Skocz do zawartości

Jaki największy okular do SW 80/400 ?


Przemek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do użytkowników SW 80/400 - jaki największy okular 1,25 warto do niego dokupić?

Na stronie jednego ze sklepów jest astro-kalkukator z którego wynika, że najmniejsze uzyteczne powiększenie to 13x

czyli okular 32mm. Czy to oznacza, że nie warto do niego zakładać okularu 40mm? Jak to jest z tym w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 40mm da Ci to samo pole widzenia co 32mm z nieco mniejszym powiększeniem ale za to z wiekszym efektem "studni". Obraz będzie bardzo ograniczony przez diafragmę.

 

Generalnie nie stosuje się kombinacji z okularem który daje źrenice wyjściową większą od 7mm czyli dla Twojego achromatu to będzie około 35mm.

 

Poza tym 1.25'' to max przelot 27mm i stosowanie okularów które są ograniczone tym przelotem mija się z celem. 32mm będzie dla Ciebie tym maksimum. Ja bym dłuższych nie stosował.

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Powrócę jeszcze raz do tematu: w międzyczasie zakupiłem okulary GSO 12mm oraz GSO 20mm SV - wg symulatora teleskopu ten ostatni przy powiększeniu 20x daje pole 3,4 stopnia

i źrenicę 4mm. Trochę sobie poczytałem na forach o różnych możliwościach i kombinacjach z tym refraktorem. Wiem, że trzeba uważać na źrenicę wyjściową ( szczególnie jak już oczka

nie są najmłodsze ). Wymiana wyciągu na 2 cale, zakup takiej kątówki i okularu 2 cale to czyste szaleństwo jeśli chodzi o koszty ( choć czytałem, że warto dla wielkiego 5 stopniowego

pola ) ale mam pytanie czy ktoś z Was próbował i warto kupić do niego okular Baader Hyperion 24mm - przy jego 68 stopniach wg symulatora wychodzi, że z 80/400 wyciąga 4,1 stopnia

a źrenica ok. 4,8mm przy pow. x17. A więc w liczbach bardzo dobry wynik i pozostaje się przy 1,25 cala. A jak w praktyce? Ogólnie jestem zadowolony z obrazu jaki daje GSO 20mm SV

ale tak przyszłościowo bez konieczności ponoszenia dużych kosztów ( 2 calowe elementy ) może warto mieć na uwadze takiego Hyperiona 24mm? Pole 4,1 stopnia kusi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem Hyperiona 24 w 80/400 ale to było już wtedy gdy miałem w nim adapter umożliwiający przykręcenie 2 calowej kątówki SW. Używałem wtedy nawet Scoposa 30 mm w tym refraktorku... Hyperiony w F/5 nie są idealne ale tragedii z korekcją nie ma, wszystko zależy od tego jak bardzo zwraca się uwagę na dążenie do ideału.

Jeśli jesteś zadowolony z  wyglądu gwiazdek w GSO 20 mm SV to  i w Hyperionie byś był bo powinna być trochę lepsza niż w GSO.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wynikowego pola czy też powiększenia trzeba też być świadomym faktu że przy 5mm źrenicy wyjściowej konieczne jest dobre, ciemne niebo (i adaptacja naturalnie) bez tego okaże się że przy 4 albo i mniej mm zobaczysz więcej bo tło w efekcie będzie ciemniejsze. Mam na myśli obserwacje obiektów głębokiego nieba oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam niebo podmiejskie ale wypady na wieś jak najbardziej planuję - dlatego zacząłem od małego mobilnego 80/400.

Póki co jak dla mnie 20mm SV daje ładnie radę - duże pole i żrenica 4mm. Jak będzie okazja i środki w przyszłości to pomyślę

o takim Hyperionie 24mm. Natomiast przy okazji chciałbym zapytać czy jest sens do 80/400 dokupywać filtr UHC-S. Robercie

widzę, że masz taki i zapewne miałeś okazję sprawdzić. Warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kupiłem kiedyś używkę baaderowskiego UHC-S i tak sobie leży w walizeczce, szczerze mówiąc nie używam zbyt często. Owszem, pod zaświetlonym niebem przyciemnia tło i poprawia widoczność mgławic ale bez szału. Gdy niebo ciemne zdecydowanie bardziej wolę patrzeć bez niego bo dość mocno wycina gwiazdy i wprowadza zafarb barwny. w pewnych sytuacjach pozwoli dostrzec obiekty których bez filtra nie zobaczysz w danym momencie ale spektakularnych efektów się nie spodziewaj.

Zawsze najlepiej samemu sprawdzić czy efekt nas zadowala czy nie więc można polować na używkę i jak się nie spodoba odsprzedać bez straty, ale jeśli na nadmiar gotówki nie cierpisz to bym takiego zakupu wysoko w priorytetach nie stawiał...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W refraktorze 80/400 bardzo dobrze się sprawdza okular Antares W70 25mm 70*.  

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2717_Antares-25-mm-70--wide-angle-eyepiece--1-25-.html

Jest to najdłuższa ogniskowa ze znanych mi okularów szerokokątnych z polem widzenia wynoszącym minimum 70*, w standardzie 1,25" (a taki wyciąg i kątówkę ma ten refraktor). Wprawdzie pole to nie jest idealnie skorygowane na brzegach, ale do przeglądu nieba w szerokich polach (z  lornetkowym powiększeniem 16x) ten okular nadaje się doskonale. Bardzo fajny do tego teleskopu jest też Meade sPlossl 5000 26mm 60*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Cześć,

Nie chciałbym w pierwszym swoim poście zaśmiecać forum, więc odgrzebuję stary temat, tylko chciałbym odwrócić pytanie: jaki najmniejszy okular dobrać do 80/400?

Dopiero zaczynam swoją przygodę z obserwacją nieba, kupiłem SW 80/400 na początek, jednak jak to z reguły bywa - apetyt rośnie w miarę jedzenia ? okulary w zestawie (10mm i 25mm) są już dla mnie niewystarczające i w miarę możliwości chciałbym zobaczyć planety oraz księżyc w większym powiększeniu.
Czytałem o źrenicy wyjściowej, przejrzałem konfigurator teleskopu i jeśli dobrze rozumiem, źrenica nie powinna być mniejsza niż 1mm, czyli najmniejszy okular, który pozwoli na w miarę ostry i dobry obraz, powinien mieć ogniskową 5mm.


Czy moglibyście coś doradzić? Z góry dziękuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim 70/400 stosuję GSO 30mm 68* 2" przez przejściówkę 2"/1.25". Niestety ostrzy tylko na wprost, bez kątówki bo wyciągu brak ale jest to jedyna wada takiej konfiguracji. Widoki fantastyczne ?

Nie kieruj się tak do końca źrenicą wyjściową. Jeden zaakceptuje 1mm a inny 0.3mm. Jeden będzie używał 6mm źrenicy a inny 8mm.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za odpowiedzi.

Zastanawiam się nad zakupem jednego z poniższych okularów, czy mieliście może z którymś do czynienia i moglibyście polecić (albo odradzić)? Chodzi mi już bardziej o producenta, niż ogniskową ?

Okular Celestron X-Cel LX 2,3 mm 1,25"
Okular Vixen SLV 5 mm 1,25"
Okular Sky-Watcher SWA-70 5 mm 2/1,25"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie zła droga. Do lepszego obrazu planet i Księżyca potrzebujesz innego teleskopu... koniec i kropka. Za 200-300 PLN kupisz używany SW 90/900 i nie myśl nawet o okularze planetarnych do 80/400 bo to szkoda twojej kasy i czasu, to nie jest teleskop do US i choćbyś dokupił najdroższy okular planetarny do 80/400 to 90/900 z twoim kitowym 10 mm go pogoni i tyle :) Serio.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)