Skocz do zawartości

Księżycowe Zakamarki


Rekomendowane odpowiedzi

I niezawodne jak zawsze o wschodzie Słońca księżycowe Apeniny. Długość pasma gór sięga 600 km, a najwyższe szczyty osiągają 5 km. 2 marca.
Wydaje mi się, że za jednym pagórkiem widać niewielkiego Koronawirusa.

Ksiezyc 02 03 2020 kadr3.jpg

  • Like 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lulu napisał:

Dwa spojrzenia na moją ulubioną, niepoprawną politycznie zatokę.

...oraz Montes Jura.Jurę mam za przysłowiowym płotem,niektóre jurajskie krainy zaliczyłem osobiście,tą w Szwajcarii też.To właśnie tą szwajcarską  Enst Debes wyróżnił nazywając księżycowe pasmo  sąsiadujące z zatoką z fotki.

Tej Jury nie odwiedzę osobiście niestety.

Dla mnie jeden z najfajniejszych księżycowych rejonów,może nie koniecznie dokładnie tak oświetlony (sinus i montes)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, marianowski napisał:
8 godzin temu, lulu napisał:

Dwa spojrzenia na moją ulubioną, niepoprawną politycznie zatokę.

...oraz Montes Jura.

Dokładnie te góry oglądałem przedwczoraj przez mojego małego EDka AT72ED.

Łańcuch górski był wtedy cieniu, ale te białe szczyty były widoczne i jakby się z tego cienia wybijały.

Dzięki @lulu za super fotkę!

Edytowane przez pmochocki
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno szersze ujęcie obejmujące Morze Deszczu i okalające je łańcuchy górskie Alp i Apeninów. Ich szczyty fotografowane najczęściej w pobliżu terminatora przybierają w płaskim, kontrastowym oświetleniu fantastyczne, niemal abstrakcyjne kształty. Tutaj widoczne są już 3 dni po wschodzie Słońca, oświetlone od góry - i wyglądają znacznie bardziej zwyczajnie. Gdyby nie okrągłe księżycowe kratery można by pomyśleć, że to całkiem ziemskie pasma górskie...

MARE-IMBRIUM-2020-03-05x1800.jpg

  • Like 6

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziony poczuciem patriotycznego obowiązku poddałem dnia 5 marca badaniu naukowemu nasz najważniejszy krajowy krater na Srebrnym Globie. Wyniki nie są jednoznaczne - kształt wyraźnie zaokrąglony, w centrum dwie wypukłe wyniosłości... To jednak za mało by z całą pewnością stwierdzić, że Kopernik była kobietą. Konieczne są dalsze obserwacje.

COPERNICUS-2020-03-05X1800.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 4
  • Haha 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja coś może wrzucę. Zdjęcia wykonane 5.03.2020. Newton 150/750, Barlow GSO ED x2, Kamera T7C. 

1. Morze wilgoci (Mare Humorum) z kraterem Gassendi, Rimae Hippalus, Bagno Epidemii (Palus Epidemiarum)

Moon_225743_lapl8_ap293_conv1.thumb.jpg.4a7c9052349ed61f8655b6db9fbdc4e5.jpg

 

2. Pole kraterów. m.in Tycho, Schiller, Longomontanus, Maginus, Clavius, Sheiner

Moon_224213_lapl8_ap249_conv1.thumb.jpg.92572f12a2038b23d9fc32df55493a1b.jpg

 

3. Mozaika obydwu

Moon_224213_lapl8_ap249_conv1_stitch.thumb.jpg.2d4dc34a93a0e14d5ec26cb3be3b01b7.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc czas na Claviusa... - obiekt zadający kłam historii powstania i ewolucji Księżyca, lansowanej przez oficjalną naukę. Nawet dziecko widzi, że jak robili ten krater, to zrobili w nim dziury układające się od największej do najmniejszej, w regularny ciąg o półkolistym kształcie. Czy taka formacja mogła powstać w wyniku przypadkowego ostrzału przez meteoryty? Bądźmy szczerzy - prawdopodobieństwo jest bliskie zeru. Pozostaje jak zwykle pytanie: Kto za tym wszystkim stoi?

CLAVIUS-2020-03-05.jpg

  • Like 6
  • Haha 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)