Skocz do zawartości

Dobson ATM - z której strony to ugryźć?


Mikołaj

Rekomendowane odpowiedzi

Ten temat to poniekąd kontynuacja wątku sprzed dwóch lat o renowacji wysłużonego Uniwersała 270/1500 (więcej TUTAJ). Teleskop odziedziczyliśmy w sierpniu 2013 i mimo starań, wciąż pozostaje wiele do zrobienia, by sprawić sprzęt bardziej użytecznym.
Zapadła decyzja, że już w tym momencie bierzemy się za budowę montażu Dobsona, zastępującego oryginalny ogromny i ciężki paralaktyk (ważący ok. 40 kg). Wcześniej zastanawialiśmy się nad wymianą tuby PVC na lżejszą aluminiową (lub kratownicę!), co powinno pomóc zarówno w użytkowaniu teleskopu z montażem paralaktycznym, jak i z planowanym na później Dobsonem. Teraz odwracamy tę kolejność i jeśli będzie trzeba, 20-kilogramową tubą także się zajmiemy, ale już po wykonaniu nowego montażu.
 
post-813-0-30269200-1439678268_thumb.jpg
 
Koncepcja na początek jest w miarę prosta. Dobson będzie wykonany ze sklejki i wyposażony w koła tak, aby móc go bez wysiłku transportować. Udogodnienia w czasie przenoszenia go z miejsca na miejsce są tutaj na pierwszym miejscu.
 
Teraz pozostaje tylko pytanie "z której strony to ugryźć?" albo "jak to się je?"
Być może znacie jakieś gotowe projekty Dobsonów, z których można ściągnąć pewne rozwiązania? Jest dużo rzeczy, nad którymi należy się zastanowić: wybrać łożyska, czy sam teflon? Mocowanie do tuby? Wyważenie? Wielkość? Potrzebna waga?
No i oczywiście wiele innych rzeczy, które wyjdą dopiero w praktyce. Najpierw potrzebne jest ustalenie szkieletu tego projektu i po zrobieniu kosztorysu zabieramy się do pracy.

 
Zrobiłem już mały research w internecie (głównie na cloudynights) i znalazłem kilka gotowych projektów, jednak w ogromnej większości dla nisko usadowionych na montażu kratownic. Liczę na wsparcie i dobre rady od osób, które miały już jakieś doświadczenia z wykonywaniem Dobsonów pod pełne tuby.

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce "The Dobsonian telescope" Kriege, Berry jest rozdział: 13 Epilog: Making a Small Telescope

Tam z tego co pamiętam opisują szczegółowo projekt i wykonanie 8-calowca w pełnej tubie -  można przeskalować.

  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż Dobsona to ogólnie 4 deski na krzyż. Dobson budował takowe ze skrzynek po pomidorach ;)

Podstawa w takich projektach to określenie środka ciężkości tuby - w ten sposób dowiesz się gdzie umieścić oś poziomą. Następnie zakładasz sobie na jakiej wysokości chcesz mieć okular w czasie obserwacji. Ogólnie długie ogniskowe wymagają jak najniższego zawieszenia (żeby potem w zenicie ze stołków nie korzystać) a krótkie ogniskowe najlepiej wyciągnąć w górę. Szerokość podstawy - tutaj musisz uwzględnić np. szerokość drzwi przez które będziesz ciągnął teleskop na kółkach czy też wielkość drzwi w aucie (jeśli przewozisz). W kratownicach dobsony są praktycznie na szerokość "tuby" i działają dobrze, głównie dlatego że są niskie - więc im dobson wyższy tym szersza podstawa.

Swego czasu zrobiłem takiego dobsa do synty: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/370-dobson-ala-lb-do-synty/

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Temat montażu dla tej pięknej, żółtej ruryciągle się rozwija. Chcielibyśmy z Mikołajem zasiągnąć opinii na temat naszego projekciuku. W szczegolności chodzi o:

1)  ocenę rozwiązania dla osi poziomej, której glównym elementem jest obrotnica meblowa o nośności 50kg.Jak widać na obrzeżach okrągłych płyt są przewidziane rownież punkty styku, pokryte teflonem (na niebiesko).

2) spoób mocowania tuby (z tworzywa sztucznego) do montażu. Jak na razie mamy tylko teflonowe paski.

3) pomysł na hamulec dla osi pionowej i czy jest w ogóle potrzebny.

Całość ttego montażu ważyłaby w tym momencie 13,kg

 

Poniżej kilka szkiców i załączony rysunek w pdf 3D, można nim obracać i zoomować myszką.

 

Ktoś, coś poradzi? :D

 

post-3931-0-23802100-1441648748.jpg

post-3931-0-81204700-1441648752_thumb.jp

post-3931-0-52493000-1441648757_thumb.jp

post-3931-0-47387200-1441648764_thumb.jp

mount.pdf

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóżki dajcie 3 a nie 4.

Obrotnica, nie wiem jak te małe ale duże obrotnice meblowe spisywały się świetnie. Możecie wtedy wyciąć środek podstawy i zredukować masę. Niestety to droższe rozwiązanie.

Jakiś taki ten dobson na rysunkach smukły i wysoki- może warto poszerzyć podstawę. Dużo wkrętów użyliście, myślę że nie potrzeba aż tylu.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nóżki dajcie 3 a nie 4.

Obrotnica, nie wiem jak te małe ale duże obrotnice meblowe spisywały się świetnie. Możecie wtedy wyciąć środek podstawy i zredukować masę. Niestety to droższe rozwiązanie.

Jakiś taki ten dobson na rysunkach smukły i wysoki- może warto poszerzyć podstawę. Dużo wkrętów użyliście, myślę że nie potrzeba aż tylu.

Dzięki za opinię.

Podstawa ma 60 cm średnicy i myślę, że trzeba skrócić trochę wysokość, być może założyłem zbyt dużo miejsca pod tubą, kiedy jest w pionie. 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie obrotnicy o takich wymiarach to bardziej mus niż nasza własna chęć - po prostu taką udało nam się znaleźć w internecie. Większa obrotnica zaoszczędziłaby nam trochę problemów, jednak bazujemy na tym, co jesteśmy w stanie pozyskać. Chyba, że mógłby ktoś poratować większą obrotnicą tego typu jak ta z projektu? Linki mile widziane, bylibyśmy wdzięczni :)

 

Wiem, że za chwilę większość Forum wyjedzie na zlot, jednak prosimy o kilka wskazówek od osób, które miały kiedyś do czynienia z projektem budowy montażu Dobsona. Grzesiek 3 posty wyżej wymienił nasze największe zagwozdki ;)

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że zastosowanie większej obrotnicy, na przykład takiej jak ta:

post-3931-0-96968700-1441818327.jpg

o średnicy 320mm, może byłoby lepsze samo w sobie, ale jestem prawie pewien, że wymagałoby jeszcze płyt z jakiegoś twardego materiału (stalowych?) z jednej i drugiej strony, gdyż te małe wałeczki raczej źle współpracowałyby bezpośrednio ze sklejką.

 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bazie powyższej obrotnicy zrobiłem łożyskowanie do dobsona od Synty 10". Działa do dzisiaj pięknie. Jako bieżnie dałem okręgi z blachy pozyskanej z boków  ze starych obudów komputerowych. Tylko dźwięk nocą był taki... hałaśliwy ;)

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej przekonuje mnie rozwiązanie zaproponowane przez Piotra. Z większą obrotnicą znika problem stabilności obu podstaw. I, co ciekawe, nawet profesjonaliści stosują ten trik z dodatkowymi bieżniami wykonanymi z arkuszy metali:

post-813-0-08684900-1442348803_thumb.jpg

 

 

Kwestią do rozwiązania wciąż pozostaje oś pionowa. Może ktoś ma jakąś propozycję, w jaki sposób ją wykonać? Starałem się znaleźć, w jaki sposób ten problem rozwiązują w udobsowionych Syntach, jednak nie mam jednoznacznej odpowiedzi.

Właściciele Dobsonów, jesteście w stanie dać nam parę wskazówek?

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)