Skocz do zawartości

Moja przygoda z Astrofotografią


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ pogoda jest .... itp. Kupiłem sobie nowy monitor aby lepiej obrabiać fotki bo widzę że w mojej lokalizacji więcej czasu spędzę na obróbce :). No to zaczynamy przedstawiam M13 jedynie 10 fotek prawdopodobnie od @wwaldek 1947  czyli czasy 180s i ISO 800. Nowe podejście po Kalibracji i po rejestracji w pix przed Wyrównaniem postanowiłem oczyścić każdą fotkę przy pomocy ABE i usunąć tło przed sumowaniem. A o to efekty pracy z Pix nie wiem czy przesadziłem z kolorem i czy nie za bardzo chciałem wyostrzyć ale ogólnie podoba mi się rozbicie gwiazd :) przy większej ilości materiału może udało by się więcej wycisnąć ale pogoda skutecznie mi to uniemożliwia.

M13Final.jpg

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście łapki lustra głównego. Ta jasna gwiazda nad emką ma nie takie spajki - szerokie ramienia krzyża. Dodatkowo podreguluj kolimację.

Tu masz podgląd na spajka tej jasnej gwiazdy u mnie po lewej. Nie patrz na jajowate gwiazdy.

http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/06/sesja-0037-3031-05-2011-m13-m27.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przedstawiam najnowszy dobytek w mojej kolekcji IC1396 zainspirowany super fotkami od @Rafał 123 postanowiłem pierwszy raz zmierzyć się z obiektem trochę bardziej wymagającym niż na początku sądziłem. Mam również nadzieję że ta wersja będzie się bardziej podobała od tej wstawionej u @Rafał 123 . Nie powiem trochę obróbki było w Pix-sie :)

 

20x300s + DARK & BIAS sprzęt w stopce zaświetlenia jak w mieście 

Final.jpg

  • Like 5

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem dorobiłem po 100 klatek dark oraz bias no i teraz odkrywam obiekty (i obróbkę) na nowo. Przedstawiam M64 jeden z lepszych obiektów jaki miałem okazję do tej pory focić, zapiera dech w piersiach. podobno w 2 metrowym lustrze detal jest o niebo lepszy a tutaj macie z poczciwej 150 mm :).

10x 300s oraz 10x 180 ISO800 było więcej klatek ale nadawało się jedynie 20 :(. Tradycyjnie proszę o porcję rad co do tej fotki.

M64Final.jpg

  • Like 4

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... fajny detal w środku. Fakt w pełnej klatce z canona i tego teleskopu to maleństwo http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/03/sesja-0034-09-03-2011-m63-m64.html

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zabawa z astrofotografią zaczyna się na dobre. Wczoraj spróbowałem jak wychodzą pod moim niebem fotki 10 min wcześniej robiłem maks. 5 min z obawy o LP no i oczywiście z obawy o guide. Przedstawiam fotki po 10 min bez obróbki zwykła konwersja i resizie do jpg. Jestem ciekaw jak oceniacie moje niebo pod względem LP i czy warto robić 10 min naświetlanie czy może to już przesada dla DSLR  ?

Parametry fotek takie same ISO 800 czas 10 MIN sprzęt w stopce

m57.jpgm31_10min.jpg

a może macie jeszcze jakieś inne uwagi co do fotek ?

 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy ma pytanie odnośnie pająka w newtonie. Ponieważ zdjęcia wychodzą mi coraz lepiej zauważyłem że na jasnych gwiazdach spike rozdwaja się na końcach, poczytałem trochę no i wyszło że to wina pająka i że trzeba to naprawić. Niestety nie znalazłem ani poradnika ani też tutorialu jak miał bym się do tego zabrać i czy za dnia można to zrobić czy nie wiem cykać nocą fotki i sprawdzać jak wygląda gwiazda ? 

 

PS

Mój pająk ma 4 ramiona jest dokręcony śrubami na zewnątrz tuby od nowości nic nie kręciłem . Olać ten temat na razie czy może należało by się tym zająć jak najszybciej ?

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kapral napisał:

Sprawdź ramiona pająka -przyłóż linijkę. Jesli się nie mylę to rozdwojone spajki są od krzywych ramion - też mam ten problem.

 

ok a jeżeli okaże się że jednak są krzywe to jest jakiś patent jak to wyprostować ?

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się odkształciły przy pierwszym luzowaniu LW -śruba była tak dokręcona, że o mało gniazda okrągłego nie zrobiłem. Nie pozostaje Ci chyba nic innego jak wyjąć pająka, odkręcić ramiona i np. na szybie pod światło "prostować" w rękach. Ja tak będę robić bo muszę w końcu skolimować mojego Newtka jak należy wg poradnika Łukasza :)

U  mnie bardziej widać:

Bez tytułu.png

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Czeka Cię to samo co mnie - prostowanie ramion. Druga sprawa to ramiona powinny mieć tą samą długość - centralnie ustawione LW, w przeciwnym razie ramiona mogą być proste ale nie będą w jednej linii (przeciwległe) i też popsują spajka.

Troche przesadziłem ale chodzi mi o to:

Bez tytułu.png

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, BlackPitchPL napisał:

Dziś udało mi się zrobić i mojego spajka no i w końcu zobaczyłem gwiazdy bo myślałem że chmury już nigdy nie przeminą. 10min iso 400

Moj Spajk.jpg

To jest crop czy cała klatka?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tylko ustawiłem na oko i do tego PHD ale tylko z kalibracją bez dryftu ustawiałem jak na 10 min to i tak nie ma tragedii, co do montowania Canona to wygląda tak że korektor z ringiem do aparatu ( m42 czy jakoś tak chyba ) i bez pośrednio wkładam w wyciąg 2'' przykręcam 2 śruby i tyle ( zawsze staram się aby aparat był w poziomie). 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian, podczas kolejnego spotkania u mnie przypomnij mi proszę o specjalnej złączce do korektora. Zdaje mi się że jeszcze ją posiadam (jedną zamówiłem w astrokraku, a że zabrakło mi cierpliwości na realizację zamówienia to przy najbliższej okazji odkupiłem identyczną od Zdzisia). Przeglądałem Twoje fotki i muszę przyznać że idziesz właściwą drogą. Ja niestety cierpię na znaczne pogorszenie wzroku, a jak doczytałem porady kolegów,- także mój sprzęt wymaga renowacji. Trochę zaskoczyły mnie łapki dociskające LG, ale jest to możliwe bo jak się naszarpię z moimi krowami to brak mi umiaru w łapach a dawno nie sprawdzałem ani mocowania luster, pająka, ani nie przeprowadzałem kolimacji. Teraz będą 2 nocki pogodne, ale za tydzień mam sprzedaż byczków i jałówek  (30 szt odsadków na Włochy) więc musiałem już dzisiaj spędzić bydło aby przygotować partię, porobić badania, uzupełnić kolczyki itp. Po 10 listopadzie wyjeżdza do Hollandii 20 t prosa, więc praktycznie do połowy listopada będę nie osiągalny, ale wreszcie odetchnę w finansach i będę mógł zadbać o oczy. Co do ostrości moich szkieł, a raczej jej braku, nie ma się czemu dziwić. Ja opieram się głównie na masce Bathinowa i często sprawdzam podczas trwania sesji więc jeśli jest jeszcze źle, to proszę o radę czym mogę jeszcze poprawić wynik końcowy? Na swoich oczach już niestety polegać nie mogę. Kolimację wykonuję okresowo lecz niestety niezbyt często kolimatorem laserowym. Do dyspozycji mam program oryginalny APT.Pozdrawiam serdecznie Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze miło usłyszeć ciepłe słowa od kolegi :) co do wzroku to powinieneś załatwić sprawę jak najszybciej mój dziadek już niestety nie poogląda wszystkich gwiazd jak patrzymy razem w niebo to nie wszystkie widzi dopiero jak pokazuje mu moje astro foto to może zobaczyć to co ja. Cieszy mnie że przynajmniej finansowo odpoczniesz :) co do sprzętu to faktycznie po twoich zdjęciach widać że wymaga dopieszczenia wyczyszczenia oraz kolimacji. Jeżeli chodzi o kolimator to posiadam laserowy 1.25 i możemy spokojnie wykonać kolimację w twoim obserwatorium ktoś bardziej doświadczony oglądał również fotki z twojego canona i powiedział mi że powinieneś sprawdzić ustawienie lustra lub może dać do serwisu aby go przeczyścili. Twoje piękne niebo bardzo miło wspominam tam to można naprawdę cuda robić chętnie bym wpadł na jakiś weekend i złapał trochę fotonów z m42. Twoje niebo pozwoli na dobranie wystarczającej ilości materiału. Waldku jeśli tylko będzie taka możliwość (oczywiście po 11 listopadzie) to daj znać wcześniej na Prywatnej Wiadomości lub tutaj to się zdzwonimy.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To potrzeba Ci tego https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2011/12/sztywne-poaczenie-mpcc-z-wyciagiem-sw.html

albo zamawiasz w astrokraku http://www.astrokrak.pl/fotograficzne/1369-zlaczka-do-korektora-komy.html albo jedziesz do waldka.

Masz wtedy wszystko od aparatu po wyciąg na sztywno. 

PS

A JA Ci czasami kiedyś o tym nie mówiłem? I widzę że wszedłeś w okres patrzenia na zdjęcia pod lupą ;) każdy to przechodził. U ciebie problemem jest przeskoczyć pewien etap obróbki bo obecnie jak byś staną w miejscu.
Może specem od obróbki nie jestem, ale ładuj materiał do lapka lub na pena i dzwoń umówimy się i opracujemy fotki np w Nebulosity ( dla mnie osobiści jedeny program który radził sobie z fotkami z aparatu) 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)