować. Jeżeli tak, to wykręć  ją i jedź do jakiegoś tokarza (Oni też toczą w tworzywach sztucznych). Ewentualnie możesz to zwymiarowac i zlecić komuś, kto ma drukarkę 3d. Oczywiście, jeżeli jest to z tworzywa.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem do sklepu z uszczelkami na Siemieńskiego. O-ring 20 i 22mm, grubości 2,5mm i 2mm. Warto kupić obydwie grubości i wymienić stockową uszczelkę na grubszą i do pchać drugą cieńszą dla lepszej stabilności. Luneta wtedy praktycznie nie do ruszenia. Śrubki dostępne w Unimecie, 2x dłuższe od standardowych co też jest na plus. 

Założyłem wszystko, skolimowałem lunetkę i wydaje mi się, że jest w porządku. Chociaż przy obrocie w osi RA cały obraz w lunetce zatacza mi niewielkie koło ale razem z krzyżem, który siedzi w środku celowanego punktu. Jeśli byłaby okazja to fajnie jakby ktoś mnie kiedyś sprawdził, bo pewności nie mam, że zrobiłem to dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Prawda jest taka że ten temat, a także podobne  można streścić słowami piosenki  Niebiesko-Czarnych pt." Niedziela będzie dla nas". Zachęcam do wysłuchania tych którzy jej nie znają ( to do młodych bo starsi znają ją na pewno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)