Skocz do zawartości

Księżycowe Zakamarki


Rekomendowane odpowiedzi

Mimo zastrzeżeń dziękuję za pozytywną recenzję. Przyznaję, że zerkam na zdjęcia z sond bo przy bardzo delikatnym kolorze Księżyca wychodzącym spod kamerki zawsze powstaje dylemat w jakim kierunku pójść z kolorem. Zdjęcia z sond bywają podpowiedzią - choć i tam można znaleźć pełną gamę kolorów, od delikatnych różów po chłodne zielenie.

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 13.01.2022 o 12:58, lulu napisał:

Drugie zdjęcie z wtorku. Kolejne miejsce bez nazwy... Dziwne - ale miałem problem z zatytułowaniem tego zdjęcia. Wielki rejon Księżyca, który nie posiada żadnej nazwy!

The Lulu Plateau, perhaps? ?

Edytowane przez Lunatyk_101
  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2022 o 18:33, lulu napisał:

Mare Vaporum i mój ulubiony obiekt w tej okolicy - Rima Hyginus, z warkoczem małych kraterów ułożonych dokładnie wzdłuż szczeliny. Bardzo lubię pokazywać go ludziom spoza branży astro z prośba o zaproponowanie teorii na temat powstania tych kraterów. Wyraz twarzy w takich momentach - bezcenny ?

Iwany się pewnie wkurzyły, że nie udało im się sowieckiego człowieka przed Amerykańcami na Łunę wysłać i pociagnęli serię z kałacha...

Ale zdjęćie odlotowe jest. Atmosferę jakoś odpompowujesz nad chatą przed obserwacjami?

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety - z atmosferą jest tak że im większa średnica tym chyba większa wrażliwość na jej kaprysy i tym rzadsze dni kiedy zdjęcia nadają się w ogóle do pokazania. Tutaj jest 8'' więc w sumie jeszcze niewiele, a i tak wrażliwość na seeing jest duuużo większa niż w wypadku mniejszych refraktorków.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Lunatyk_101 napisał:

The Lulu Plateau, perhaps? ?

 

Uważam że wybitne osobistości współczesnego życia społecznego nie powinny patronować nazwom geograficznym, aby nie wzbudzać niepotrzebnych emocji ?

  • Haha 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadr zbliżony do poprzedniego tylko 2 miesiące później, w nieco innym oświetleniu. Meade LX 200 ACF 8'' + ZWO ASI 178 MC.

W sąsiednim wątku umieściłem kilka zdjęć wykonanych w ostatnich dniach za pomocą Celestrona C9,25'' - jeżeli kogoś interesuje porównanie efektów uzyskanych tą samą kamerą to zapraszam:

 

MARE-NUBIUM-2022-03-13.jpg

  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry początek! Świetnie że nie uległeś pokusie aby za mocno rozjaśnić obraz, doprowadzając do przepalenia. Można byłoby go pewnie minimalnie rozjaśnić, ale zawsze lepiej tak niż przesadzić z jasnością, wyżerając białe dziury.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lulu napisał:

Bardzo dobry początek! Świetnie że nie uległeś pokusie aby za mocno rozjaśnić obraz, doprowadzając do przepalenia. Można byłoby go pewnie minimalnie rozjaśnić, ale zawsze lepiej tak niż przesadzić z jasnością, wyżerając białe dziury.

Bardzo dziękuję za dobre słowo i gratuluję wspaniałych zdjęć w tym wątku. Jest do czego aspirować ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem że u mnie występuje podobny efekt z połączenia SCT lub maka z Barlowem - czyli dziwny rodzaj świetlistej mgiełki. Jak używałem tego samego 2'' Barlowa ED z refraktorem ED-  działał świetnie. A z lustrami robi taki właśnie efekt. Muszę wypróbować go z newtonem - może to obecność korektora wzmaga tego typu zjawisko?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2022 o 22:16, matrixxus napisał:

Mak127, ZWO 120mc, 1000 klatek

Przy tym setupie mieści Ci się cały Księżyc, czy jest to sklejka zdjęć ?

Mam też MAKa i kamerę T7Astro (klon 120 mc) i nie ma opcji żeby cały Księżyc był w kadrze.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się, że pracując zbyt długo nad obróbką zdjęcia traci się dystans i możliwość obiektywnej oceny. Tak było i tym razem. Właściwie nie miałem zamiaru zabierać się za obróbkę drugiego kadru uzyskanego tego samego wieczora ponieważ nie różnił się jakością od poprzedniego, a przedstawiał niemal dokładnie ten sam fragment powierzchni Księżyca. Jednak nie mogłem oprzeć się pokusie aby trochę poklikać przy nim w Photoshopie i gdy w trakcie pracy porównałem efekty z poprzednio pokazanym tu zdjęciem, to pierwsze wydało mi się zdecydowanie zbyt agresywnie potraktowane.

Postanowiłem w związku z tym dokończyć pracę stosując znacznie delikatniejsze metody. O dziwo pozwoliło mi to uzyskać całkiem przyzwoity obraz mimo wyraźnie większej skali zdjęcia. Płynie stąd dla mnie ważna nauka - agresywne wyostrzanie nie zawsze jest metodą na uzyskanie maksimum detalu!

Tym razem zdjęcie zadedykowałem kraterowi Boussignault o średnicy 131 km, widocznemu w pobliżu południowego bieguna. Dzięki korzystnym warunkom ten wyjątkowy krater prezentował się wyjątkowo atrakcyjnie, wyraźnie ujawniając swoją ciekawą architekturę na którą składa się m.in. wtórny krater Boussignault A znajdujący się wewnątrz pierwotnej niecki, a także niewielki (29 km średnicy) krater Boussignault K leżący na jej krawędzi.

 

BOUSSIGNAULT-2022-03-10.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 3

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2022 o 13:52, sylwas72 napisał:

Przy tym setupie mieści Ci się cały Księżyc, czy jest to sklejka zdjęć ?

Mam też MAKa i kamerę T7Astro (klon 120 mc) i nie ma opcji żeby cały Księżyc był w kadrze.

Cześć, jest to mozaika, te kamery mają zbyt małą matrycę, przy ogniskowej maka, żeby cokolwiek większego od jednej z planet, zmieściło się w całości w kadrze.

Zdjęcie o które pytasz, przy mocno zapobiegawczym nagrywaniu kolejnych segmentów (tak żeby na 100% nie zostać z dziurą po sklejeniu mozaiki), to było 12-13 kadrów, z tego co pamiętam.

Więc 12-13 filmów, ich stack do uzyskania takiej samej liczby zdjęć, sklejenie mozaiki.

Edytowane przez matrixxus
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się naturalne, że kierujemy najczęściej swe instrumenty w okolice terminatora. To tam rozgrywa się najbardziej dramatyczny i widowiskowy spektakl świateł i cieni, rysujących w sposób niezwykle sugestywny rzeźbę księżycowej powierzchni. Chciałbym się zatrzymać na chwilę nad tymi dwoma określeniami. ?Niezwykły? i ?sugestywny? ? to brzmi zachęcająco i atrakcyjnie. Czy ta niezwykłość i sugestywność nie idą jednak za daleko? Mówiąc kolokwialnie: czy nie przyprawiamy naszemu Srebrnemu Globowi gęby?

Nieco rozważań na ten temat i kilka ilustrujących je zdjęć na blogu - zapraszam: https://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc-przewodnik-turystyczny/swietlista-delikatnosc-subiektywna-prawda-o-ksiezycu/

 

294742929_MARE-NECTARIS-2022-03-10m.thumb.jpg.716200d632f4b80faa8b5d802dc14bce.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 6

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne te rozważania, w dodatku jakoś zgrywają się z moimi "dziwnymi" odskokami od terminatora w ostatnim czasie. Coraz bardziej wciągające jest oglądanie tej niby monochromatycznej, ale jakże pełnej palety księżycowych... szarości? popielatości? złotości?

Sto lat temu, kiedy próbowałem malować ekolinami, dziwiło mnie, że do kupienia - oprócz czerni - jest także zimna szarość i ciepła szarość. Pierwsza myśl - a po kiego grzyba to? Przecież wystarczy rozwodnić czerń i będzie taka szarość, jaką zechcę. 
Otóż nie. Wprowadzenie do palety owych dwóch kolorów dało ogromne pole do zabaw pozornie monochromatycznych.

Coś takiego widzę teraz w niemal każdą pogodną księżycową noc. Glob pozornie jednolity, ale jednak z mnóstwem odcieni raz grubiej, raz delikatniej położonych, do tego upstrzony zapalającymi się lampami wyższego albedo w miejscach, nad którymi akurat góruje Słońce.
Okazuje się, że chiaroscuro nie musi być głównym powodem, dla którego warto obserwować naszego naturalnego satelitę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja w niedzielę postanowiłem w końcu wypróbować maczka 150. Kamera qhy kolorowa. Strzeliłem parę avikow po ok 300-500 klatek i sprawdziłem z jednego co wyszło. Tak więc ok. 25% stack z około 500. Resztę popróbuje obrobić w wolnym czasie.

Przy okazji mam pytanie do @lulu jak robisz taki kolor księżyca na swoich zdjęciach? 

I zastanawiam się jak zrobić mozaikę z kilku ujęć.

Pozdrawiam2022-05-06moon.thumb.jpg.69cf7cd035d52a03e267986f6071f61b.jpg

 

 

Edytowane przez Stiopa
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolorem zawsze jest problem, bo zdjęcia z kamerki są niemal monochromatyczne, a w dodatku zazwyczaj mamy do czynienia z pewnym zafarbem wynikającym z niewłaściwego ustawienia balansu bieli. Dlatego zaczynam od korekty tego ostatniego - tak aby obraz było możliwie neutralny, bez przeważającego tonu, by nie było wrażenia że na obraz nałożony jest jakiś kolorowy filtr. Następnie dosycam obraz, korygując jednocześnie aberrację chromatyczną, która zaczyna wówczas się mocno dawać we znaki. dopiero wówczas koryguje poziomy i jasność. Zauważyłem, że odwrotna kolejność - najpierw korekta poziomów i jasności, a dopiero potem korekta koloru, daje inne efekty i gubi pewne kolorystyczne niuanse.

A mozaika - cóż, są do tego narzędzia (np. Microsoft ICE) ale nigdy z nich nie korzystałem. Swoje mozaiki sklejam w Photoshopie ustawiając kadry na warstwach, zbliżając możliwie ich jasność i kolor, a następnie zmiękczając krawędzie styku tak aby nie rysowały się one - zwłaszcza po końcowym wyostrzeniu.

  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat używam Photoshopa, więc moje konkretne wskazania co w którym menu kliknąć nie będą zbyt pomocne, bo mało kto korzysta z tego narzędzia jeśli nie musi używać go zawodowo. Ale każdy przyzwoity edytor - np. Gimp - dysponuje tymi samymi funkcjami. Co do układania mozaiki w Microsoft ICE to sam jestem ciekaw czy ktoś tego używa i jakie są wrażenia. Ja jakoś tego nie widzę, bo niezależnie od walorów używanej optyki, pewne odkształcenia geometrii poszczególnych kadrów są nieuniknione. W takich wypadkach nie wyobrażam sobie aby to jakiś algorytm decydował co i jak przesunąć, na jaki pójść kompromis, który kadr wybrać jeśli jest wybór itd. Ale nie wiem jak to działa, więc nie chcę z góry skreślać takich zabawek.

Edytowane przez lulu
  • Thanks 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Drugi kadr z 8 maja. Jak zwykle 25% z około 500 klatek. Tym razem inna obróbka. Registax, Fits, PS. Spróbowałem najpierw z kolorem potem reszta. Nie wiem czy nie za mocno pociągnąłem obróbkę ale wyszło całkiem inaczej.

Morze Nektaru686462814_Mooncloseup.thumb.jpg.06c15a8fb1db4552b75a6e70c0d99476.jpg

 

Edytowane przez Stiopa
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)