Skocz do zawartości

Księżycowe Zakamarki


Rekomendowane odpowiedzi

Gość bajastro

Kilka księżycowych kawałków ze środy z ok. godz 23, warunki trudne, co chwilę chmury i jakiś cirrus, do tego wysokość mniejsza niż 30*, ale lepszych widoków z balkonu już nie mam. Sprzęt: SCT8 + ASI224MC bez żadnych filtrów:

ksiezyc1_20160415_175921_2.jpg

ksiezyc2_2.jpg

ksiezyc3_2.jpg

ksiezyc4_2.jpg

ksiezyc5_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Apropos filtrów kolorowych...do księżyca jaki będzie najlepszy: czerwony #25, #29 i jakiej firmy? Moja ASI224MC ciągnie zarówno UV jak i IR. 

Czy GSO to zwykłe barwione szkło i czy są powłoki antyodblaskowe? W jednym sklepie twierdzą, że Baader robi lepsze filtry od GSO - są ponax 2x droższe od GSO czy SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#29 jest chyba ciemniejszy i powinien się lepiej nadawać. Z tego co wiem, to takie filtry GSO czy SW nie mają powłok - filtry Baadera na pewno mają (mam na myśli te z tego zestawu http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/zestaw-6szt-filtrow-planetarnych-baader-planetarium-125-2458300,d425.html ) . W filtrach czerwonych/pomarańczowych/żółtych krzywe transmisji filtrów Baadera i tych z GSO z "krzyżykami" są bardzo podobne. Filtry zielone i niebieskie Baadera wycinają dodatkowo IR, natomiast te z "krzyżykiem" (np. #58A, #80) już niekoniecznie z tego co pamiętam i kiedyś znalazłem w sieci.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z wczoraj - naobserwowałem się przez baryłeczkę, a potem jak się wziąłem za filmowanie to chyba już warunki padły. A wschód Słońca nad Kopernikiem wyglądał wczoraj tak ślicznie...
SCT8", TV x2, ASI120MM, IR pass 685nm.

Arzachel:

Moon_214927_AS_f100_g3_ap275-Arzachel.jpg

Tycho:

Moon_215234_AS_f100_g3_ap260-Tycho.jpg

Aristoteles:

Moon_215916_AS_f100_g3_ap287-Aristoteles.jpg

Cassini:

Moon_220532_AS_f100_g3_ap289-Cassini.jpg

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ale piękne zdjęcia Łukasz! Fantastyczny detal i to co od razu rzuca się w oczy to brak ziarnistości (często powstaje przy ostrzeniu w Astra Image). Chyba miałeś na prawdę dobry Seeing.

ps. że też u mnie cały czas leje.

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tylko wiało trochę, ale było na tyle sucho, że mogłem bez odrośnika działać i CG5 dawał radę z krótką tubką przez większość czasu. Wizualnie wyglądało średnio, ale głównie przechodziły takie "grube" fale i nie było szybkich, drobnych fluktuacji i faktycznie wyszło nie najgorzej.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po męczącym weekendzie nagrałem 25GB SERów :) Chciałem sprawdzić, czy filmowanie Łysego z większą głębią (czyli w przypadku ASI290MM jest to 12 bitów) daje jakiś efekt. Zjechałem nieco z gainem do około 12dB i pilnowałem histogramu i chyba jest nieco lepiej, nieco więcej dynamiki, ale może mi się tylko wydaje. Jutro postaram się nagrać tak i tak w jednej sesji i będzie lepsze porównanie.

Księżyc z dziś, około 20:00UT, lunacja 9.10. SCT8", TVx2, ASI290MM, Baader R610, ROI 1024x768.

Alphonsus, Arzachel i Alpetragius:

2016-05-15-1951_6-R_AS_p25_g4_ap288-alphonsus.jpg

Lalande (po lewej) i Davy (z prawej):

2016-05-15-2003_7-R_AS_p25_g4_ap187-lalande.jpg

Alpy i Dolina Alpejska - majaczy rowek na jej dnie:

2016-05-15-1957_9-R_AS_p25_g4_ap297-alpes.jpg

Eratosthenes:

2016-05-15-2001_1-R_AS_p25_g4_ap224-eratosthenes.jpg

Tycho:

2016-05-15-2005_9-R_AS_p25_g4_ap218-tycho.jpg

I bez barlowa, sama kamerka z filtrem Baader IR pass 685 przy pełnej rozdzielczości. Szerszy kadr na Claviusa i Tycho:

2016-05-15-2012_1-IR_AS_p25_g4_ap229-clavius.jpg

i Alpy, Kaukaz oraz okolice:

2016-05-15-2015_3-IR_AS_p25_g4_ap377-caucasus.jpg

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jolo napisał:

Dziś po męczącym weekendzie nagrałem 25GB SERów :) Chciałem sprawdzić, czy filmowanie Łysego z większą głębią (czyli w przypadku ASI290MM jest to 12 bitów) daje jakiś efekt. Zjechałem nieco z gainem do około 12dB i pilnowałem histogramu i chyba jest nieco lepiej, nieco więcej dynamiki, ale może mi się tylko wydaje. Jutro postaram się nagrać tak i tak w jednej sesji i będzie lepsze porównanie.

Dużo zależy od obróbki. Żeby wydobyć coś z tych 12 bitów musisz zastosować np krzywe, które załamią liniowość zdjęcia. Bo przekształcając liniowo to z tych 12 bit i tak monitor zrobi 8 :) Teoretycznie 12 bitów coś dać powinno, ale w praktyce może być różnie. A czy ta matryca ma również efektywne 12 bitów, czy tylko taki przetwornik?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale z tym "problemem" nadmiaru bitów borykasz się też przy filmikach 8 bitowych. Jak złożymy kilkaset klatek z dynamiką 8 bitów, to w wyniku też otrzymamy obraz o większej dynamice (o ile nie zapiszemy go jako 8 bitowy). 

Matryca raczej tak, przy wzmocnieniu ustawionym na 12dB jej dynamika to około 70dB https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi290mm/ , a więc tyle co np Atik383 :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

No tak, ale z tym "problemem" nadmiaru bitów borykasz się też przy filmikach 8 bitowych. Jak złożymy kilkaset klatek z dynamiką 8 bitów, to w wyniku też otrzymamy obraz o większej dynamice (o ile nie zapiszemy go jako 8 bitowy). 

Matryca raczej tak, przy wzmocnieniu ustawionym na 12dB jej dynamika to około 70dB https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi290mm/ , a więc tyle co np Atik383 :) 

Faktycznie, masz rację. Widzę, że będę musiał bardziej na to uważać przy obróbce, żeby sobie nie stracić bitów :) No to w takim razie pewnie różnice w nagrywaniu 8 vs 12 bit stają się mniejsze, niż myślałem. Wszystko zależy od szumu, ale chyba 8 botów można bardziej "podrasować", niż 12, a więc wyniki się zbliżą do siebie.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżycowe Apeniny

Apeniny.jpg

SCT11" + ASI178MM, Filtr IR-pass 742 nm, ROI=3096x2080, FPS (avg.)=5, Shutter=2.553ms, Gain=249 (48%), Noise(avg.deviation)=7.25

Generalnie transfer danych fatalny - średnio 5FPS!!! Czemu?

  • Like 8

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, rafalt73 napisał:

Generalnie transfer danych fatalny - średnio 5FPS!!! Czemu?

USB traffic ustawiłeś duże? Nagrywałeś w 16 czy 8 bitach? Może akurat wykryło kamerkę i ustawiło jako USB2.0 - czasami mi się tak zdarza, ale pojawia się wtedy komunikat...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, jolo napisał:

USB traffic ustawiłeś duże? Nagrywałeś w 16 czy 8 bitach? Może akurat wykryło kamerkę i ustawiło jako USB2.0 - czasami mi się tak zdarza, ale pojawia się wtedy komunikat...

USB traffic 93, nagrywane w 8 bit AVI. Komunikatu żadnego nie widziałem. No naprawdę dramatycznie wolno. W czasie zbierania materiału FireCapture pokazywał prędkość 50FPS a w logu raptem średnia 5FPS

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest też taka możliwość że system wolno zapisywał na dysku. Obserwowałeś bufor w trakcie nagrywania? Ewentualnie liczbę przechwyconych/zapisanych ramek? Jak różnica była spora to slaby fps mógł z tego wynikać zwłaszcza gdy jest mało ramu lub/i wolny dysk.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, AstroLutek napisał:

Bo jest też taka możliwość że system wolno zapisywał na dysku. Obserwowałeś bufor w trakcie nagrywania? Ewentualnie liczbę przechwyconych/zapisanych ramek? Jak różnica była spora to slaby fps mógł z tego wynikać zwłaszcza gdy jest mało ramu lub/i wolny dysk.

Coś z pewnością jest nie tak. Ilość przechwytywanych ramek była nieporównywalnie większa z tymi zapisanymi. Bufor ładował się do pełna i spadał. W laptopie mam 16Gb z dobrym dyskiem + USB 3.0 + procesor i-7 8 rdzeni. Niby wszystko jest pięknie ale osiągi mizerne. Zrobie jeszcze testy zapisu na dysku jakimś testerem. Może trzeba będzie pomyśleć o dysku SSD?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rafalt73 napisał:

Coś z pewnością jest nie tak. Ilość przechwytywanych ramek była nieporównywalnie większa z tymi zapisanymi. Bufor ładował się do pełna i spadał. W laptopie mam 16Gb z dobrym dyskiem + USB 3.0 + procesor i-7 8 rdzeni. Niby wszystko jest pięknie ale osiągi mizerne. Zrobie jeszcze testy zapisu na dysku jakimś testerem. Może trzeba będzie pomyśleć o dysku SSD?

W takim razie coś się przypycha w trakcie zapisu. Może nie koniecznie jest problem z samym dyskiem - może jakieś oprogramowanie zajmuje dysk w tym czasie i jest na wyższym priorytecie niż FC? Może antywirus chce być dobry i skanuje każdą ramkę ? ;) Musisz to sprawdzić. SSD wydaje mi się ostatecznością w tym momencie bo problem zapewne leży w innym miejscu.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dostępnego materiału wyciągnąłem jeszcze dwa zdjęcia. Stup ten sam, czyli SCT11 / ASI178MM / IR-pass 742 nm ProPlanet /  ROI=3096x2080

2016-05-15-2104_6-RT-IR_g3_ap895_OnlyWave.jpg

 

2016-05-15-2010_2-RT-IR_g3_ap241.jpg

 

 

  • Like 7

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Wysokość Księżyca jest powalająca tak samo jak i Marsa (18 stopni), avik minutowy nagrany o godz. 1:59. SCT8", ASI224, ADC (nie wyjmowałem po skończeniu avikowania Marsa) i fitr czerwony GSO #29. Załapały się Góry Leibnitza:

moon_20_05_01.jpg

Próba transformacji zdjęcia:

moon_20_05_01_transformation.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczorajsze polowania z godziny 22.00-23.00.

N 200/1000,Made telextender x5,IMX 249,filtr czerwony gso.

10% z 4000tys. klatek

Zatoka Tęczy.JPG

  • Like 7

SW 200/1000,Point Grey Blackfly z IMX249,CG 5,ND 3.8,Solar Continuum,Baader Uv/Ir-Cut,TeleXtender 5x, EOS 500,Sigma 17-70 Dc Macro Os,Helios 44M-4,PS 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)