Skocz do zawartości

Czy ktoś używa guidera w wersji stand alone? Potrzebna opinia...


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Ja od Pawła nabyłem staruszkę STV z eFinder i prawdę mówiąc jestem zaskoczony na +. Działa to to podobnie do SelfGuide, tylko rozmiar spory jak na dzisiejsze czasy. Jedyny minus to brak możliwości wykonania ditheringu, choć częściowo daje się obejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teraz nie, ogólnie to jest już trochę historyczne urządzenie. Kupiłem bo nie chciałem robić jakiś dużych nakładów na zew. guide. Myślę, że warto rozejrzeć się za tym nowym gdzie wszystko jest w jednej małej puszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj wessel.

 

Ja używam obecnie guidera Lacerta m-gen ( http://www.teleskop-austria.at/shop/index.php?lng=eng&m=2&kod=MGEN )

Jestem z niego bardzo zadowolony.

Wyszła również 2 wersja m-gen'a, która ma dodatkowe funkcje (z tego co pamiętam to udźwiękowienie i  software).

Twórca tego cacka stara się na bieżąco udoskonalać guidera i często wychodzą upgrady, które można sobie wgrać przez komputera do urządzenia.

Ja jeszcze nigdy nie upgradowałem, ponieważ nie miałem takiego zapotrzebowania.

Mój firmware to 1.12 z następującymi ustawieniami:

 

gain - staram się nie przekraczać 7, im mniejszy gain i jaśniejsza gwiazda tym lepiej (w ostateczności ustawiam na 8 )

expusure time - 1000ms, tzn. korektura na montażu co 1 sec. Próbowałem również z 500ms, wyniki nie były jednak zadowalające (trochę wariował i starał się na siłę korygować...)

object focus - 180mm, zwykły szukacz z taką ogniskową

ag speed - prędkość korekcji w obu osiach mam na 0,25x (od biedy można też ustawić na 0,5x) 

 

Ze znalezieniem gwiazdki do naprowadzania w podglądzie na monitorze m-gen nigdy nie miałem problemu - zawsze jaśniejsza czy ciemniejsza gwiazdka się znajdzie.

 

Co do setup'u teleskopu:

 

SkyWatcher 8" Newton (F5) z szukaczem 180mm

zmodyfikowany H-EQ5

korektor MPCC Baadera

Canon Eos 350da

 

Poniżej załączam jeszcze zdjęcie przy dużym powiększeniu zrobione moim setup'em:

xd8rwz.jpg

 

Wiadomo, że nie zawsze się trafiają punktowe gwiazdki.

Wobec tego, iż często wyjeżdżam z moim sprzętem w ciemne pola, mało czasu mam na prawidłowe ustawienie montażu na polarną.

m-gen potrafi wtedy trochę wariować - nie jednak koryguje bardzo dobrze. :)

 

Pozdro

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m.m. czy guider mgen lacerta działa tylko z kamerą z zestawu czy z innymi też będzie?

 

W sumie nie wiem - nigdy się nie zastanawiałem nad tym.

Guidera zakupujesz w razie co z kamerką. Nie sądzę, że ktoś będzie sprzedawał tego typu guidera bez kametki - obojętnie czy używany czy nowy m-gen.

Poza tym mało prawdopodobne jest to aby m-gen działał z inną kamerką (parametry ccd, sterowniki, okablowanie, itp by musiały być identyczne).

 

Pozdrowienia

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)