Skocz do zawartości

Wymiana corrector plate w teleskopie NexStar 8 SE


dylesid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,
 
Wydarzyła się tragedia, uszkodziłem corrector plate (nie wiem, jaka jest fachowa nazwa) w teleskopie NexStar 8 SE (http://www.celestron...rized-telescope). Moje pytania jest następujące (przepraszam, ale muszę wejść na szczyt dyletantyzmu, proszę profesjonalistów o wybaczenie):
 
1. Czy bez tej części teleskop będzie działał?
2. Jeśli nie będzie działał, to ile może kosztować wymiana?
3. Czy da się tę część jakoś wymienić DIY?
 
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam wszystkich,
 
Wydarzyła się tragedia, uszkodziłem corrector plate (nie wiem, jaka jest fachowa nazwa) w teleskopie NexStar 8 SE (http://www.celestron...rized-telescope). Moje pytania jest następujące (przepraszam, ale muszę wejść na szczyt dyletantyzmu, proszę profesjonalistów o wybaczenie):
 
1. Czy bez tej części teleskop będzie działał?
2. Jeśli nie będzie działał, to ile może kosztować wymiana?
3. Czy da się tę część jakoś wymienić DIY?
 
Pozdrawiam.

 

Witam na FA w tak przykrym momencie :(

I niestety mam złą wiadomość, płyta korekcyjna na ,,wolnym" rynku jest praktycznie nie do dostania, natomiast u Celestrona kosztuje 2/3 Twojej betoniarki.

Piszę to z autopsji - szukał parę lat temu mój kolega.

Już łatwiej i za dobre pieniażki można kupić LG po takich właśnie wypadkach.

Możesz polować na zagranicznych giełdach ale jest to szukanie igły w stogu siana :(

Bez niej niestety betoniareczka będzie ...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na FA w tak przykrym momencie :(

I niestety mam złą wiadomość, płyta korekcyjna na ,,wolnym" rynku jest praktycznie nie do dostania, natomiast u Celestrona kosztuje 2/3 Twojej betoniarki.

Piszę to z autopsji - szukał parę lat temu mój kolega.

Już łatwiej i za dobre pieniażki można kupić LG po takich właśnie wypadkach.

Możesz polować na zagranicznych giełdach ale jest to szukanie igły w stogu siana :(

Bez niej niestety betoniareczka będzie ...

 

 

Dziękuję za odpowiedź. Ale wtopiłem... Co prawda teleskop jest na gwarancji, ale nie sądzę, aby to zmieniło wiele, bo to nie wada fabryczna...

Pozostaje chyba odpuścić, w każdym razie piękną atrapę mam, tylko dużo miejsca zajmuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda teleskop jest na gwarancji, ale nie sądzę, aby to zmieniło wiele, bo to nie wada fabryczna...

 

Ale może być okolicznością łagodzącą w negocjacjach cenowych - warto spróbować.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ajaj, aż ciężko to słyszeć.

Zgłoś się do sklepu, w którym kupiłeś teleskop. Jak mówi Jacek, być może uda się znaleźć tańsze rozwiązanie.

Jakieś 2 lata temu w podobnej sprawie rozmawiałem z Januszem Płeszką i dowiedziałem się, że korektor do 8" SCT kosztuje ok. 2000 zł. To dużo w stosunku do wartości całego teleskopu, ale wciąż mniej niż zakup nowej tuby. Uszkodzonego SCT już nie sprzedasz, przynajmniej nie w zadowalającej cenie i teraz pozostaje tylko zdecydować się na zakup korektora lub przerobienie teleskopu na klasycznego Cassegraina, choć nie zawsze jest to możliwe bez dodatkowych środków, czy nawet zmiany całej optyki.

 

Widziałem gdzieś również, że właściciel zastąpił uszkodzony korektor zwykłą szybą - ona chyba służy bardziej do dekoracji niż do spełniania jakiejś roli. Wiadomo, że bez korektora ten teleskop już nie będzie taki sam, ale coś jeszcze pokaże. 

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Widziałem gdzieś również, że właściciel zastąpił uszkodzony korektor zwykłą szybą - ona chyba służy bardziej do dekoracji niż do spełniania jakiejś roli.

Mikołaju.. jak to do dekoracji ??? !!! Przecież jak sama nazwa wskazuje koryguje pole, posiada warstwy .... To nie jest zwykłe szkiełko.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaju.. jak to do dekoracji ??? !!! Przecież jak sama nazwa wskazuje koryguje pole, posiada warstwy .... To nie jest zwykłe szkiełko.

Źle mnie zrozumiałeś.

Nie korektor jest do dekoracji, tylko ta szyba, którą pewna osoba zamontowała w miejsce korektora po jego stracie. Z pewnością dokładając nią jeszcze nieco wad w optyce. Niemniej, obserwacje wciąż dało się prowadzić. Co prawda ze świadomością, że to już nie jest SCT, ale w końcu nie takimi niedoskonałymi sprzętami ludzie już obserwowali.

 

Korektor - on

Szyba - ona

C:-)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyszedłem ze szpitala (uszkodzenie teleskopu nastąpiło tuż przed tym, jak tam wylądowałem, ale tez i zaraz po zakupie teleskopu, więc tak naprawdę nie wiem, jak działał wcześniej) - w każdym razie mimo uszkodzenia szyby, teleskop działa, wydaje mi się, że niezbyt dokładnie opisałem uszkodzenie. Od szyby odpadł jeden kawałek szkła i cała jest popękana, ale trzyma korektor. Dzisiaj widziałem Księżyc oraz Saturna. Co prawda Księżyc widać bardzo dobrze, ale od Saturna odchodzi jakby taka trójkątna smuga światła, jest jakby rozmazany, ale mimo to mozna odróżnić przestrzeń miedzy planeta a pierścieniami. 

 

Chciałbym się dowiedzieć, i zadaje to pytanie tutaj, żeby nie zaśmiecać forum, czy da się jeszcze jakoś wzmocnić obraz teleskopu? Słyszałem o soczewce Barlowa, kosztowałaby mnie do tego teleskopu około $60, czy jest sens (no chyba, że są jakieś tańsze zamienniki, o których nie wiem)? To jest ta soczewka: http://www.amazon.com/Celestron-93529-X-Cel-1-25-Inch-Barlow/dp/B005G4HT6I/ref=cm_cr_pr_bdcrb_top?ie=UTF8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chciałbym się dowiedzieć, i zadaje to pytanie tutaj, żeby nie zaśmiecać forum, czy da się jeszcze jakoś wzmocnić obraz teleskopu? Słyszałem o soczewce Barlowa, kosztowałaby mnie do tego teleskopu około $60, czy jest sens (no chyba, że są jakieś tańsze zamienniki, o których nie wiem)? To jest ta soczewka: http://www.amazon.com/Celestron-93529-X-Cel-1-25-Inch-Barlow/dp/B005G4HT6I/ref=cm_cr_pr_bdcrb_top?ie=UTF8

Zdegradowanego obrazu brakiem płyty korekcyjnej nie ,,wzmocnisz" tak jak napisałeś soczewką Barlowa czy krótszym okularem :( Jak to wytłumaczyć... To tak samo jak był by rozkolimowany i obraz widziany przez okular nie jest ostry.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdegradowanego obrazu brakiem płyty korekcyjnej nie ,,wzmocnisz" tak jak napisałeś soczewką Barlowa czy krótszym okularem :( Jak to wytłumaczyć... To tak samo jak był by rozkolimowany i obraz widziany przez okular nie jest ostry.

 

 

Znowu źle tłumacze, przepraszam. Wiem, że jakości obrazu nie poprawię, ale czy opłaca się kupować soczewkę Barlowa w takiej sytuacji, czy nie pogorszy sytuacji przy obserwacji planet? Tak jak mówię, nie narzekam, bo coś tam widzę, ale czy w/w soczewka sprawi, że będę widział nieprofesjonalnie mówiąc, "większego Saturna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisal Ci Jacek - im wyższe powiększenie (a po to używa się barlowa), tym większe wymagania co do jakości optyki i seeingu.  To ślepa uliczka, niestety... Swoją  drogą, gdyby ktoś rozbił mi nowego SCT, też pewnie trafiłbym do szpitala...

Hehe, no w sumie trochę tak było. Serce.

Rozumiem, czyli obraz będzie prawdopodobnie i tak gorszej jakości, choć obiekt w polu widzenia będzie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu źle tłumacze, przepraszam. Wiem, że jakości obrazu nie poprawię, ale czy opłaca się kupować soczewkę Barlowa w takiej sytuacji, czy nie pogorszy sytuacji przy obserwacji planet? Tak jak mówię, nie narzekam, bo coś tam widzę, ale czy w/w soczewka sprawi, że będę widział nieprofesjonalnie mówiąc, "większego Saturna"?

Zrób fotkę od czoła jak to wygląda i dodaj do swojego postu..

Większego będziesz widział ;) Ale nie wyraźnego... Większa plama.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

itam na FA w tak przykrym momencie :(

I niestety mam złą wiadomość, płyta korekcyjna na ,,wolnym" rynku jest praktycznie nie do dostania, natomiast u Celestrona kosztuje 2/3 Twojej betoniarki.

Piszę to z autopsji - szukał parę lat temu mój kolega. Projekty domów Katowice bez garażu .............................

Już łatwiej i za dobre pieniażki można kupić LG po takich właśnie wypadkach.

Możesz polować na zagranicznych giełdach ale jest to szukanie igły w stogu siana :(

Bez niej niestety betoniareczka będzie ...

Jakaś reklama się wkradła.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś reklama się wkradła.

Już się nie wkradnie ;)

Nowy forumowicz Paweł1354 dostał ostrzeżenie, jak nie pomoże poszuka domu na Marsie....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)