Skocz do zawartości

lorneta - pytanko laika


marecki

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

to moj pierwszy post - uszanowanie Panstwu.

Pozwole sobie zadac pytanie bo nie moge odnalezc tej informacji na forum.

Jako ze jestem w tematach astronomii klasycznym lajkonikiem, postanowilem isc za radami ktore padaja bardzo czesto ze strony zaawansowanych astronomowiczow i  zakupilem na dobry poczatek lornete -  skymastera 15x70. zamocowalem to na dosc rozsadnym statywie - obraz jest stabilny, nic nie trzesie, nie telepie - jest git.

Postawilem to na balkonie i zaczalem obserwacje. Juz na samym poczatku wyczailem jasny punkt na poludniu ktory w okularach lornety jest jajowatym obiektem - niestety szczegolow nie widze mimo usilnych prob regulacji - obiekt jest nieostry. Domyslam sie ze jest to Saturn - ale pewnosci nie mam. Obserwacje prowadzilem z balkonu  z nieco ciemniejszej czesci Warszawy, wczesnym wieczorem, gdy wiekszosc gwiazd byla jeszcze niewidoczna.  

I tu pojawia sie pytanie, czy uzywajac takiej lornety jest mozliwa obserwacja planet - tak by dalo sie zauwazyc szczegoly typu pierscienie, satelity ?

Jakie sa praktyczne maksymalne mozliwosci tego sprzetu ? Dodam jeszcze ze przy obserwacji tego obiektu - po ustawieniu mozliwie najlepszej ostrosci - wydaje sie ze z obiektu tego wychodza jakby takie malutkie promyki, malutkie kolorowe kreseczki, ktore swieca w gore lub w dol gdy lekko porusze glowa i oko nieznacznie przesunie sie wzgledem okularu... czy to uroda lornety za 360 zeta czy moze cos jest z nia nie tak ???

 

pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Wg mnie widziałeś właśnie Saturna.

SM 15x70 to wg mnie fajna, tania lorneta do przeglądu nieba. Planety to identyfikacja a nie szczegóły niektórych planet.

O osiągach niech napiszą użytkownicy.

Ja miałem okazję kilka razy przez nią luknąć - mam pozytywne doświadczenia z tą lornetą w jswojej klasie cenowej.

Pozdrawiam.

 

r@dek

Wszystkie informacje odbierane przez wzrok, są niesione przez światło...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOCTER NOBILEM 10x50 B/GA, spektyw OPTOLYTH 30x80
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Najprawdopodobniej widziałeś Saturna. W 15x70 można (w zależności od warunków i sprzętu) zobaczyć malutką szczelinę pomiędzy tarczą planety i pierścieniem. Powinieneś być też w stanie zobaczyć jego najjaśniejszy księżyc - Tytana. Kreseczki i promyki o których piszesz są związane z wadami optycznymi lornetki (zob. astygmatyzm, koma). Gwiazdy, zwłaszcza najjaśniejsze, też będą się iskrzyć.

 

Generalnie, lornetka nie jest najpelszym sprzętem do obserwacji planet i prócz kilku "standardowych" widoków nic więcej z niej nie wyciągniesz na tego typu obiektach. Zobacz to:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7524-planety-z-lornety/?hl=%2Bplanety+%2Bprzez+%2Blornetkę#entry103481

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7323-planety-przez-lornetke/?hl=%2Bplanety+%2Bprzez+%2Blornetkę

 

"Jako ze jestem w tematach astronomii klasycznym lajkonikiem..." - jeśli już musisz, to możesz być laikiem  ;) 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, ten lajkonik to taka figura retoryczna :)

 

Wracajac do lornetki - pare slow uzupelnienia - wczoraj przeszla prawdziwy chrzest bojowy - wybralem w okolice Radziejowic po Warszawa w celu obserwacji Perseidow.

Mimo ze niebo bylo dosc mocno zanieczyszczone swiatlem ze strony polnocno - wschodniej oraz poludniowej - udalo mi sie znalezc Andromede - taki klebek, ni to chmura, ni to wata - przy obserwacji katem oka - wrazenie jakby w srodku bylo jadro w formie kuli.

Ponadtro lornetka b. ladnie prezentowala nawet b. male gwiazdki ktorych brak na mojej mapie nieba - widoczne byly takze te ktore zaznaczone sa w mapie jako mag 6 lub nawet mag 7.

Gwiazdy duze i jasne - w szczegolnosci Wega - wygladaja w niej olsniewajaco - ten niesamowity hipnotyzujacy blask !!! Dziwne kreseczki i promyki - co ciekawe - obserwowalem jedynie w przypadku obiektow nisko nad horyzontem, jak Saturn (ktorego wczoraj znowu obserowalem) oraz gwiazd Pegaza - gdy byly jeszcze nisko. Mysle ze to moze byc wplyw atmosfery naszej planety.

Sama lornetka okazuje sie swietnym zakupem - brakuje mi tylko czegos w rodzaju szukacza - brak wprawy sprawia ze znalezienie wlasciwej gwiazdy wsrod innych jest dosc trudne. Przydalby sie tez statyw umozliwiajacy obsewacje przy lezeniu na plecach :) - to o wiele wygodniejsze niz pozycja na stoleczku z glowa maksymalnie zadarta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)